Za crveno svetlo mesec dana zatvora za vozače mlađe od 21 godine! Uvodi se najrepresivniji zakon u CG

E. S.
E. S.    
Čitanje: oko 4 min.
  • 2

Novim izmenama zakona biće zabranjeno mladim vozačima od 18 do 21 godine da voze između 23h do 6 časova. To je, između ostalog, predviđeno izmenama i dopunama Zakona o bezbednosti saobraćaja, koje su trenutno u javnoj raspravi.

Predložene izmene odnose se na uvođenje instituta za mlade vozače - od 18 do 21 godine. Oni predviđaju zabranu upravljanja motornim vozilima B kategorije sa snagom motora većom od 80 kV, osim u slučajevima kada se u vozilu nalazi član porodice koji ima važeću vozačku dozvolu najmanje pet godina.

Dosadašnja obaveza uzimanja krvi ili urina radi utvrđivanja prisustva alkohola u krvi prilikom uviđaja saobraćajne nezgode, koja je važila i za nezgode sa poginulim i povređenim, sada važi samo za nezgode sa poginulim licima.

Vađenje krvi i urina samo u ovim slučajevima

"U nezgodama sa povređenim licima, učesnici u saobraćajnoj nezgodi mogu se testirati odgovarajućim sredstvima (alkometrom, narko-testom i sl.) radi utvrđivanja količine alkohola u krvi, odnosno prisustva psihoaktivnih supstanci u organizmu. Obaveza uzimanja krvi i urina postoji samo ako se testom alkoholom ili testom za drogu utvrdi prisustvo alkohola, ili u organizmu ne može biti direktno učesnik u saobraćaju psihoaktivnih supstanci. izvršeno“, navodi se u nacrtu zakona o saobraćaju u Crnoj Gori.

Predložena je i izmena Zakona kako bi se propisao izuzetak od roka važenja vozačke dozvole za lica starija od 57, odnosno 62 godine života, kako bi se ova lica izjednačila sa licima starijim od 67 godina, kojima se izdaje vozačka dozvola sa rokom važenja od tri godine.

Ljuti vozač Foto: Shutterstock

Predlaže se ukidanje sposobnosti za upravljanje vozilom sa vozačkom dozvolom nakon podnošenja prijave za registraciju vozila.

„Zato što vozilo nema registarske oznake, niti vozač ima saobraćajnu dozvolu, pa iz tog razloga ne može da učestvuje u saobraćaju“, naglašava se.

Prvi put, kao represivna mera, propisano je privremeno oduzimanje predmeta kojim je izvršeno krivično delo, odnosno vozila, od učinioca teškog prekršaja iz oblasti bezbednosti saobraćaja na putevima koji je pravosnažnom presudom osuđivan za teška krivična dela iz ove oblasti u poslednje dve godine.

"Zbog toga se ovde traži da je izvršilac poseban ponavljač u izvršenju prekršaja iz oblasti bezbednosti saobraćaja na putevima i da se radi o teškim prekršajima u smislu ovog zakona. Predmeti će se oduzimati do okončanja prekršajnog postupka koji je pokrenut zbog izvršenja predmetnog prekršaja", navodi se u nacrtu.

Prvi put će se zakonski regulisati pitanje električnih skutera pod nazivom "laka električna vozila", a planirana je zabrana rada električnih skutera za osobe mlađe od 16 godina, kao i zabrana prevoza drugih lica i korišćenja slušalica, kao i obaveznog nošenja kaciga.

U situacijama kada ne postoje biciklističke staze ili trake, vožnja kolovozom biće dozvoljena samo pri maksimalnoj brzini do 30 km/h, odnosno do 50 km/h za osobe starije od 18 godina.

Nacrt zakona utvrđuje i odgovornost roditelja i staratelja za rukovanje električnim skuterom lica mlađih od 16 godina.

Predloženim izmenama predviđena je prekršajna odgovornost roditelja, odnosno staratelja koji detetu mlađem od 16 godina dozvole vožnju električnim trotinetima mimo zakona na javnim putevima.

Uvode se i veća ovlašćenja za policijske službenike, a planirano je uvođenje jedinstvenog informacionog sistema u stanicama za tehnički pregled vozila, kao i davanje širih ovlašćenja policijskim službenicima da privremeno oduzmu vozilo licu koje je u prethodne dve godine osuđivano za teške prekršaje u oblasti bezbednosti saobraćaja.

Autobus sleteo provalija Crna Gora put Cetinje Budva Foto: Printskrin/Patrola-CG

Strože kazne za saobraćajne prekršaje: do 1.000 evra ili 60 dana zatvora

Vozači i druga lica koja krše saobraćajne propise čekaće novčane kazne od 300 do 1.000 evra, kao i mogućnost zatvora do 60 dana. Zakonom su propisane rigorozne mere za niz prekršaja koji ugrožavaju bezbednost saobraćaja.

U nacrtu se navodi i za koji ključni prekršaji se izriču oštre kazne.

Jedan od prekršaja je korišćenje uređaja za ometanje policijskih radara.

Sankcionisaće se vozači koji koriste ili imaju u vozilima uređaje za ometanje ili otkrivanje kontrola saobraćaja, kao i oni koji ih reklamiraju ili prodaju“, ističe se.

Strogo će se kažnjavati i vožnja po mraku.

Strože kazne za saobraćajne prekršaje: do 1.000 evra ili 60 dana zatvora

Vozači i druga lica koja krše saobraćajne propise čekaće novčane kazne od 300 do 1.000 evra, kao i mogućnost zatvora do 60 dana. Zakonom su propisane rigorozne mere za niz prekršaja koji ugrožavaju bezbednost saobraćaja. U nacrtu se navodi i za koji ključni prekršaji se izriču oštre kazne.

Jedan od prekršaja je korišćenje uređaja za ometanje policijskih radara.

Sankcionisaće se vozači koji koriste ili imaju u vozilima uređaje za ometanje ili otkrivanje kontrola saobraćaja, kao i oni koji ih reklamiraju ili prodaju“, ističe se.

Prolazak na crveno svetlo, semafor, Pančevo Printskrin: Čitalac Telegrafa

Vožnja u pogrešnom pravcu biće strogo kažnjena, kao i prekoračenje brzine.

„Mladi ljudi i početnici su posebno ugroženi ako znatno prekorače ograničenje brzine, čak i do 90 km/h iznad dozvoljene“, navodi se.

Kažnjavaće se i opasno preticanje, kao i vožnja bez zimske opreme. Prolazak na crveno svetlo može rezultirati zatvorskom kaznom od 15 do 30 dana.

Vozači sa više od 1 g/kg alkohola u krvi, ili oni koji su nesposobni za vožnju iz drugih razloga, suočavaju se sa oštrim sankcijama.

Za većinu navedenih prekršaja izriču se i tri kaznena boda. Ako prekršaj prouzrokuje neposrednu opasnost ili saobraćajnu nezgodu, vozaču se dodeljuju dva dodatna kaznena boda.

Prekršiocima (osim članova komisije i kandidata za vozačku dozvolu bez položenog ispita) može se, pored novčane kazne, zabraniti upravljanje motornim vozilom u trajanju od tri meseca. Ako je prekršaj prouzrokovao nesreću ili ugrozio druge učesnike, zabrana se može produžiti na tri do šest meseci.

Crnogorski putevi su prošle godine odneli 75 života, što predstavlja smanjenje od 3,8 odsto u odnosu na 2023. godinu, kada je poginulo 78 ljudi. Ovo se navodi u prošlogodišnjem izveštaju o bezbednosti saobraćaja u Crnoj Gori.

(Telegraf.rs / Adria.tv)

Video: Jovana i Željko napustili gorblje Orlovača

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA