Slovenci nam traže Nadeždu i "Neretvu", hoće čak i dela nepoznatih autora: Zahtevaju od Beograda čak 313 umetnina!

  • 25

Slovenija zahteva od Srbije više od 300 umetničkih dela i istorijskih predmeta iz zbirki srpskih muzeja, zvaničnih rezidencija i državnih ustanova. Lista umetnina, koja je u središtu zahteva, sastavljena je po samo jednom kriterijumu - činjenici da su njihovi autori Slovenci ili je Slovenija na bilo koji način učestvovala u njihovom stvaranju. 

PREŠERN I DALJE ŽIVI MEĐU SRBIMA: Slovenački državni PRAZNIK KULTURE proslavljen u Beogradu!

Po ovom osnovu vlasti u Ljubljani traže više od 200 slika i skulptura, desetine muzejskih predmeta, pa i filmove "Kekec" Jožea Galea, "Bitka na Neretvi", Veljka Bulajića i "Zadah tela", beogradskog reditelja crnog talasa Živojina Pavlovića. Svoj zahtev Slovenija je istakla još 2015. godine kada je tamošnje Ministarstvo spoljnih poslova ambasadi Srbije poslalo spisak sa 313 predmeta iz srpskih muzeja, državnih ustanova i rezidencija na koje oni polažu navodno pravo.

Foto: Arhivska fotografija

Iako Ljubljana nema pravno uporište da zahteva umetnička dela, njihove vlasti godinama pojačavaju pritisak na Beograd, a nedavno je stigao i poslednji u nizu ultimativnih zahteva da Srbija izvrši nepostojeću obavezu, pišu Novosti.

PORTRET NADEŽDE PETROVIĆ

Slovenci zahtevaju slike i skulpture slovenačkih umetnika Božidara Jakca, Gojmira Antona Kosa, Avgusta Černigoja, Riharda Jakopiča, Lojzea Dolinara, Zdenka Kalina, Marija Pregelja i mnogih drugih, čak i nepoznatih autora. Ova dela danas se nalaze u zbirkama Narodnog muzeja u Beogradu, Muzeja savremene umetnosti, Muzeja istorije Jugoslavije, Muzeja grada Beograda...

U ovoj grupi radova je i portret čuvene srpske slikarke Nadežde Petrović koji je uradio slovenački slikar Ivan Grohar. Ljubljana potražuje i umetnine koje se čuvaju u Domu vojske Srbije, nekadašnjem Maršalatu, Predsedništvu, Muzeju vazduhoplovstva...

Foto: Flickr/majunznk

Uz to, potražuju i desetine istorijskih predmeta koji se čuvaju u Srbiji: zastave slovenačkih jedinica iz NOB-a, radio-stanica iz vremena italijanske okupacije, partizanski top i sanitetski materijal iz zbirke Vojnog muzeja na Kalemegdanu, poštansku kočiju koja je saobraćala u Istri i Primorju iz Muzeja PTT, lokomotivu iz 1884. godine Železničkog muzeja u Beogradu.

"BITKA NA NERETVI"

Bivša jugoslovenska republika traži i snimke "Filmskih novosti", kao i niz originala filmova iz fundusa Jugoslovenske kinoteke, među kojima: "Bitka na Neretvi", "Zadah tela", "Kekec", "Crvena zemlja", "Moj brat Aleksa", "Opasni trag"... Ovaj zahtev je opravdan navodnim učešćem slovenačkih producenata u stvaranju ovih ostvarenja.

Slovenački zahtev temelji se na Sporazumu o pitanjima sukcesije iz 2001. godine, iako je rok za isticanje potraživanja istekao pre ravno 12 godina.

- Stručna grupa za sprovođenje ovog sporazuma i MSP još 2015. utvrdili su da Slovenija svoj zahtev nije postavila u roku koji je predviđao Sporazum, pa je otud zastareo - nezvanično navode u Ministarstvu kulture.

Istoričar umetnosti Nikola Kusovac tvrdi da Slovenci nemaju nikakav osnov da od Srbije zahtevaju umetnička dela.

Foto: Tanjug/Sava Radovanović

- U našim muzejima, galerijama ne postoji ništa slovenačko, a da njije regularno kupljeno. Sva dela plaćena su novcem Republike Srbije. Zato nema osnova, osim slovenačkog sebičnjaštva, za njihov povraćaj - kaže on.

Obaveze prema Sloveniji nema ni Dom vojske Srbije, smatra Kusovac.

Na slovenačkom spisku je i tridesetak dela iz zbirke MSU. Prema rečima Slobodana Nakarade, direktora, muzej ima kompletnu dokumentaciju o pribavljanju svojih dela.

- Kada je u pitanju Pregelj, on je testamentom ostavio legat, koji je podelio između Srbije i Slovenije - kaže Nakarada.

Daljinac

(Telegraf.rs / Izvor: Novosti)

Video: Karađorđević: Nadam se da će čitaoci uživati u mojoj knjizi Tamo daleko

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eureka

    11. januar 2018 | 07:38

    Mi zahtevamo celu Sloveniju jer smo učestvovali u njenom oslobađanju od Austro - Ugarske i od fašista

  • vj

    11. januar 2018 | 10:26

    Ajmo ovako da oni vrate bled i ostalu kraljevu imovinu,da nam vrate Fabrike i plate koriscenje istih od 1945,...

  • RICINUS

    11. januar 2018 | 09:22

    Zašto netraži srbija fabrike koje su oteli posle rata iod srbie i štbacili u sloveniji

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA