Opasni "predator" na Jadranu: Životinjica koja se šunja postala velika pretnja, tamani sve pred sobom

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Opasni predator "vreba" na Jadranu, a ova životinjica koja se šunja po Dalmaciji postala je velika pretnja po njenu prirodnu baštinu. Dolina Neretve, jedno od najdragocenijih prirodnih područja juga Hrvatske, poslednjih godina beleži invaziju malog indijskog mungosa (Urva auropunctata).

Ovaj okretni grabljivac, poreklomiz Indije, na Mljet je stigao pre više od veka – doveden s ciljem suzbijanja poskoka. Međutim, umesto da ostane ograničen na ostrvo, mungos se brzo prilagodio dalmatinskoj klimi i krenuo u nezaustavljivo širenje, s Mljeta na druga ostrva, a potom i na kopno.

Danas se njegov trag sve više oseća u dolini Neretve, gde njegova prisutnost predstavlja ozbiljnu pretnju bioraznolikosti i prirodnoj ravnoteži ovog jedinstvenog područja.

Iako se populacija mungosa brzo širila prema jugu sve do Albanije, njegovo širenje prema severu bilo je sporije. Trenutno je trajno prisutan samo u području doline Neretve, gde je zabeležen na više lokacija, piše Slobodna Dalmacija. Srećom, još uvek nije prešao glavni tok reke, što pruža priliku za pravovremeno delovanje.

Mali indijski mungos nije samo lovac na zmije – njegova prehrana uključuje i ptice, gmazove, vodozemce i sitnu divljač, čime ozbiljno narušava prirodnu ravnotežu i ugrožava domaće vrste.

Zbog štetnog uticaja na ekosisteme, uvršćen je na Popis invazivnih stranih vrsta koje izazivaju zabrinutost u Evropskoj uniji. Budući da je Hrvatska trenutno jedina članica EU u kojoj je ova vrsta prisutna, Hrvatska ima posebnu odgovornost za kontrolu i ograničavanje njenog širenja.

Pozitivna je okolnost što je mungos dnevna životinja i često boravi u blizini poljoprivrednih objekata, što omogućuje lakše praćenje i nadzor populacije. Kako bi se sprečilo dalje širenje mungosa i očuvala bioraznolikost, Javna ustanova za upravljanje zaštićenim delovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije sprovodi projekt usmeren na kontrolu ove invazivne vrste.

Ključne aktivnosti uključuju:  postavljanje fotozamki za praćenje rasprostranjenosti, korišćenje živolovki za neškodljivo uklanjanje jedinki, saradnju s lokalnim lovačkim društvima...

Prikupljeni podaci omogućiće analizu trenutne situacije i planiranje efikasnih mera za sprečavanje širenja mungosa u ostatak Hrvatske. Projekt se sprovodi do septembra 2027. godine, a u celosti ga finansira Fond za zaštitu okoline i energetsku efikasnost.

(Telegraf.rs)

Video: Kilometarska kolona nakon požara u tunelu na Milošu Velikom

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA