
Spajić zahteva hitno pokretanje postupka oduzimanja crnogorskog državljanstva Ramaju
Premijer Crne Gore Milojko Spajić zatražio je od ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića pokretanje hitnog postupka oduzimanja crnogorskog državljanstva kosovskom biznismenu Naseru Ramaju.
Ta informacija je potvrđena Portalu RTCG u Vladi.
Naime, vlada bivšeg premijera Crne Gore Dritana Abazovića dodelila je Naseru Ramaju počasno državljanstvo 2023. godine, uz obrazloženje da je on jedan od investitora kompleksa “Porto Budva” vrednog 80 miliona evra. Međutim, aktuelni premijer izrazio je "ozbiljne sumnje" u zakonitost dobijanja tog državljanstva. Ramaj je optužen za utaju poreza i finansijske prevare.
Tužilaštvo ga, zajedno sa Valentinom Grubovićem, optužuje da kao odgovorni u firmi “Alart Centar Budva” nisu prijavili prihode od prodaje stambenih i poslovnih prostora upravo u tom kompleksu.
Tužilaštvo je saopštilo da je Osnovni sud u Kotoru potvrdio optužnicu.
"Dodela državljanstva osobi koja je pod istragom za utaju poreza i finansijske prevare može da nanese štetu međunarodnom ugledu Crne Gore, naročito u očima partnera iz Evropske unije, što može negativno da utiče na buduće investicije i pregovaračku poziciju u procesu evropskih integracija“, istakao je Spajić u dopisu ministru.
Počasno državljanstvo za dva meseca
Počasno državljanstvo u Crnoj Gori se dodeljuje isključivo na predlog najviših državnih zvaničnika.
U Ramajevom slučaju, predlog je 2023. godine došao od tadašnjeg premijera Dritana Abazovića.
Zakon o crnogorskom državljanstvu predviđa da osoba može da ga dobije ukoliko je njeno primanje "od posebnog značaja za državni, naučni, ekonomski, kulturni, sportski ili drugi interes Crne Gore".
Za Ramaja je obrazloženje bilo da će njegove investicije doprineti otvaranju novih radnih mesta i uticati na "ekonomski, finansijski i industrijski razvoj Crne Gore".
Odluka je bila propraćena pozitivnim mišljenjem Ministarstva finansija.
Cela procedura završena je u roku od dva meseca.
Međutim, aktuelni premijer je izrazio "ozbiljne sumnje“ u zakonitost dodele počasnog državljanstva, naglašavajući da pozitivno mišljenje Ministarstva finansija nije bilo praćeno analizom njegovih poslovnih aktivnosti u Crnoj Gori.
"Smatram da slučaj Nasera Ramaja može da nanese štetu vitalnim interesima Crne Gore na više nivoa, posebno ako se potvrdi da je počasno državljanstvo dodeljeno bez adekvatnih provera ili na osnovu netačnih informacija", napisao je Spajić.
Revizija svih počasnih državljanstava
Premijer Spajić je takođe najavio da će u narednim danima pokrenuti reviziju svih dodeljenih počasnih državljanstava, kako bi se proverilo da li su doprinela otvaranju radnih mesta, podsticanju proizvodnje i promociji Crne Gore.
"Ako se ispostavi da su počasna državljanstva dodeljivana kao ‘lične usluge’ ili bez jasnih kriterijuma, to narušava poverenje građana u vladavinu prava i otvara prostor za klijentelizam i političku korupciju", naglasio je on.
U Crnoj Gori je, prema podacima Centra za građansko obrazovanje, do kraja novembra 2022. godine dodeljeno više od hiljadu počasnih državljanstava.
Crna Gora je krajem te iste godine – pod pritiskom Evropske komisije – zvanično ukinula program dodele ekonomskog državljanstva. Vlasti su potom nastavile da obrađuju stotine preostalih prijava.
Evropska komisija je utvrdila da ovaj program predstavlja rizik u vezi sa bezbednošću, pranjem novca, izbegavanjem poreza, korupcijom i organizovanim kriminalom, te da nije usklađen sa zakonima Evropske unije.
Crna Gora planira da zatvori sva pregovaračka poglavlja sa EU do kraja naredne godine i da postane članica 2028. godine.
(Telegraf.rs)
Video: Masovna tuča i pucnjava u naselju Altina
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.