Borba obeležila 97 godina postojanja (FOTO) (VIDEO)
Uz zvuke doboša jedan od članova Umetničkog društva "Šumadija 05" podsetio je da je list Borba osnovan 1922. počeo redovno da izlazi 15. novembra 1944, a da je prvo izdanje Večernjih novosti odštampano 16. oktobra 1953. godine. Jedan dobar deo podsetio se svojih početaka, kako je bilo lepo raditi u ovoj kući... Zato mnogi kažu da "ako nisi bio Borbino dete, novinarstvom se bavio nisi".
Andrija Jorgić, predsednik organizacionog odbora kompanije Borba, zahvalio se i izrazio je sreću što vidi veliki broj ljudi koji se okupio na današnji dan.
- Kad vas sve vidim znam jedno: Borba je preživela - bio je kratak i jasan Jorgić.
Tokom ovog druženja prikazan je i dokumentarni film "Borba, ime koje život znače" posvećen svojoj deci, u kome je u nekoliko minuta ispričana istorija ove kuće.
Novine je pokrenula Komunistička partija Jugoslavije davne 1992. Borba je menjala svoja prebivališta i pravila pauze sa štampanjem, da bi na kraju, tačnije nakon oslobođenja Beograda 15. novembra 1944. godine, ponovo krenula da izlazi kao dnevni list.
Svojevremeno je Borba koštala dinar, a s obzirom na to građani su smatrali da je Borba život. Za mnoge je bila i ostala.
Borba je privatizovana krajem 2008. godine, a prvi redizajnirani broj izašao je 15. januara 2009. godine. Pod novim rukovodstvom Borba je izlazila nekoliko meseci i tokom 2009. godine, posle 87 godina postojanja, list je ugašen.
Prvi broj Vecernjih Novosti, ciji je pokretac bila Borba, odstampan je 16. novembra 1953. U zgradi Borbe odrzana je prva predstava Ateljea 212, Faust 12. novembra 1956. Prva emisija radija Studio B emitovana je 1. aprila 1970. u zgradi Borbe.
(Telegraf.rs)
Video: Na Novom groblju obeležen 11. novembar – Dan primirja u Prvom svetskom ratu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Koca
Cestitam na jubileju. Borbu pratim od 1965. Bilo je uspona i padova, a meni je najdraza bila u vreme velikih cenzura osamdesetih I devedestih godina. Kroz clanke u Nasoj Borbi reformisti Ante Markovica su iznosili svoj program za modernu i evropsku Jugoslaviju i davali nadu da ce sve proci bez vecih problema. Nazalost, moderni inzenjerski principi nisu prosli. Nadvladali su principi drugih struka, istoricara, psihijatara, pesnika, pisaca, magacionera, zubara, oficira, novinara lazova, sovinista, navijaca, kriminalaca.......a inzenjeri od kojih najvise zavisi napredak zemlje od tada odlaze.
Podelite komentar