Proverite SMS-om da li ste upisani u Jedinstveni birački spisak
U Vladi Srbije danas je predstavljen Jedinstven birački spisak koji će biti baza podataka za predstojeće izbore. Ovo je prva tačna, ažurna i jedinstvena lista svih birača, koja će sprečiti zloupotrebe i uneti brojne novine u pogledu modernizacije sistema.
- To je najsavremeniji oblik biračkog spiska koji u ovom momentu postoji u zemljama na koje se ugledamo. Nisam znao koliko će projekat biti težak. Za šest meseci smo uspeli da sredimo oblast u kojoj je haos vladao poslednjih 20 godina - kaže ministar za ljudska i manjinska prava, državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković.
On dodaje da je realno bilo očekivati završetak ovog posla tek 2015. ili 2016. godine, ali je, zahvaljujući angažovanju ljudi koji su učestvovali, ispunjen čak i nerealno dat rok, s minimalnim i opravdanim kašnjenjem.
U izradi jedinstvenog biračkog spiska, prvi put posle uvođenja višestranačja u Srbiji, učestvovali su konzorcijum koji čine "Telekom Srbija", Privredna komora Srbije, "Komtrejd" i CeSid.
Predsednik kompanije "Komtrejd" Veselin Jevrosimović naglašava da je Jedinstven birački spisak najažurnija baza podataka i da će, ukoliko se integriše s matičnim knjigama građana, formirati jedinstveni registar građana, što bi ostvarilo značajne uštede za državu.
- "Komtrejd" je projektovao i implementirao sistem centralnog biračkog spiska, koji je zamenio više od 80 pojedinačnih aplikacija koje su se do sada upotrebljavale u opštinama širom zemlje. Time su smanjeni ukupni troškovi održavanja i ostvarene uštede u budžetu. Uspeli smo da izmenimo sve netačne podatke o biračima. Migrirani su podaci iz aplikacija u svih 195 opština i potom upareni s podacima MUP-a. Sistem je u operativnom stanju od 20. decembra prošle godine i od tada je doneto oko 130.000 rešenja, što podrazumeva bilo kakvu izmenu podataka o biraču - navodi Jevrosimović.
On dodaje da opštine danas izdaju preko 6.000 rešenja dnevno, a tehnički sistem može da podrži izdavanje preko 25.000 dnevno, te da je projektom definisano da sistem podrži istovremen rad 500 korisnika, ali je zbog sigurnosnih razloga granica pomerena na 1.500 korisnika.
Generalni direktor "Telekoma" Branko Radujko je, govoreći o ulozi ovog preduzeća u projektu izrade, naglasio da je celokupan sistem realizovan od strane domaćih stručnjaka i kompanija.
- "Telekom" je pružio podršku u vidu DATA centra, linkova, hostinga. Vrlo je važno da su ispoštovani najviši standardi, sistem je bezbedan od upada s interneta - ističe Radujko.
Pri izradi Jedinstvenog biračkog spiska utvrđeno je da postoji oko 50 odsto netačnih podataka, ispravljeno je 3.671.956 grešaka, a oko 30.000 građana ne poseduje ili ima nevalidan jedinstveni matični broj.
Neke od novina koje će Jedinstveni birački spisak uneti su i mogućnost glasanja van mesta boravišta, birači će putem Interneta ili SMS-a moći da provere da li su na spiskovima, a samo sertifikovano lice će moći da uđe u sistem.
Centralni sistem je potpuno odvojen od dela interneta gde posluju hakeri i maksimalno je zaštićen od upada.
(LJ.V.)
Video: Donald Tramp je i zvanično 47. predsednik SAD: Kako je protekao dan inauguracije u Vašingtonu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
smajkino
RT @antioksidant_: "Centralni sistem je potpuno odvojen od dela interneta gde posluju hakeri" http://t.co/7IrKMddS ha, ha... "posluju hakeri"
Podelite komentar
antioksidant_
"Centralni sistem je potpuno odvojen od dela interneta gde posluju hakeri" http://t.co/7IrKMddS ha, ha... "posluju hakeri"
Podelite komentar