Burna rasprava zbog uklanjanja srpskih spomenika na grobljima u Hrvatskoj: Srpski poslanici napustili Sabor

I. N.
I. N.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 3

Burna rasprava zbog uklanjanja srpskih spomenika na grobljima u Hrvatskoj bila je sinoć u hrvatskom saboru. Većina poslanika podržala je u raspravi uklanjanje nadgrobnih spomenika postavljenih nakon 30. maja 1990. koji, kako smatra Vlada Hravtske kao predlagač, "veličaju srpsku agresiju na Hrvatsku", a tokom rasprave poslanici Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS) napustili su sednicu.

Poslanici desnog Domovinskog pokreta (DP), partnera u Vladi HDZ-a premijera Andreja Plenkovića, nisu krili zadovoljstvo što je zakon o grobljima i uklanjanju srpskih spomenika osobama stradalim u poslednjem ratu i na ćirilici, a koje oni bez izuzetka nazivaju "četničkim", stigao na usvajanje na njihovu inicijativu.

Predstavnici srpske manjine u hrvatskom saboru, predvođeni Miloradom Pupovcem, nakon rasprave sa poslanicima Domovinskog pokreta, napustili su sinoć sednicu. Pupovac je prethodno rekao da se stvara utisak da je po celoj Hrvatskoj “razasuto četničko groblje”, a što, kaže, nije istina.

Rekao je i da postoje ljudi kojima smetaju i znamenja koja se povezuju sa ustaškom ideologijomi i idejom, a koja se takođe mogu naći na pojedinim grobljima, ali i na spomenicima izvan njih, koji takođe vređaju nečija verska i nacionalna osećanja.

“Vodite računa da ne idete predaleko sa poverenstvima, sa županijama i s čišćenjem grobalja. Bilo da je reč o taksama ili simbolima”, rekao je Pupovac.

Na to je reagovao Srbin iz Vukovara, inače ponos Domovinskog pokreta, Predrag Mišić porukom da ode na memorijalno groblje gde su sahranjeni hrvatski veterani i tamo nađe ijedan natpis kojem piše bilo šta što je uvredljivo.

“Na svakom spomeniku četniku piše da je poginuo braneći srpsku zemlju u Hrvatskoj. Razumete vi to jako dobro, samo nećete da razumete”, rekao je Mišić.

Pupovac mu je odgovorio da se SDSS zalagao za to da se ne produbljuju sukobi i da se ukloni ono što smeta.

“Ono što će svima vama smetati, nas nije strah. Znam da vam mi smetamo ovde, ali nas nije strah”, rekao je Pupovac, nakon čega je sa poslanicima SDSS napustio sednicu.

Ćirilične ploče sa imenom neće dirati

Iako su neki pokušaji i pretnje uklanjanja spomenika Srbima postojali i ranije, Stipo Mlinarić (DP) negirao je da će uklanjati ploče na ćirilici, ako na njima piše samo ime i prezime pokojnika i datum rođenja i smrti.

Ali će, kazao je, ukloniti grobnicu i mauzolej u Borovu Selu Vukašinu Šoškočaninu i druge, kako je naveo, četničke spomenike na Baniji i na drugim područjima Hrvatske.

“Gospodine Pupovac, takve ćemo skidati. Ima ih na stotine”, naveo je Mlinarić i pokazao nekoliko fotografija spomenika koji su već označeni za rušenje.

Uklanjanje spomenika sa grobalja u Hrvatskoj, koji na bilo koji način vređaju osećanja Hrvata, podržali su poslanici opozicionog Mosta, nezavisni poslanik Josip Jurčević kao i poslanici najuticajnije opozicione SDP.

Poslanica (SDP) Jasenka Auguštan-Pentek u sinoćnjoj raspravi je rekla da smatra da način sprovođenja predložen zakona može otvoriti ozbiljne političke i pravne probleme.

“Postoji stvarna opasnost da se uklanjanje spomenika pretvori u selektivno-politički obračun umesto u usklađeno i pravno utemeljeno uređenje prostora”, rekla je ona, prenela je Hina.

Osvrnula se i na upozorenja verskih zajednica, posebno bošnjačke i jevrejske, koje su ukazale da njihova verska pravila ne dopuštaju premeštanje posmrtnih ostataka, osim u izuzetnim situacijama.

I Miro Bulj (Most) upozorio je da bi se određene stvari trebalo dogovoriti sa verskim zajednicama oko načina upravljanja grobljima, ukazavši da veliki broj grobalja nje u vlasništvu lokalne samouprave.

Potpredsednik Vlade i ministar Branko Bačić rekao je da se zakonom o grobljima predviđa uklanjanje spomenika postavljenih nakon 30. maja 1990., koji, kako je naveo, veličaju srpsku agresiju na Hrvatsku, kako se ne bi otvorio put širem istorijskom revizionizmu i daljim podelama u društvu.

Naveo je da je jedna od najvažnijih stvari koja se uređuju predloženim zakonom to što se uklanjaju grobna mesta i spomen obeležja suprotna osnovnim odredbama i najvišim vrednostima propisanim Ustavom i ostalim pozitivnim propisima.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Vučić: "Ovo je 5 zahteva od kojih nikada nećemo odustati"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Boža zemunac

    9. april 2025 | 11:36

    Od ustaša me ništa ne može iznenaditi.

  • Bane

    9. april 2025 | 10:05

    Tablu mogu izmjeniti, sli premještanje mošti i grobnice ne mogu. Sporni natpis "nraneći srpsku zemlju" mogu otkloniti korekcijom uz prepisk "podiže spomenik ..."

  • Fred

    9. april 2025 | 14:30

    Ne dođe li do šovinističke zloupotrebe zakona, mislim da je to ok. Kad bude moguće staviti spomenik HOS-u, onom iz 1990-ih, negdje u Srbiji, onda da se dozvoli i srpskim paravojnim snagama da imaju svoje nadgrobne spomenike u Hrvatskoj u kojoj veličaju svoje stavove.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA