Da li je ovo najšokantnija pesma svih vremena, a njen tekst bi mnogi zauvek izbrisali? (VIDEO)

 ≫ 
  • 4

Čak i 80 godina nakon što je snimljena, pesma džez umetnice Bili Holidej "Strange Fruit" i dalje se smatra najšokantnijom numerom svih vremena, piše britanski BBC. Reč je o numeri posvećenoj stravičnim užasima ličnovanja na američkom jugu, o rasnom nasilju u kojem je proliveno mnogo krvi i koje nikada ne sme biti zaboravljeno.

Ova pesma ne samo da je bila najveći hit Bili Holidej, već je postala i jedna od najuticajnijih pesama 20. veka, zaključuje novinarka BBC-a Aida Amoako. Tajm je numeru Strange Fruit 1999. godine proglasio pesmom veka. Ona se prvobitno zvala "Bitter Fruit" i napisao ju je učitelj Ejbel Miropol, užasnut fotografijama linčovanja na američkom jugu.

- Napisao sam 'Strange Fruit' zato što mrzim linčovanje, mrzim nepravdu, i mrzim ljude koji ga održavaju - objasnio je Miropol u jednom intervjuu 1971. godine.

Pesma je 1938. godine ponuđena Bili Holidej koja je zajedno sa svojim pratiocem na klaviru Sonijem Vajtom i aranžerom Denijem Mendelsonom radila tri nedelje na njoj, pre premijernog izvođenja u njujorškom kafeu Society.

Deo pesme o stradanju i prolivenoj krvi crnaca ide ovako:

"Južno drveće nosi neobično voće

Krv na lišću i krv oko korena,

Crna tela ljuljaju se na južnom povetarcu,

Neobično voće visi sa stabala topola.

Pastoralna scena velikoga Juga,

Izbuljene oči i iskrivljena usta,

Miris magnolija, slatkast i svež,

Onda iznenadni vonj sprženog mesa."

- Prvi put kad sam je otpevala mislila sam da je to bila greška... nije bilo čak ni blagog aplauza kad sam završila. Onda je jedna osoba počela nervozno da tapše. I, odjednom su svi tapšali - napisala je Holidej u svojoj autobiografiji.

Kako je pesma postala deo njenog nastupa, Holidej se suočavala sa različitim reakcijama, od suza, do napuštanja koncerta i rasističkih provokacija. Radio stanice, kako u Americi tako i u drugim zemljama sveta, odbijale su da emituju "Strange Fruit", a njena izdavačka kuća Kolumbija rekords nije htela da je snimi.

Pesma je, međutim, odmah po objavljivanju ostavila dubok trag u američkom društvu. Iako nije bila prva popularna pesma koja se bavila rasnim pitanjima, "Strange Fruit" se izdvajala po svom eksplicitnom sadržaju i istovremenom komercijalnom uspehu.

Aktivisti su pesmu poslali američkim kongresmenima kako bih ih podstakli na usvajanje zakona kojim bi se zabranilo linčovanje, a vremenom je postala antirasistička himna.

- Linčovanje je postalo neka vrsta metafore i u tom smislu je pesma u narednim decenijama postala više metaforička nego bukvalna - objasnio je za BBC pisac Dejvid Margolik, autor knjige o pesmi "Strange Fruit".

"Strage Fruit" je 2002. godine uvrštena u Nacionalni registar značajnih izdanja Kongresne biblioteke SAD. Njena sposobnost da šokira nikada nije izbledela, i već decenijama inspiriše muzičare da pevaju o nepravdi sa iskrenošću i svešću da pesma može biti vanvremenski podsticaj za društvene promene.

(Telegraf.rs/BBC)

Video: Osuđenici u Okružnom zatvoru okitili jelku!

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • slađa

    21. april 2019 | 12:18

    Pa, neko je morao beloj Americi da otpeva ove stihove na uvo. Ni verzija Dajane Ros nije loša. 1999. je i Srbija dobila piliku za sličnu inspiraciju. Nažalost. Na veliku žalost. Jer oni koji su vodili zemlju u to vreme, nisu razumeli ni džez, ni bluz, ni Bili, ni zlo.

  • Sonja

    21. april 2019 | 11:13

    Iluminati

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA