Četiri dana klasike na Mećavniku: Nemanja Radulović i Konstantin Kostjukov otvorili "Boljšoj" festival (FOTO)
Šesti festival ruske klasične muzike "Boljšoj", na kojem učestvuju mladi muzički talenati iz Srbije, Republike Srpske i Rusije, svečano je u Drvengradu otvorio idejni tvorac te manifestacije Emir Kusturica istakavši da je divno da postoje mesta do kojih se stiže bez "crvenog tepiha".
- Mislim da su mnogi koji stižu ovde prvi put iznenađeni da tog crvenog tepiha nema - rekao je on i našalio se da je za one koji su na crveni tepih navikli, pokušao u Užicu da nabavi sto metara, "ali nije bilo dovoljno materijala".
Uvek se, kazao je, pita da li bi oni koji su “ovisni od crvenog tepiha”, kada bi znali šta on zapravo znači, išli tim tepihom.
Kusturica odbio Bikovićev poziv da bude gost na Kanskom festivalu, a razlog je samo jedan
- Jedno znam sigurno, pošto sam i ja šetao tim tepisima, da je mnogo bolje bez njih. Ima li igde na svetu mesto skriveno kao što je Mećavnik da se sa klavirom poigrava majstor kao što je Denis Macujev? Nema - rekao je proslavljeni reditelj, uz zahvalnost svima koji su od početka učestvovali u organizovanju "Bošljoj" festivala.
U okviru festivala, koji će trajati do 17. jula, mladi muzički talenti iz Srbije, Republike Srpske i Rusije takmičiće se za zlatnu, srebrnu i bronzanu matrjošku u dve starosne kategorije - od 13 do 17 godina i od 18 do 25 godina.
O najboljima će odlučiti žiri koji čine predsednik žirija Dražan Kosorić, dekan Muzičke akademije Univerziteta u Istočnom Sarajevu, kao i poznati ruski pijanista Jurij Rozum i profesor Zoran Komadina.
Na otvaranju festivala, koji ove godine po prvi put traje četiri dana, nastupio je baletski prvak Konstatin Kostjukov uz pratnju prvaka Jovice Begojeva i solista Miloša Marijana i Tatjane Tatić. Nakon svečane ceremonije otvaranja festivala, usledio je koncert proslavljenog violiniste Nemanje Radulovića sa njegovim ansamblom "Dabl Sens".
Sutra, drugog festivalskog dana, gosti večernjeg programa biće američki gitarista Geri Lukas koji će svojim muziciranjem oživeti nemu filmsku komediju "Šahovska groznica" reditelja Vsevolda Pudovkina iz 1925. godine, kao i sopran Elena Ustaeva, violončelista Dragan Ðorđević Suzuki i Veliki orkestar Škole za muzičke talente iz Ćuprije.
Treće večeri nastupiće jedan od trenutno najboljih pijanista sveta Denis Macujev koji na "Boljšoj" festival dolazi pravo sa Svetskog prvenstva u fudbalu na kome je imao titulu ambasadora.
Macujev će izvesti "Koncert za klavir i orkestar br. 2, ce-mol, Op. 18" Sergeja Rahmanjinova i "Rapsodiju u plavom" Džordža Geršvina uz Simfonijski orkestar "Boljšoj" pod dirigentskom palicom maestra Ivana Josipa Skendera.
Na zatvaranju festivala nastupiće violinisti Julijan Rahlin i Roman Simović. Rahlin će svirati sa sekstetom oformljenim specijalno za festival "Boljšoj" koji čine Roman Simović, Sara Mekelrejvi, Milena Simović, Boris Andrijanov i Dragan Ðorđević.
Posle nastupa u okviru seksteta, Roman Simović, jedan od najboljih violinista svoje generacije i koncertmajstor čuvenog Londonskog simfonijskog orkestra, izvešće "Muzičke ilustracije" Sviridova i "Koncert za violinu i orkestar u ce-molu" Johanesa Bramsa.
Na kraju festivala, svi gosti, učesnici i posetioci Mećavnika, moći će da se opuste uz koncert "Vlatko Stefanovski trija".
Cilj "Boljšoj" festivala, koji od osnivanja podržava ruska kompanija "Gasprom njeft", je promocija mladih talenata iz muzičkih škola i akademija iz Srbije, Republike Srpske i Rusije.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Put do Linkolnove sobe u Kapitolu: U jednoj od prostorija sada stoji i potpis poznatog Srbina
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Brklja
Iskreno u oblasgi filma imam tanko znanje i najbolje ne prepoznajem vrijednosti Emirovih filmova. Medjutim Emir se mora svrstati u sam vrh velikana, ne samo kulture i dati mu znacajno vise prostora u javnom zivotu. Da smo ga izmisljali ne bismo znali ovako.
Podelite komentar