Umetnik Dušan Jovović u Parizu predstavio interaktivni projekat o Velikom ratu (FOTO)
Umetnik dr Dušan Jovović predstavio je u Srpskom kulturnom centru u Parizu interaktivni projekat "Mozaik Velikog rata", koji je inspirisan likom i delom velike heroine Milunke Savić, a povodom obeležavanja 100 godina od završetka Velikog rata.
Portret Milunke Savić u sebi sadrži programirane kodove koji reaguju na tablet i telefon i pokreću autentične snimke iz Velikog rata.
- Materijal koji sam odabrao čine filmski snimci koji su nastajali u najtežim i najneverovatnijim uslovima. Za mene je posebno emotivan i značajan snimak prelaska srpske vojske preko planina Albanije i trenutak kada kralj Petar pokriva svoje zamrznute vojnike. Projekat je svoju premijeru doživeo u Parizu i reakcije publike su neverovatne. Malo koji narod ima ovakvu kolekciju autentičnih snimaka Velikog rata - kaže Jovović.
On ističe da se za ovakav projekat odlučio zato što je bogatu i veoma bitnu filmsku i dokumentarnu građu teško seliti sa jednog na drugo mesto, te da zauzima velike prostore.
- Odlučio sam se za ovakav pristup proširene realnosti zato sto je na taj način moguće u jedan portret uklopiti ceo digitalozovani materijal Jugoslovenske kinoteke, a koji se tiče Velikog rata. Ideja mi je bila da posmatrača iz pasivnog stanja gledanja portreta potpuno aktiviram, tako da može sam da istražuje i gleda snimke koji su zaista neverovatni. Kralj Petar je formirao filmsku sekciju jos za vreme Balkanskih ratova i divna je bila ta njegova vizija koja nam je podarila neverovatno naučno i kulturno bogatstvo - ističe Dušan Jovović i dodaje da je ideja da ovaj projekat bude predstavljen u što više zemalja.
(Telegraf.rs/ PR)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Luks
Bravo majstore
Podelite komentar
boro
Pa to je predivna vest,da naš cenjeni umetnik sa najviše časti od kulturne evrope izlaže u prestolnici kulture Parisu. Neka vide da smo mnogo kulturni
Podelite komentar