Izložba "Male priče Dejvida Linča" od 1. septembra u KCB-u
Izložba fotografija "Male priče Dejvida Linča" biće otvorena 1. septembra u Kulturnom centru Beograda.
Dejvid Linč: Nikada više neću snimiti film!
Postavku, koja će biti u svim galerijama KCB-a, čini 56 crno-belih fotografija velikog formata sa svim odlikama Linčovih filmova - čudesno preplitanje realnih referenata i fantazmagoričnih intervencija i kompozicija.
Iz KCB-a ističu da tom izložbom žele da pruže uvid u Linčovo vizuelno stvaralaštvo s kojim srpska javnost nije imala prilike da se upozna za razliku od njegovog kinematografskog opusa, koji ima kultni status.
Postavka "Male priče", koje su producirali galerija "Item" iz Pariza i Evropska kuća fotografije, u kojoj je izložba premijerno prikazana 2014, ekskluzivno će, po autorovoj želji, biti prikazana samo u KCB-u i nigde drugde u okruženju.
Izložbu će pratiti predavanja, tematska vođenja stručnjaka/stvaralaca iz različitih oblasti, eduaktivno-kretaivne radionice za srednjoškolce i student.
Svečano otvaranje biće u Likovnoj galeriji, a dan kasnije u galeriji "Artget" prezentacija i razgovor "Kako su nastale 'Male priče'" o čemu će govorirti Vojin Voja Mitrović i Toros Alađadijan (Pariz).
Za 7. septembar u galeriji "Artget" zakazano je predavanje "Ispod površine... - Vizelni umetnik Dejvid Linč" istoričara umetnosti Miroslava Karića, vizuelna umetnica Ana Nedeljković 9. septembra će voditi radionicu za mlade.
Rediteljka Maja Uzelac, psihoanalitičar Petar Jevremović i pisac Zvonko Karanović učestvovaće 19. septembra u razgovoru "Male priče o Dejvidu Linču".
Tema 29. septembra biće Linčova serija "Tvin Piks" o čemu će govoriti filmski reditelj Bojan Vuletić, filmski kritičar Vladan Petković, filmski montažer i teoretičar Dragan Dimčić, a razgovor će voditi Stefan Arsenijević, filmski reditelj i urednik filmskog programa KCB-a.
Izložba "Male priče Dejvida Linča" biće otvorena do 30. septembra.
Dejvid Linč (Montana, 1946) je američki filmski i televizijski reditelj, vizuelni umetnik, muzičar i glumac.
Nadrealni i u mnogim slučajevima nasilni elementi njegovih filmova stekli su reputaciju da gledaoce "zastrašuju, vređaju i dovode u zabunu".
Kada govori o svom stvaralaštvu, sam Linč ga definiše kao intuitivno istraživanje našeg "drugog ja", naših snova, strahovanja i predrasuda, koja nisu očigledna na prvi pogled.
Uporedo s radom na filmu koji odlikuje značajna likovnost, Linč se bavio i vizuelnom umetnošću, koju je kratko i studirao na Pensilvanija akademiji lepih umetnosti u Filadelfiji.
Njegova dela iz oblasti vizuelnih umetnosti izlagana su u najprestižnijim muzejima i galerijama širom sveta i deo su brojnih i značajnih javnih i privatnih kolekcija.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Dačić: Policija obezbedila dovođenje ljudi koje je tužilaštvo tražilo
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.