
Sjajna akcija hrvatske policije sa kolegama iz SAD i Španije: Zaplenjeno više od 8 tona droge
Službenici hrvatske Policijske nacionalne kancelarije za suzbijanje korupcije i organizovanog kriminala (Služba Zagreb) i Policijske uprave splitsko-dalmatinske, u koordinaciji s Kancelarijom za suzbijanje korupcije i organizovanog kriminala, od jutros sprovode međusobno povezane akcije na području više policijskih uprava, saopštio je MUP Hrvatske.
Akcijama je obuhvaćeno nekoliko desetina osoba povezanih sa kriminalom i zloupotrebom droga.
Ministar unutarašnjih poslova Hrvatske Davor Božinović precizirao je da je u poslednje dve međusobno povezane akcije policije i Uskoka protiv 45 osoba osumnjičenih za zloupotrebe narkotika zaplenjeno više od osam tona droge raznih vrsta, prenela je agencija Hina.
"Akcije su kodnih imena Armagedon, Ibica i Nada i predstavljaju značajan udar hrvatske policije na kriminalnu strukturu narkomiljea", rekao je Božinović i dodao da u akciji učestvuje sedam policijskih uprava sa ukupno 250 policijskih službenika iz više rodova policije, među kojima su kriminalistička, specijalna i interventna policija.
Božinović je pojasnio da su na meti policije i tužilaštva više zločinačkih udruženja koja su unazad nekoliko godina s područja Latinske Amerike i Albanije prevezli u Evropu velike količine droge i to ponajviše kokaina, heroina, marihuane, hašiša i sintetičkih droga.
"Govorimo o zapleni više od osam tona raznih vrsta droga, pri čemu je najviše kokaina, oko 6,7 tona. Deo droge je zaplenjen u Hrvatskoj, međutim većina zaplena obavljena je u Sjedinjenim Američkim Državama i Španiji'', dodao je.
Ministar je naglasio da se u Hrvatskoj godišnje procesuira više od 2.600 krivičnih dela zloupotrebe droga, dok se na godišnjem nivou procesuira 27 zločinačkih udruženja povezanih s zloupotrebom narkotika, što je 35 odsto više nego što je bilo u mandatima prošlih vlada.
"Te brojke ukazuju na pomni, strpljivi i višegodišnji rad policije, pri čemu se ulažu veliki resursi uglavnom kriminalističke policije. Ti rezultati pokazuju zašto je Hrvatska sigurna zemlja i zašto je lider u borbi protiv organizovanog kriminala'', rekao je.
Policija je ranije saopštila da su u toku hapšenja i sprovođenja hitnih dokaznih radnji na području policijskih uprava splitsko-dalmatinske, zagrebačke, primorsko-goranske, istarske, šibensko-kninske, zadarske i dubrovačko-neretvanske.
Nakon završenog kriminalističkog istraživanja osumnjičene osobe biće pritvorene, dok će policija protiv njih podneti kaznene prijave Kancelariji za suzbijanje korupcije i organizovanog kriminala, saopštio je MUP.
Uskok je saopštio da će nakon ispitivanja osumnjičenih doneti odluku o daljnjem postupanju, odnosno, da li će protiv osumnjičenih pokrenuti istragu i zatražiti istražni zatvor, o čemu će "pravovremeno obavestiti javnost".
Mediji su objavili da su na meti tužilaca, između ostalih, suvlasnik zagrebačkog narodnjačkog kluba "Ric" Mario Gavrić, nekadašnji svetski prvak u kik-boksu Marko Benzon i Jakša Cvitanović Cvik koga su mediji svojevremeno prozvali "korčulanskim narkobosom". Zagrebačku grupu navodno je predvodio Kristijan Palić, a splitsku Benzon.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Katastrofa preti planeti: Moglo bi da strada 300.000 ljudi
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.