SRPSKA KRALJEVSTVA U SREDNJEM VEKU: Kraljevo domaćin Međunarodnog naučnog skupa
U okviru bogatog programa Manifestacije "Kralj Stefan Prvovenčani – osam vekova", koja se, pod pokroviteljstvom predsednika Republike Srbije, održava u našem gradu, uz brojne sadržaje utemeljene u osmovekovnoj srpskoj državnosti, otvoren je i Međunarodni naučni skup "Srpska kraljevstva u srednjem veku".
Ovaj skup je sabrao u Kraljevo tridesetak naučnika iz inostranstva i iz naše zemlje ili neposrednog okruženja – iz Velikog Trnova, Sofije, Patre, Lođa, Poznanja, Skoplja, Banjaluke, Cetinja, kao i iz Beograda, Novog Sada, Niša, Leposavića, Kosovske Mitrovice, ali i našeg grada.
Gradonačelnik Kraljeva dr Predrag Terzić, predsednik Organizacionog odbora Međunarodnog naučnog skupa, obraćajući se učesnicima i gostima na otvaranju, istakao je značaj održavanja jednog ovakvog skupa baš u Kraljevu, a ne u Beogradu, Novom Sadu ili Nišu, tj. u gradu neposredno uz Žiču i Studenicu, koji baštini tradiciju osnivanja nemanjićke države i autokefalnosti Srpske pravoslavne crkve. On je izrazio zadovoljstvo što je baš naš grad domaćin veoma značajnog naučnog skupa, čiji učesnici su renomirani istoričari koji proučavaju srpsku srednjovekovnu istoriju.
- Nadam se da će radovi izloženi na naučnom skupu doprineti rasvetljavanju dela naše istorije. Da će naučnici koji su došli u Kraljevo biti zadovoljni prikazanim i da će na najbolji mogući način moći da se upoznaju i sa Žičom i sa Studenicom i sa našim gradom - rekao je gradonačelnik.
![](https://xdn.tf.rs/2017/11/14/217429369914011409990274215517720980107098n-830x0.jpg)
On je zahvalio svima koji su pomogli oko organizovanja skupa, uz poruku da "bez ovakvih entuzijasta ni nauka ne može da napreduje“, istakavši da mu je drago da ih je trenutno u Kraljevu veliki broj.
- Po mom mišljenju, ovo je ubedljivo najznačajniji naučni događaj u Kraljevu u poslednje dve decenije“, naglasio je Terzić. Na otvaranju, upriličenom kao plenarna sednica, predsedavali su profesor doktor Dragiša Bojović, sa Filozofskog fakulteta, upravnik Centra za vizantijsko – slovenske studije Univerziteta u Nišu, i profesor doktor Aleksandar Nikolov, sa Istorijskog fakulteta u Sofiji.
Prof. dr Siniša Mišić, iz Odeljenja za istoriju Filozofskog fakulteta i Centra IGID iz Beograda, predsednik Naučnog odbora Međunarodnog naučnog skupa, predstavio se plenarnim predavanjem "Titula srpskog kralja u državi Nemanjića", a prof. dr Radivoj Radić, vizantolog, sa Filozofskog fakulteta u Beogradu, predavanjem "Srpska kraljevska titula u delima vizantijskih pisaca". Ona su se odnosila na upotrebu kraljevske titule i krune kod nas u zemlji u doba dinastije Nemanjića, na stav prema toj kruni u Vizantiji na osnovu vizantijskih izvora.
U referatima koji će biti predstavljeni u dva dana naučnog skupa u našem gradu biće otkrivene i ostale oblasti koje su zanimljive za krunisanje, ali još i više za njegove posledice kasnije na razvoj srpske srednjovekovne države i u doba Nemanjića, a potom i kasnije.
![](https://xdn.tf.rs/2017/11/14/217521279914012443323508623438095099025145n-830x0.jpg)
- Nadam se da ćemo dobiti nove rezultate nepoznate dosadašnjoj istoriografiji, a potrebno je i da se deo dosadašnjih rezultata sintetizuje, dobije neke nove interpretacije. U istoriografiji je taj događaj u Žiči čist. Možda je kontroverzan za javnost, ali za istoriju nije - smatra prof. dr Siniša Mišić.
Prema njegovom mišljenju, to je jedan od najvažnijih događaja u srpskoj istoriji. Srpska država je postojala i pre Stefana Nemanje, ali taj stepen međunarodnog priznanja ranije srpske države prvi put je stečen 1217. godine dobijanjem krune i krunisanjem Stefana Prvovenčanog.
Nakon svečanog otvaranja Međunarodnog naučnog skupa, u organizaciji Istorijskog arhiva Kraljevo, usledilo je i svečano otvaranje izložbe fotografija Aleksandra Radoša "Kosovo i Metohija – harmonija, manastiri i crkve".
Izložbu je otvorio učesnik naučnog skupa prof. dr Dragiša Bojović.
![](https://xdn.tf.rs/2017/11/14/217524859914012943323453268507861577901576n-830x0.jpg)
Učesnici skupa su radni deo, otvoren za sve zainteresovane, nastavili u naredna dva dana. U okviru skupa, u Narodnom muzeju Kraljevo, priređena je i promocija knjige "Srbija 1217. nastanak kraljevine", prof. dr Radivoja Radića i prof. dr Siniše Mišića, koju su predstavili autori i prof. dr Dragiša Bojović.
Organizatori Međunarodnog naučnog skupa "Srpska kraljevstva u srednjem veku" su Odeljenje za istoriju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Odsek za istoriju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, Centar za istorijsku geografiju i istorijsku demografiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Centar za vizantijsko-slovenske studije Univerziteta u Nišu i Grad Kraljevo.
(Telegraf.rs)
Video: Hapšenje Novaka Stajića osumnjičenog za korupciju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.