NA ŠTIKLAMA VLADAJU SRBIJOM: Ove dame će zavesti red i uvesti Srbiju u EU!

  • 17

Srbijom sve više vladaju žene! Naime, na čak šest veoma važnih i odgovornih funkcija u državi nalaze se pripadnice lepšeg pola: Maja Gojković, Zorana Mihajlović, Kori Udovički, Jadranka Joksimović, Tanja Miščević i Jorgovanka Tabaković.

Pripadnice lepšeg pola definitivno preuzimaju vlast, pa tako možemo videti kako dame čvrstom rukom i na štiklama vladaju Skupštinom Srbije ili Narodnom bankom.

Da se u reč žena u kabinetu premijera Srbije Aleksandra Vučića dobro čuje brinu se čak tri dame, od kojih su dve potpredsednice Vlade, dok našu zemlju ka EU sa mesta glavnog pregovarača takođe vodi jedna dama.

Skupštinom Srbije predsedava jedna dama, treća po redu u istoriji zemlje - Maja Gojković, visoki funkcioner Srpske napredne stranke.

Gojkovićeva je bivša gradonačelnica Novog Sada. Diplomirala na Pravnom fakultetu u Novom Sadu 1987. Pravosudni ispit je položila 1989. i godinu kasnije postaje advokat u kancelariji Gojković.

U politiku je ušla početkom devesetih, prvo u Narodnu radikalnu stranku, koja se potom utopila u Srpsku radikalnu stranku, u kojoj je obavljala istaknute partijske dužnosti - od sekretara stranke, do potpredsednika. Govori nemački i engleski jezik.

Brigu o srpskom dinaru brine Jorgovanka Tabaković, zamenik predsednika SNS-a, koja je svoju funkciju u stranci zamrzla dok se nalazi na čelu NBS.

Tabakovićeva je rođena 1960. u Vučitrnu, gde je provela detinjstvo. Ekonomski fakultet u Prištini završila je 1981. kao najbolja studentkinja. Na tom fakultetu je i magistrirala 1999. Doktorirala je 2011. u Novom Sadu. Majka je dve ćerke i sina.

Nakon parlamentarnih izbora 2012. izabrana je za poslanicu, ali je već 6. avgusta imenovana za guvernerku Narodne banke Srbije.

Premijer Aleksandar Vučić je u svoj kabinet u Nemanjinoj 11 doveo tri dame i njima poverio zaista bitne uloge, što dovoljno govori koliko lider SNS-a ima poverenja u njih.

Za potpredsednicu Vlade i ministra saobraćaja i građevine Vučić je imenovao potpredsednicu SNS-a Zoranu Mihajlović.

On je rođena je 1970. u Tuzli. Osnovnu i srednju školu završila je u Beogradu. Diplomirala je, magistrirala i doktorirala na beogradskom Ekonomskom fakultetu.

Radila je od 2004. do 2006. kao savetnik potpredsednika Vlade Srbije Miroljuba Labusa za energetiku i politiku zaštite životne sredine. Posle toga je bila zaposlena u JP Aerodrom "Nikola Tesla" kao savetnik generalnog direktora. Do 2010. je obavljala poslove savetnika za energetiku predsednika Vlade Republike Srpske Milorada Dodika.

Naučno zvanje naučnog saradnika stekla je 2006. na Ekonomskom fakultetu u Beogradu, a zvanje docenta 2008. Od iste godine zaposlena je na Fakultetu za biofarming i Fakultetu za međunarodnu ekonomiju Megatrend Univerziteta.

Aprila 2010. postala je članica Srpske napredne stranke. Krajem septembra 2012. izabrana je za potpredsednicu stranke. Sektor energetike, razvoja i zaštite životne sredine u Vladi Srbije vodila je od jula 2012.

Aleksandar Vučić je još jedno potpredsedničko mesto u Vladi Srbije poverio dami, Kori Udovički, koja je i ministar lokalne uprave i državne samouprave.

Diplomirala je na ekonomskom fakultetu u Beogradu 1984, magistrirala 1988. i doktorirala 1999. ekonomiju na Univerzitetu Jejl. Istraživala je međuregionalnu trgovinu i integraciju između republika SFR Jugoslavije.

Od 1993. do 2001. radila je u Međunarodnom monetarnom fondu u Vašingtonu i onda se vratila u Beograd kao specijalna savetnica ministra finansija i privrede u Vladi Srbije. 2002. godine je postala ministarka za energetiku i rudarstvo u Vladi Republike Srbije. Za guvernerku Narodne banke Srbije izabrana je 23. jula 2003. i na toj funkciji ostala do 25. februara 2004, kada je opozvana zbog nelegalnosti tokom glasanja u srpskom parlamentu.

Njen otac bio je Lazar Udovički, a ujak bivši predsednik Bolivije, Gonzalo Sančez de Lozada.

Ministar bez portfelja zadužen za evrointegracije u Vladi je funkcioner SNS-a Jadranka Joksimović.

Rođena je 1978, a diplomirala je na Fakultetu političkih nauka, smer međunarodni odnosi. Od osnivanja Srpske napredne stranke bila je menadžerka za odnose s javnošću, članica Glavnog odbora, a od januara 2014. je članica Predsedništva. Obavlja i funkciju Sekretara za međunarodne odnose Srpske napredne stranke.

Nakon parlamentarnih izbora 2012. postala je narodna poslanica, a u poslednjem sazivu bila je na poziciji predsednice Odbora za kontrolu službi bezbednosti, kao i članica Odbora za evropske integracije i Odbora za stabilizaciju i pridruživanje.

Nakon izbora ove godine obavlja funkciju ministra bez portfelja, zaduženog za evrointegracije.

Srbiju će u EU izgleda uvesti dama, a uz Jadranku Joksimović, na polju evrointegracija radi i šef pregovaračkog tima Tanja Miščević.

Tanja Miščević je rođena 1966. u Zemunu. Diplomirala je na smeru za međunarodne odnose Fakulteta političkih nauka u Beogradu 1989. Na istom fakultetu odbranila je magistarsku i doktorsku tezu. U oblasti EU specijalizovala se na Fakultetu političkih nauka u Beogradu, kao i na Univerzitetu u Bonu i Evropskom koledžu u Brižu.

Na FPN-u predaje na osnovnim i poslediplomskim studijama. Na istom fakultetu je od 2009. vanredna profesorka za međunarodno-pravnu oblast.

U periodu od aprila 2005. do novembra 2008. bila je na mestu direktorke Kancelarije za evropske integracije Vlade Srbije. Bila je i članica pregovaračkog tima Vlade Srbije za pregovore o zaključenju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, kao i na čelu pregovaračkog tima Vlade za zaključenje Sporazuma o viznim olakšicama i Sporazuma o readmisiji između Srbije i EU.

Potpredsednica je Evropskog pokreta u Srbiji, a od aprila 2009. do novembra 2010. bila je članica i potpredsednica Odbora Agencije za borbu protiv korupcije. Govori engleski i ruski.

(D. Z.)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA