Konstituisanje Skupštine Srbije: Ovako će izgledati srpski parlament!
Konstituisanje novog skupštinskog saziva potvrđivanjem poslaničkih mandata počeće sutra, dok bi izbor predsednika najvišeg zakonodavnog tela trebalo da usledi 23. aprila - da bi potom novi kabinet u Nemanjinoj 11 položio zakletvu četiri dana kasnije.
Ove sedmice, kako je juče najavio lider naprednjaka Aleksandar Vučić, biće verifikovani mandati novim poslanicima na Trgu Nikole Pašića, dok će sednica parlamenta na kojoj će biti izabran novi predšednik skupštine biti nastavljena nakon Vaskrsa 23. aprila.
Dan kasnije poslanici će razmatrati zakone o vladi i ministarstvima, da bi se o njima glasalo u subotu, 26. aprila, a novi ministri zakletve pred poslanicima položili u nedelju, 27. aprila.
Konstituisanje Skupštine Srbije pored potvrđivanja mandata poslanicima i izbora predsednika parlamenta podrazumeva i izbor potpredsednika parlametna, imenovanje generalnog sekretara i članova radnih tela.
Budući da su naprednjaci izašli sa idejom da se predsednik skupštine u naredne četiri godine rotira, odnosno bira na po godinu dana, ostaje da se vidi da li će takav predlog biti prihvaćen kod parlamentarnih stranaka.
Postoji mogućnost da u slučaju dogovora o rotaciji, najavio je Vučić, da neko od opozicionih poslanika bude prvi predsedniik Skupštine Srbije.
Za primenu takvog izbora predsednika, kako je rekao, neće biti potrebna promena zakona, već bi se pitanje rotacije moglo rešiti političkim džentlmenskim dogovorom.
U svakom slučaju, prema Poslovniku o radu, predlog kandidata za predsednika skupštine podnosi najmanje 30 poslanika, a poslanik može da predloži samo jednog kandidata za predsednika.
O predlogu se otvara pretres, nakon čega predsedavajuci utvrđuje listu kandidata po azbučnom redu prezimena. Pre pristupanja izboru predsednika odlučuje se da li će glasanje biti tajno ili javno, a ukoliko se odluči da se glasa javno, glasa se prozivkom.
Za predsednika Skupštine Srbije izabran je poslanik za koga je glasala većina od ukupnog broja.
Skupština utvrduje broj potpredsednika na predlog predsednika Narodne skupštine, a kao i kod izbora predsednika i ovde najmanje 30 poslanika može da predloži jednog ili više kandidata za potpredsednika.
Konstitutivnu sednicu vodiće najstariji poslanik - 85. godišnji Milan Korać iz koalicije SPS-PUPS-JS, a pomagaće mu po jedan najmlađi sa četiri izborne liste koje su dobile najveći broj mandata i generalni sekretar parlamenta.
Sa 24 godine najmlađi poslanik budućeg saziva je studentkinja Katarina Šušnjar sa liste SNS.
Među najmlađima koji bi mogli da pomažu Koraću su studentkinja Jovana Jovanović iz Kragujevca, izabrana na listi DS, rođena 1988. godine, najmlađi na listi SPS-PUPS-JS je ekonomista Nevena Stojanović iz Mladenovca, rođena 1986. godine, a na listi NDS Aleksandar Senić, inženjer građevine iz Rače, rođen 1978. godine.
Nakon otvaranje sednica i potvrđivanja mandata novi poslanici će položiti zakletvu koja glasi: "Zaklinjem se da ću dužnost narodnog poslanika obavljati predano, pošteno, savesno i verno Ustavu, braniti ljudska i manjinska prava i građanske slobode i po najboljem znanju i umeću služiti građanima Srbije, istini i pravdi".
U naredne četiri godine na Trgu Nikole Pašića sedeće poslanici sa sedam izbornih lista, a najviše klupa pripašće naprednjacima i strankama koje su sa njima na zajednickcoj listi izašli na izbore 16. marta - 158.
Iza njih najviše mesta, 44, zauzeće poslanici koalicije SPS-PUPS-JS, a potom DS sa 19, zatim NDS sa 18, šest sa liste "SVM - Ištvan Pastor", tri sa liste "SDA Sandžaka - Sulejman Ugljanin" i dva sa liste "PDD - Riza Halimi".
Stavove građana u skupštinskim klupama u naredne četiri godine zastupaće mahom ekonomisti, kojih je ubedljivo najviše na svim listama, ali o kreiranju novih zakona brinuće i novinari, psiholozi, lekari, matematičari i penzioneri.
Da li zbog toga što Srbiji sledi borba za ozdravljenje ekonomije ili nečeg drugog tek u Skupštini Srbije boje koalicije koju predvodi SNS braniće 25 ekonomista i to je ubedljivo najzastupljenije zanimanje na listi SNS.
Za njima ne zaostaju mnogo ni inženjeri i profesori kojih je po 22, a zatim slede lekari koji imaju 20 predstavnika uključujući dva hirurga, pa potom pravnici kojih je 19, a među kojima je i lider SNS Aleksandar Vučić.
I među socijalistima i njihovim koalicionim partnerima najviše je ekonomista, a potom su sa pet predstavnika najbrojniji politikolozi, što je i zanimanje lidera SPS-a Ivice Dačića.
U poslaničkom klubu DS-a najviše je onih sa diplomom pravnog fakulteta, potom slede inženjeri, među kojima je i lider DS-a Dragan Đilas, a u Novoj demokratskoj stranci Borisa Tadića, koja prvi put ulazi u parlament, među 18 poslanika najzastupljenija zanimanja su ekonomisti, inženjeri i pravnici.
U ovom sazivu, kao i u prethodnom, izvršnu vlast kontrolisaće pre svega poslanici koji dolaze iz glavnog grada Srbije, a i posle nedavnih izbora pokazalo se da ima onih koji su odlučili da iz sveta umetnosti "zavire" u skupštinske klupe, budući da će se u njima naći frontmen grupe "Galija" Nenad Milosavljević i režiser Srđan Dragojević.
Među poslanicima sedam lista koje ulaze u parlament, oko trećine su žene i to zahvaljujući Zakonu o izboru narodnih poslanika koji je sve stranke i koalicije obavezao da svaki treći kandidat na listi bude manje zastupljen pol, odnosno žena.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Pirot je ovog vikenda gurmanska prestonica Srbije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Запослени
СКАНДАЛ ... Какав бре посланик са 85 година, ко је бре овде луд, каква је то судбина коју ми кроји један деда, када ће почети млади да раде, а пензионери да буду пензионери, под ХИТНО променити и законе и устав који му омогућава да ради са 85 година, тај је бре небезбедан и кад прелази улицу и сигурно далеко од способности да седи десетек сати на заседању без дремања ...
Podelite komentar