SRPSKA KRALJEVSTVA U SREDNJEM VEKU: Kraljevo domaćin Međunarodnog naučnog skupa
U okviru bogatog programa Manifestacije "Kralj Stefan Prvovenčani – osam vekova", koja se, pod pokroviteljstvom predsednika Republike Srbije, održava u našem gradu, uz brojne sadržaje utemeljene u osmovekovnoj srpskoj državnosti, otvoren je i Međunarodni naučni skup "Srpska kraljevstva u srednjem veku".
Ovaj skup je sabrao u Kraljevo tridesetak naučnika iz inostranstva i iz naše zemlje ili neposrednog okruženja – iz Velikog Trnova, Sofije, Patre, Lođa, Poznanja, Skoplja, Banjaluke, Cetinja, kao i iz Beograda, Novog Sada, Niša, Leposavića, Kosovske Mitrovice, ali i našeg grada.
Gradonačelnik Kraljeva dr Predrag Terzić, predsednik Organizacionog odbora Međunarodnog naučnog skupa, obraćajući se učesnicima i gostima na otvaranju, istakao je značaj održavanja jednog ovakvog skupa baš u Kraljevu, a ne u Beogradu, Novom Sadu ili Nišu, tj. u gradu neposredno uz Žiču i Studenicu, koji baštini tradiciju osnivanja nemanjićke države i autokefalnosti Srpske pravoslavne crkve. On je izrazio zadovoljstvo što je baš naš grad domaćin veoma značajnog naučnog skupa, čiji učesnici su renomirani istoričari koji proučavaju srpsku srednjovekovnu istoriju.
- Nadam se da će radovi izloženi na naučnom skupu doprineti rasvetljavanju dela naše istorije. Da će naučnici koji su došli u Kraljevo biti zadovoljni prikazanim i da će na najbolji mogući način moći da se upoznaju i sa Žičom i sa Studenicom i sa našim gradom - rekao je gradonačelnik.
On je zahvalio svima koji su pomogli oko organizovanja skupa, uz poruku da "bez ovakvih entuzijasta ni nauka ne može da napreduje“, istakavši da mu je drago da ih je trenutno u Kraljevu veliki broj.
- Po mom mišljenju, ovo je ubedljivo najznačajniji naučni događaj u Kraljevu u poslednje dve decenije“, naglasio je Terzić. Na otvaranju, upriličenom kao plenarna sednica, predsedavali su profesor doktor Dragiša Bojović, sa Filozofskog fakulteta, upravnik Centra za vizantijsko – slovenske studije Univerziteta u Nišu, i profesor doktor Aleksandar Nikolov, sa Istorijskog fakulteta u Sofiji.
Prof. dr Siniša Mišić, iz Odeljenja za istoriju Filozofskog fakulteta i Centra IGID iz Beograda, predsednik Naučnog odbora Međunarodnog naučnog skupa, predstavio se plenarnim predavanjem "Titula srpskog kralja u državi Nemanjića", a prof. dr Radivoj Radić, vizantolog, sa Filozofskog fakulteta u Beogradu, predavanjem "Srpska kraljevska titula u delima vizantijskih pisaca". Ona su se odnosila na upotrebu kraljevske titule i krune kod nas u zemlji u doba dinastije Nemanjića, na stav prema toj kruni u Vizantiji na osnovu vizantijskih izvora.
U referatima koji će biti predstavljeni u dva dana naučnog skupa u našem gradu biće otkrivene i ostale oblasti koje su zanimljive za krunisanje, ali još i više za njegove posledice kasnije na razvoj srpske srednjovekovne države i u doba Nemanjića, a potom i kasnije.
- Nadam se da ćemo dobiti nove rezultate nepoznate dosadašnjoj istoriografiji, a potrebno je i da se deo dosadašnjih rezultata sintetizuje, dobije neke nove interpretacije. U istoriografiji je taj događaj u Žiči čist. Možda je kontroverzan za javnost, ali za istoriju nije - smatra prof. dr Siniša Mišić.
Prema njegovom mišljenju, to je jedan od najvažnijih događaja u srpskoj istoriji. Srpska država je postojala i pre Stefana Nemanje, ali taj stepen međunarodnog priznanja ranije srpske države prvi put je stečen 1217. godine dobijanjem krune i krunisanjem Stefana Prvovenčanog.
Nakon svečanog otvaranja Međunarodnog naučnog skupa, u organizaciji Istorijskog arhiva Kraljevo, usledilo je i svečano otvaranje izložbe fotografija Aleksandra Radoša "Kosovo i Metohija – harmonija, manastiri i crkve".
Izložbu je otvorio učesnik naučnog skupa prof. dr Dragiša Bojović.
Učesnici skupa su radni deo, otvoren za sve zainteresovane, nastavili u naredna dva dana. U okviru skupa, u Narodnom muzeju Kraljevo, priređena je i promocija knjige "Srbija 1217. nastanak kraljevine", prof. dr Radivoja Radića i prof. dr Siniše Mišića, koju su predstavili autori i prof. dr Dragiša Bojović.
Organizatori Međunarodnog naučnog skupa "Srpska kraljevstva u srednjem veku" su Odeljenje za istoriju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Odsek za istoriju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, Centar za istorijsku geografiju i istorijsku demografiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Centar za vizantijsko-slovenske studije Univerziteta u Nišu i Grad Kraljevo.
(Telegraf.rs)
Video: Željka Bojić je jedna od njih, ona čeka na transplantaciju jetre i ima samo jednu poruku
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.