"Američki pop art" u Kući legata: Grafike Endija Vorhola i još 5 umetnika (FOTO)

  • 1

Izložba "Američki pop art" sa grafikama Endija Vorhola, Roja Lihtenštajna, Roberta Raušenberga, Džona Čemberlena, Džejmsa Rozenkvista i Toma Veselmana, otvorena je večeras u Kući legata.

Išli smo na izložbu Benksija i Vorhola u Amsterdamu: Ovo je praznik za oči i dušu (FOTO)

Postavku čini više od 100 originalnih radova različitih tehnika, koja su u vlasništvu renomirane galerije "Visconti Fine Art", osnovane u Milanu 1973. sa predstavništvom u Ljubljani.

Foto: Tanjug/Zoran Žestić

Otvarajući izložbu, amabasador SAD u Srbiji Kajl Skot podsetio je na pedesete i šezdesete godine prošlog veka u Americi, period velikih promena, tehnološkog, demografskog i industrijskog buma.

OVI UMETNICI SU PROIZVOD KONZUMERIZMA, KAO ŠTO SAM JA PROIZVOD BEJBI BUMA

- Industrijski proizvodi su došli do svakog čoveka. Kuće su postale veće, jeftinije, dostupnije svima. Svaka kuća je imala televizor i kultura je ušla u svaku kuću, te su ovi umetnici, čija dela vidimo večeras u Kući legata, proizvod tog konzumerizma, kao što sam ja proizvod bejbi buma - rekao je Skot.

Foto: Tanjug/Zoran Žestić

Izložena dela su u vlasništvu Lazara Vujića i Žive Škodlar Vujić koja u pratećem tekstu ističe da su pomenuti umetnici stvarali nezavisno jedan od drugog, ali su potekli iz neverovatno sličcnih životnih uslova.

SVEDOCI VREMENA U ISTORIJI

- Roj Lihtenštajn, koji je dizajner i voli da stvara svoje slike kao da su stripovi, Džejms Rozenkvist, koji je radio na reklamama i bilbordima, te slika slobodnim stilom pomalo političke poruke protiv Vijetnamskog rata, Tom Veselman, koji zarađuje kao ilustrator i crta stripove, a u slikama ženskih aktova ogromnih formata jarkih boja i drskom smelošću ruši seksualne tabue, Džon Čembrlen, skulptor, koji pravi skulpture od automobilskog otpada, Endi Vorhol, koji crta vrlo uspešne reklame za cipele, prvi je naslikao uveličane, najprostije predmete iz svog okruženja, te portrete američkih zvezda i javnih ličnosti, u serijama, slično isečcima sa filmske trake - piše Vujić.

Foto: Tanjug/Zoran Žestić

Istoričarka umetnosti Una Popović primetila je da su svi oni na jedinstven način razvili mogućnost manipulacije medijima i to tako da predstave koje su prikazivali na izvestan način reklamiraju njih same, što naročito važi za Vorhola koji je postao i sam pop zvezda, nezaobilazni deo ambijenta pop kulture.

- Umetnikov posao jeste da bude svedok svoga vremena u istoriji - citirala je Popović Roberta Raušenberga.

Foto: Tanjug/Zoran Žestić

Izložba u Beogradu realizuje se uz pomoć Srednjoevropskog kulturnog centra Novi Sad, a organizatori izložbe su Alina Mara Vujić i Mihajlo Nestorović.

Daljinac

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Zoran

    13. januar 2018 | 00:27

    Jel znate sta jw kultura u Americi? Kad vam dete uci u skoli o ovom sto naredjao koka kolu.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA