U Srbiji još žive stare "švapske" kuće: One su nekada bile simbol prestiža i dragulj ravnice, a danas ih niko ne primećuje (FOTO)
Poštovani čitaoci,
Molimo vas da se pridržavate sledećih pravila za pisanje komentara:
- Neophodno je navesti ime i e-mail adresu u poljima označenim zvezdicom, s tim da je zabranjeno ostavljanje lažnih podataka.
- Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni.
- Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima.
- Tekst komentara ograničen je na 1500 karaktera.
- Nije dozvoljeno postavljanje linkova odnosno promovisanje drugih sajtova kroz komentare, te će takve poruke biti označene kao spam, poput niza komentara istovetne sadržine.
- Komentari u kojima nam skrećete pažnju na propuste u tekstovima neće biti objavljeni, ali će biti prosleđeni urednicima, kao i oni u kojima nam ukazujete na neku pojavu u društvu, ali koji zahtevaju proveru.
- NAPOMENA: Komentari koji budu objavljeni predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, to jest nisu stavovi redakcije Telegrafa.
<% message.text %>
i
moja tvrdjava je gradjena 1913. nasledila sam je od dedinog dede. imala je 100 god kada mi se sin rodio,po svemu sudeci jos ce generacija uzivati u njoj. uz povremena . ulaganja divno je mesto za zivot.
Kljajicevcanin.
Ja sam zidao novu kucu,1988,nikad se nisam dobro ugrejao po zimi u njoj,prodao i otisao u inostranstvo. Kada sam se mislio vratiti,kupio sam Svapsku kucu. Za iste pare sam mogao uzeti kucu na sprat. A ovu sam morao renovirati i ulozio dosta para..Nije mi zao,zidovi debeli 70cm. Sredjena je od glave do pete,sto se kaze kod nas u selu. Nebi je menja za 100 novogradjenih kuca,jer kod svapskih kuca,po leti treba da se pokrijes sa jorganom,a u novoj za grejanje ti je potrebno 10 tona uglja,i ako bude dosta.Svabe su pravile za zdravlje ljudi,i ekonomicnost.
Hercegovac - Vajska
Najvise ih ima u Backoj gde su pre drugog svetskog rata zivele svadbe, a posle rata naseljeni kolonisti u iste te kuce. Da pojasnim Ajnfort je kapija velika dvokrilna drvena koja je tesko nekoliko stotina kg.,kroz koju se nije mogla videti unutrasnjost avlije-dvorista i koja se nalazila u vecina slucajeva na sredini kuce, i isti je prolaz kroz nju bio poplocan starim ciglama. A Gonk je hodnik koji se prostire celom duzinom kuce i iz njega se ulazilo u sobe.