Pet žena brutalno ubijeno u Tuzlanskom kantonu, nisu pošteđena ni deca: Šta institucije čine da spreče femicid

M. M.
M. M.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 1

Unazad dve godine Tuzlanski kanton su zadesili stravični slučajevi nasilja u porodici i femicida, poput onog u kojem je Nizama Hećimović ubijena na očigled šire javnosti. Nadležni su poduzeli određene korake, a prvi veliki sastanak održan je u Tuzli.

Nizama Hećimović, Amela Čičkušić, Inela Selimović, Amra Kahrimanović i Selma Baluković su žrtve femicida, koje su u poslednje dve godine na najbrutalniji način usmrćene od strane muškaraca.

Nažalost, takvog čina nisu bila pošteđena ni deca te su dva oca Mujaga Čičkušić i Emir Selimović sekirom, odnosno davljenjem usmrtili ono najvrednije što bi trebalo biti u životu svakog normalnog čoveka.

Nadležne institucije su se našle pred velikim izazovom, u cilju prevencije problema nasilja u porodici, koji je u većini pomenutih slučajeva bio koren problema.

Gradačac N H nevenčana supruga Foto: Facebook

Određene aktivnosti je preduzela i Komisija za ravnopravnost polova Skupštine Tuzlanskog kantona, koja je u cilju prevencije nasilja u porodici i nasilja nad ženama i jačanja saradnje, održala zajednički sastanak sa predstavnicima gradskih i opštinskih komisija iz svih opšina i gradova na području najmnogoljudnijeg kantona u Federaciji BiH.

"Naša komisija je tokom prošle godine vodila brojne aktivnosti na jačanju saradnje svih onih koji imaju obaveze po Akcionom planu za prevenciju i borbu protiv nasilja u porodici i Rezoluciji o prevenciji i borbi protiv svih oblika nasilja nad ženama, koju je Skupština TK usvojila 15. decembra 2023. godine. Početkom marta usvojen je i Zakon o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama u Federaciji Bosne i Hercegovine i smatram da je on izuzetno dobar mehanizam za prevenciju nasilja u porodici i nasilja nad ženama", kaže predsednica Komisije za ravnopravnost polova Skupštine TK Suvada Džuzdanović, prenosi Klix.

Inela Selimović Foto: Facebook

Predsednica Komisije Gradskog veća Tuzle Dilista Bašić smatra da se žene više ne odlučuju na prijavu nasilja iz brojnih razloga, ističući da su zakoni odlični, ali je problem njihova primena.

"Žene još ćute zato što nisu dovoljno upućene u novi zakon na nivou FBiH, u svoja prava, kako i kome se obratiti. Ne možemo izostaviti ni patrijarhat koji je još prisutan. Ključno je da znamo da će zakon tretirati nasilje kao krivično delo. Zakon o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama u FBiH predviđa niz postupaka koje žene mogu poduzeti da bi se nasilje prijavilo. Sada je do nas da žene edukujemo, da taj zakon promoviramo, da bude javno dostupan u javnim ustanovama", navodi Bašić.

Smatra da je najvažnije da se žena ne boji, ali i da okolina ne treba ćutati.

Amela Cickusic Foto: Facebook/Amela Cickusic

"Ne ćute samo žene, već i njihov komšiluk i njihova familija. Ćute svi oni koji bi trebalo da progovore, sve dok ne dođemo u situaciju da se sve završi tragično", dodaje Bašić.

Većina ubica iz Tuzlanskog kantona nakon svirepog čina je počinila samoubistvo, a od ukupnog broja onih koji se nisu na to odlučili dosad su donesene dve presude.

Prva se odnosi na policijskog službenika Elvisa Ćustendila koji je za ubistvo Amre Kahrimanović osuđen na 30 godina zatvora.

Druga je vezana za mađarskog državljanina Ernoa Szabo – Csaki koji je za ubistvo Selme Baluković osuđen na 11 godina zatvora i to u prvostepenom sudskom postupku.

(Telegraf.rs)

Video: Tramp krenuo na sahranu pape u Rim

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA