Grozdana Olujić nikada nije pripadala grupi i partiji. Bila je posvećena pisanju i porodici: Danas sahrana i komemoracija velike književnice (FOTO)
Velika srpska književnica i školski pisac Grozdana Olujić biće sahranjena danas u Aleji zaslužnih građana, a pre pogreba njoj je održana komemoracija u Udruženju književnika Srbije, čiji je bila dugogodišnji član.
Na ispraćaju velike umetnice, koja je svojim rečima osvojila mnoga srca, okupila se porodica, prijatelji i kolege. Minut ćutanja prethodio je mnogobrojnim pohvalama i teškim oproštajima od voljene spisateljice.
- Grozdana Olujić živela je povučeno, nikad se ne poklanjajući nikakvim grupama ili partijama. Uvek je bila posvećena pisanju i svojoj porodici. Njene knjige su imale različtie sudbine, ali je svaka do njih, isključivo zahvaljujući svojoj vrednosti, došla do mesta koje joj je pripadalo - istakle su kolege.
Rođena je u Erdeviku,a ratne i poratne godine provela je u majčinoj porodici u Bečeju, koji je našao mesto i u njenim delima, samo pod drugim imenom. Diplomirala je i magistrirala na Grupi za engleski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu.
Bila je antologičar, prevodilac, esejista i jedan od naših najprevođenijih pisaca, a nakratko i novinar.
Bila je antologičar, prevodilac, esejista i jedan od naših najprevođenijih pisaca, a nakratko i novinar. Objavila je šest romana - "Izlet u nebo", "Glasam za ljubav", "Ne budi zaspale pse", "Divlje seme", "Glasovi u vetru" i "Preživeti do sutra". Sabrani romani u šest knjiga objavljeni su 2018. godine u izdanju Srpske književne zadruge i Partenona. Objavila je i veliki broj bajki i zbirki bajki.
Njena dela doživela su brojna izdanja u zemlji, a prevedena su na čak 36 svetskih jezika.
Dobitnica je mnogobrojnih književnih nagrada od kojih su najpoznatije Povelja za životno delo Udruženja književnika Srbije (2004) i Ninova nagrada za najbolji roman 2009. godine za "Glasovi u vetru".
Preminula je 16. marta 2019. godine, u 85. godini, u Beogradu, nakon duže bolesti.
(Telegraf.rs)
Video: Svečana proslava povodom obeležavanja 90 godina nedeljnika NIN održana u Narodnom muzeju u Beogradu.
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Milena
Cudi me ovaj narod. Zar na ovakvom mestu ne moze bez mobilnog! Ovo nije prvi put da se desava. Nemaju ni malo kulture i postovanja prema preminulom.
Podelite komentar