Tri ministarstva se istovremeno oglasila povodom sporne izložbe o početku NATO bombardovanja u Parizu
Ministarstvo kulture i informisanja je, u vezi sa dešavanjima u Kulturno-informativnom centru (KIC) u Parizu povodom izložbe o početku NATO bombardovanja, ocenilo da je došlo do "naglašene trapavosti u rasuđivanju i postupanju odgovornih u Diplomatsko-konzularnom predstavništvu u Parizu". Takođe, povodom sporne izložbe oglasilo se i Ministarstvo spoljnih poslova, kao i Ministarstvo odbrane.
U saopštenju ministarstva se navodi da je, nakon saopštenja koje je stiglo iz Pariza, utvrđeno da je bilo privremenog sklanjanja slika iz izložbenog prostora KIC-a, zbog skupa na kome su prisustvovali strani vojni predstavnici, da je taj potez učinjen u "punoj koordinaciji ambasade i direktora KIC-a" i da su slike "urolane" pa vraćene.
- Uz želju da bira reči i oprezno ocenjuje predstavljene činjenice, Ministarstvo kulture i informisanja smatra da je došlo do naglašene trapavosti u rasuđivanju i postupanju odgovornih u Diplomatsko-konzularnom predstavništvu u Parizu - navodi se u saopštenju.
Ministarstvo kulture i informisanja, navodi se dalje u saopštenju, poziva ih da ubuduće "ne urolavaju umetnička dela bez ubedljivog razloga i da drže ruke dalje od izložbi i programa koje im pošalje stručna komisija ministarstva".
- Alternativa tome, bila bi da sami slikaju, pevaju, recituju, čitaju i sviraju pred gostima i publikom i onda nesputano intervenišu u sadržaje koje sami stvaraju, na način koji ocene prikladnim. I da to onda svakako i dalje čine u 'punoj koordinaciji'. Verujemo da bi u Parizu, gradu otvorenom za kreativne iskorake i ovakav pristup naišao na razumevanje i radoznalost dela publike - piše u saopštenju.
U saopštenju se apeluje da se prema programima odobrenim od Ministarstva kulture i informisanja odnose sa "primerenom skrupuloznošću i sa manje lične kreativnosti u proceni tehničkih i političkih okolnosti koje te programe prate".
Koordinatorka za odnose sa medijima u Kulturnom centru Srbije u Parizu Nataša Pejin objavila je prethodno na društvenim mrežama da su samo dva dana od otvaranja izložbe "Srbija 1999. – 20 godina posle - dok su padale bombe", skinuta platna Biljane Vilimon i Vlade Veličkovića.
Ona je napisala da se 25. marta srela sa direktorom Radoslavom Pavlovićem, koji joj je kazao da se u Centru održava prijem i da je iz srpske ambasade u Parizu dobio nalog da se slike skinu, kako "oficirima NATO ne bilo neprijatno" na prijemu.
MINISTARSTVO SPOLJNIH POSLOVA: IZLOŽBA NIJE SKINUTA
Generalni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Srbije Veljko Odalović izjavio je danas da su u Kulturnom centru u Parizu organizovana dva događaja koja prikazuju naš pogled i osvrt na ono što se dogodilo pre 20 godina, a to su izložba slika Biljane Vilmon i Vladimira Veličkovića i događaj u organizaciji Ministarstva odbrane.
- Dva događaja – jedan je izložba slika Biljane Vilimon i Vladimira Veličkovića u Kulturnom centru, program koje je odobrilo Ministarstvo kulture. Izložba je otvorena 23. marta. Još jedan događaj, koje je organizovalo Ministarstvo odbrane je da se vojnim atašeima NATO predstavi jedan film i jedna tribina da se otvori - rekao je OdaloviĆ za tv Prva.
Prema njegovim rečima izložba nije skinuta.
- Nemoguće je bilo da na malom prostoru dva takva događaja koja su planirana budu održana, a da negde nešto ne trpi. Prosto nije ni tehnički, ni organizaciono na tom malom prostoru izvodljivo. Izložba je otvorena 23. marta i traje do 13. aprila, nešto što traje dvadesetak dana. Kada su došli oficiri NATO, slike su urolane. Njima one nisu zabranjene, mogu izložbu da vide kad hoće - rekao je Odalović.
MINISTARSTVO ODBRANE: NA TRIBINI JE PRIKAZAN FILM O NATO AGRESIJI
Ministarstvo odbrane saopšitlo je danas da je u skladu sa programom obeležavanja 20 godina od odbrane od NATO agresije u Kulturnom centru Srbije u Parizu 26. marta priređena tribina, da je izaslanik odbrane dobio saglasnost ambasade za korišćenje prostora, a da je samo uređenje bilo u nadležnosti Kulturnog centra.
- Tribinu je u Kulturnom centru uz podršku naše ambasade i samog centra, organizovao izaslanik odbrane Srbije u Parizu pukovnik Miroslav Nikolić - navodi se u saopštenju.
Ističe se i da su predstavnici Kulturnog centra prethodno bili upoznati sa programom tribine.
- Nakon obraćanja izaslanika odbrane Srbije, zvanicama je prikazan kraći dokumentarni film o NATO agresiji u kome su prikazana stravična razaranja kojima je naša zemlja bila izložena tokom 78 dana bombardovanja i patnja civilnog stanovništva - od rušenja mostova, bacanja kasetnih bombi na civile, do uništavanja fabrika, putne i druge infrastrukture - navodi se u saopštenju.
Na tribini je govorio i penzionisani francuski oficir Žak Ogar, autor knjige „Evropa je umrla u Prištini“, koji je svedočio o svom boravku na KiM nakon NATO agresije.
Tribini su, osim predstavnika naše ambasade i Kulturnog centra, prisustvovali predstavnici ambasade Bosne i Hercegovine, pripadnici oružanih snaga Francuske, vojnodiplomatskog kora iz Ruske Federacije, SAD, Grčke, Rumunije, Portugalije, Kipra, Alžira, Litvanije, Argentine, Perua i Čilea, predsednik Nacionalne federacije ''''Andre Mažino'''', penzionisani admiral Anri Lakaj i predstavnici Udruženja Srba u Francuskoj.
Napominje se da je dokumentarni film o NATO agresiji prikazan i u izaslanstvima odbrane Srbije u Ankari, Budimpešti, Vašingtonu, Moskvi, Berlinu, Skoplju…
Film, kako se navodi, ne izaziva prijatne osećaje, već prikazuje istinite događaje iz 1999. godine.
Ministarstvo saopštava i da su u skladu sa Programom obeležavanja 20 godina od odbrane od NATO agresije, izaslanici odbrane Republike Srbije u proteklom periodu organizovali niz događaja kako bi inostranu javnost i kolege iz vojnodiplomatskog kora još jednom podsetili na nemile događaje od pre dve decenije, kada su naša zemlja i narod bili izloženi velikim stradanjima.
- Podsećamo da su osnovni zadaci naših vojnodiplomatskih predstavnika da predstavljaju Ministarstvo odbrane i Vojsku Srbije u inostranstvu, zastupaju interese naše zemlje i šire istinu o našoj prošlosti. Na ovim osnovama su i nastupili naši vojni izaslanici, koji su se 1999. godine nalazili na položajima braneći domovinu, dok danas šire istinu upravo o tadašnjim događajima - ističe se u saopštenju Ministarstva odbrane.
VIDEO: Nikad objavljen snimak bombardovanja Generalštaba: Marijana je sve snimila s 200 metara udaljenosti
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Ovako se Miša Majtan pripremao za plivanje za časni krst
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dušan
Smeniti sve odgovorne za nastalu situaciju.
Podelite komentar
Despina
Da li su platna urolana ili skinuta, nebitno je. Izlozbu nisu videli oni koji su dosli da diskutuju upravo o temi izlozbe. A da li ce kasnije doci da je pogledaju - sigurno nece. Pozvati na odgovornost nalogodavca za urolavanje izlozbe!!!
Podelite komentar