Teatri iz Rusije i Slovenije gostuju u Ateljeu 212: Žestoka komedija 6. juna, a čuvena drama 7. juna
Šta se dogodi prosečnom taksisti u slovenačkoj prestonici, kada u njegov taksi sednu konceptualni umetnik, tajanstvena dama, novopečeni buntovnik, nezaposleni panker sa kravatom, sveštenik bez prakse i dementni profesor marksizma?
Odgovor daje žestoka komedija iz pera Gorana Vojnovića, u režiji Aleksandra Popovskog i u produkciji SiTi Teatra BTC iz Ljubljane, koja će 6. juna u 20.30 biti odigrana na sceni Petar Kralj u Ateljeu 212.
Na slovenačkom pozorišnom festivalu komedije „Dani komedije“ 2014. Taksi je izbrana za najbolju komediju po izboru publike, Кlemen Slakonja je dobio nagradu za najboljeg komičara, a Aleksandar Popovski za najboljeg reditelja. Po mišljenju stručnog žirija radi se o „pozorištu humora bez granica, koji nije samo puka zabava. Humor sa jasnim autorskim potpisom u prefinjenim situacijama i sa majstorskim obrtima služi kao ogledalo, odnosno kao alat za razotkrivanje i društva i pojedinca i njegovog odnosa. Popovski je reditelj koji glumcima otvara prostor za stvaranje vrhunskih kreacija.“
A onda 7. juna, takođe u Ateljeu 212, sledi ekskluzivno gostovanje Teatra na Vasiljevskom iz Sankt Peterburga u 20 sati na sceni Mira Trailović.
U fokusu ovog komada je porodica Vasilija Vasiljevića Besemjonova, bogatog malograđanina. Njegov dom je uvek pun ljudi: žena Akulina Ivanovna, kćerka Tatjana, sin Petar, posinak Nil, podstanari i besposličari. Ali pod krovom te kuće nema mira i harmonije— stavovi i ciljevi ukućana se drastično razlikuju, interesi ne poklapaju, ljubavne želje ne ostvaruju. Akteri drame žive u istorijski prelomnom vremenu. Očigledna je kriza tradicionalnih porodičnih vrednosti, dolazi novi naraštaj, a sa njim i generacijski sukobi. Porodica personifikuje svet koji je izgubio vezu sa vremenom.
„Malograđani“ Maksima Gorkog odavno su ušli u zlatni kanon svetske dramaturgije, ali posle čuvene predstave u režiji Georgija Tovstonogovog 1966. godine peterbuška pozorišta se nisu vraćala ovom komadu. Reditelj Vladimir Tumanov je ovom predstavom odlučio da prekine tu tradiciju.
Reditelj — Vladimir Tumanov
Scenograf — Aleksandr Orlov
Kostimografkinja — Stefanija Graurogkajte
Dizajner svetla — Konstantin Udovičenko
Muzički urednik — Aleksandr Zakrževskij
Vokalni pedagog — Viktor Volna
Podela:
Vasilij Besemjonov — Jurij Ickov
Akulina Ivanovna, njegova žena — Nadežda Živodjorova
Petar, njegov sin — Arsenij Micik
Tatjana, njegova kći — Jekaterina Rjabova
Perčihin, prodavac ptica pevačica — Sergej Lisov
Polja, njegova kći — Marija Fefilova
Šiškin, bivši student — Aleksandr Udaljcov
Nil, posinak Besemjonova — Aleksej Mancigin
Cvetajeva, učiteljica — Olga Korčagina
Stepanida, kuvarica — Oksana Kudlaj
Teterev, crkveni pojac — Mihail Nikolajev
Jelena Nikolajevna Krivcova, udovica — Jekaterina Zorina
(Telegraf.rs)
Video: Tedžpal: Emir Kusturica je veliko ime
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.