Da je srpski vojnik iz Prvog svetskog rata imao Tviter, ovako bi izgledao njegov nalog: Prva knjiga ove vrste na svetu
Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković" objavila je prvu Tviter knjigu u svetu.
Reč je o štampanoj verziji naloga "@1918nadSrbijom" na društvenoj mreži Tviter, koji je Univerzitetska biblioteka pokrenula povodom 100 godina od završetka Prvog svetskog rata i velikih događaja koji su prelomili sudbinu srpskog naroda - proboja Solunskog fronta, oslobađanja Srbije i stvaranja nove države.
Stigoh kući!Za kraj da podelim jednu slavsku sliku, od pre četiri godine. Na odsustvu sam slavio. Neka bilo, samo da se rat završio.Ostajete mi svi zdravo i da čuvamo zajedno ovo za šta smo se borili. Mnogo je naših izginulo, obogaljeno, nemojte da nam sve to bude uzalud. pic.twitter.com/LPCRCOs5Jc— U novoj državi (@1918nadSrbijom) 02. децембар 2018.
Autor knjige i zamenik upravnika Univerzitetske biblioteke dr Adam Sofronijević priredio je svojevrsno sećanje na 62.000 vojnika koji su odlučili rat pre 100 godina, a tvitovi su zapravo razmišljanja i aktivnosti imaginarnog učesnika proboja Solunskog fronta, anonimnog redova Timočke divizije Druge armije.
Sofronijević je u intervjuu Tanjugu rekao da je to u mnogim aspektima inovativan projekat i da se krenulo od pretpostavke da internet postoji 1918. godine i da običan vojnik srpske vojske može da postavlja na Tviteru ono što mu se događa i o čemu razmišlja svakog dana.
Nešto razmišljam. Neću ja više ovde pisati. Mnogo me potseća na rat. A i biće dosta posla. Njivu šest godina nisam pogledao, šuma ko zna u kakvom je stanju. A i nema šta da se piše, seljački život, običan. Da ne pričam što moja Ruža uopšte nije oduševljena ovim mojim pisanijem. pic.twitter.com/EGzYv3kHfG— U novoj državi (@1918nadSrbijom) 02. децембар 2018.
Inovativnost se ogleda i u upotrebi dva pisma - na ćirilici su prezentovani dokumentaristički materijali, preuzimani iz bibliotečkih fondova, a na latinici ono što je kvazi-književni narativ, izmišljena razmišljanja imaginarnog tviteraša.
Jedan od ciljeva vođenja Tviter naloga, a postom i štampanja knjige, bio je da se promoviše na savremen i originalan način upotreba digitalne arhive, najveće pretražive zbirke istorijske štampe u Srbiji koja u ovom trenutku ima oko 600.000 strana i neprestano se uvećava.
Sofronijević je istakao da je Tviter nalog privukao izuzetnu pažnju domaće i strane publike što pokazuje više od milion i po interakcija ostvarenih za tri meseca.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Perke
Cekaj, drzava Srbija daje platu ovom Sofronijevicu da bi se bavio ovakvim nebulozama? Da je Tviter postojao pre 100 godina prosecan srpski vojnik bi radio na njemu isto sto i prosecni Srbin radi danas, a to je nista..ne bi ni imao profil...covece, nisu svi u ovoj zemlji priladnici bg elitista pa da im je Tviter pola zivota...
Podelite komentar
vsprat
Boj ne bije svijetlo oruzje, bjezali bi ka i danas
Podelite komentar