
Dr Marija se oglasila nakon drame na Jadranu i smrti mladića: "Rekao mi je da ga ne boli"
Dr Marija Bačić, porodični lekar mladića koji je preminuo nakon što je trebalo osam i po sati da ga trajekt preveze s Lastova, u razgovoru za 24sata.hr otkrila je da joj se njen pacijent, Frano Borovina, samo jednom javio u ambulantu koja se nalazi u Blatu na Korčuli.
Bilo je to 21. februara 2025. godine, i od tada ga više nije videla niti čula. Kako navodi 24sata.hr, cela porodica, prijatelji i zdravstveni radnici koji su bili u kontaktu sa njim morali su dan nakon njegove smrti da dobiju profilaksu - jednu tabletu antibiotika.
"Rekao mi je da ga ništa ne boli, pregledala sam ga"
"Kod mene je bio samo jednom, 21. februara. Rekao mi je da je prvo bio na hitnoj zbog bolova u uhu, gde su mu dali injekciju protiv bolova. Nije mi doneo nikakve nalaze, samo je rekao da su mu na hitnoj rekli da joj se javi. Tad mi je rekao da ga ništa ne boli. Ja sam ga potom kompletno pregledala i klinički status je bio uredan. Rekla sam mu da, ako se bol ponovi, obavezno dođe ponovo. To je bio prvi i poslednji put da je došao kod mene od februara", ispričala je za 24sata dr Marija Bačić.
Na pitanje da li ga je uputila zubaru, kaže da nije, s obzirom na to da joj je rekao da ga ništa ne boli, piše 24sata.hr.
"Po priči njegove mame, on je u utorak, 18. marta, bio na Lastovu, a mama mu je na Lastovo došla u petak. U subotu ujutro, 22. marta, rekao je mami da ga boli glava. Potom je otišao na hitnu na Lastovu, a mama je rekla da je lekaru otišao zbog glavobolje. Rekla mi je da je u nedelju popodne opet videla da Frano nije dobro. Kaže da ga je zvala, ali kao da ga nije čuo. Nakon što je u nedelju popodne otišao da leži, mama je primetila da mu je baš loše i onda je zvala hitnu. Nalaz obdukcije se još čeka, kako mikrobiološki, tako i toksikološki, s obzirom na to da nema sigurnih znakova razloga smrti", dodaje dr Bačić.
Novinari portala 24sata su razgovarali sa nekoliko izvora upoznatih sa slučajem, koji su rekli da se sumnja na meningokoknu sepsu, ali da to moraju dokazati nalazi obdukcije koji se još čekaju i da će im biti potrebno nedelju dana da stignu.
Zbog toga je njegovoj porodici, prijateljima, kao i svim medicinskim radnicima koji su bili u kontaktu sa Franom, propisan antibiotik koji moraju da popiju iz preventivnih razloga.
Dobili su jednu tabletu antibiotika koju su svi popili u ponedeljak, navode izvori bliski porodici. Poznati splitski infektolog, dr Ivo Ivić, za 24sata je objasnio da se kontaktima osoba kod kojih se sumnja na meningokok daje antibiotik.
"Kratkotrajnim antibiotikom eliminiše se uzročnik koji je obično u gornjem delu ždrela. Na taj način se štite kontakti da ne bi oboleli, ako su se slučajno zarazili. Treba uzeti u obzir da neki koji su se zarazili možda nikada neće dobiti teške simptome bolesti", rekao je dr Ivić.
Napominje da se ovim antibiotikom uklanja uzročnik, odnosno meningokok.
"Što se tiče vakcine protiv meningokoka, u slučaju kada se kod neke osobe pojavi meningokok, tada se vakcinacija ne sprovodi. Da bi vakcina postigla zaštitu, potrebno je najmanje dva, a zapravo pune četiri nedelje", dodaje dr Ivić.
Na kraju je istakao kako antibiotik, koji se daje kontaktima obolele osobe, deluje na dva način. Jedno je da ne bi oboleli, a drugo da ne bi postali oni koji šire zarazu.
"Iako treba reći da većina ima blage simptome, dok neki dobiju tešku bolest. Međutim, kada govorimo o meningokoku, ne završava svaka sepsa fatalno, jer bi inače bolnice bile pretrpane", objasnio je dr Ivić.
(Telegraf.rs)
Video: Strašan zemljotres srušio soliter i most
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.