Detalji šokantnog otkrića Europola u Hrvatskoj: Tamo je sada opasno i za ljude, sve je zatrovano
Model zarade kroz uvoz ili naplatu zbrinjavanja otpada, pa njegovo odlaganje u prirodu i gašenje firme, izmislili su Rumuni pre nekoliko godina. Ova praksa se brzo proširila Evropom, a slični slučajevi su zabeleženi i u Hrvatskoj. Međutim, sada je prvi put zbog toga uhapšeno 10 osoba koje će biti procesuirane i kažnjene, piše 24sata.hr.
Uskok i Europol objavili su da su bračni par Josip i Monika Šincek iz Varaždina, zajedno s ostalim uhapšenima i povezanim firmama, poslovali kao deo organizovane kriminalne grupe. Europol je dodatno saopštio da su u zemlju zakopali 35.000 tona plastičnog i medicinskog otpada na lokacijama u Varaždinu, Benkovcu i Gospiću. Ukupno su kroz naplatu i uvoz otpada zaradili četiri miliona evra, dok su dodatnih 500.000 evra stekli utajom poreza i carina falsifikovanim dokumentima. Tokom tri godine, zaradu su ostvarili kroz 1.750 pošiljki.
U ovu kriminalnu mrežu umešana je i Franciska Dodić, supruga poznatog hrvatskog zlatara Paška Dodića.
Bračni par Šincek godinama se predstavljao kao inovatori koji od reciklirane plastike proizvode montažne kuće, bukobrane i kripte, osvajali su nagrade i čak donirali kuće nakon zemljotresa. Međutim, ako su navodi Uskoka tačni, zapravo su zakopavali plastični, mešoviti i medicinski otpad, uništavali prirodu, ugrožavali zdravlje ljudi i životinja, prali novac, falsifikovali dokumenta i utajili porez.
Kako je istraga počela?
Prema dostupnim informacijama, istraga je započela nakon što je Poreska uprava podnela krivičnu prijavu Uskoku zbog sumnje na utaju poreza. Pod nadzor su prvo stavljeni Josip i Monika Šincek, a kasnije i Franciska Dodić, koja je sa Monikom Šincek vlasnica firme Izoxeco. Prema saopštenju Uskoka, u ovu aferu su umešane četiri firme, uključujući Izoxeco i Tipos Resurs. Ova druga je bila centralna firma bračnog para Šincek, ali je pre dve nedelje otišla u stečaj.
Na tuđem zemljištu u Varaždinu, gde se nalazilo sedište firme Tipos Resurs, ostavljeno je oko 4.000 tona plastičnog otpada. Otpad su nelegalno odlagali i u prirodi, van zvaničnih postrojenja u Varaždinu. Stručnjaci procenjuju da će za njegovo uklanjanje biti potrebno između milion i 1,5 miliona evra, a još nije jasno ko će snositi taj trošak.
Sistematsko uništavanje prirode
Prema tvrdnjama Uskoka, otpad su zakopavali u zemljište u Gospiću, a deo je završio i u kamenolomu u Benkovcu, koji uopšte nije imao dozvolu za zbrinjavanje otpada.
"Znajući da su kapaciteti skladištenja otpada u Varaždinu i Gospiću popunjeni i da lokacija u Benkovcu nema dozvolu za upravljanje otpadom, organizovao je uvoz mlevenog plastičnog otpada iz Slovenije i Italije, kao i medicinskog i drugog otpada iz Hrvatske. Potom je organizovao istovar i zakopavanje tog otpada u zemljište, prekrivanje zemljom i šljunkom na prirodnim površinama u Varaždinu, Gospiću i Benkovcu", navodi se u saopštenju Uskoka.
Policija je objavila da je u ovoj akciji pretreseno 21 nekretnina i 12 vozila.
Nelegalno poslovanje i finansijske malverzacije
Šincekovi su navodno koristili lažnu dokumentaciju kako bi prikazali da četiri firme zaista međusobno posluju, dok su zapravo bile samo paravan za nelegalne aktivnosti.
Kako bi izbegli plaćanje poreza, Josip Šincek je angažovao Moniku Šincek, Francisku Dodić i još nekoliko osoba da izdaju lažne fakture i prikazuju fiktivne poslovne transakcije. Monika je, prema njegovim instrukcijama, čak podnosila poreske prijave u ime drugih osumnjičenih, lažno prikazujući podatke kako bi smanjila obaveze firmi prema državi. Nelegalno stečen novac izvlačili su iz firmi kroz fiktivne pozajmice.
Ko će platiti sanaciju štete?
Iz Varaždina dolazi još jedan važan detalj: firma je pri dobijanju dozvole morala da položi finansijske garancije kako bi se osigurala sredstva za zbrinjavanje otpada u slučaju propasti firme. Međutim, ta garancija nije adekvatna i pitanje je kako su uopšte dobili dozvolu, koja im je kasnije oduzeta.
Sada na zemljištu stoje ogromne količine otpada. Vlasnik zemljišta je firma Mundus Nova Projekt, dok su Šincekovi prostor koristili kao zakupci. Iz firme Mundus Nova Projekt tvrde da nisu bili svesni nezakonitih aktivnosti i da su, nakon raskida ugovora o zakupu, prijavili ceo slučaj Državnom inspektoratu.
"Bivši zakupac je napustio lokaciju, ali nije uklonio plastični otpad sa zemljišta, uprkos rešenjima nadležnih organa. Zbog toga smo pokrenuli pravne postupke protiv njih", navodi se u odgovoru advokata firme Mundus Nova Projekt.
Dalji koraci u istrazi
Europol je saopštio da su njihovi specijalizovani agenti za ekološki kriminalbili prisutni tokom akcije hapšenja. Formirana je specijalna operativna radna grupa unutar Europola kako bi nastavila istragu sličnih slučajeva u budućnosti.
Hrvatska policija je najavila da će jedan njihov službenik biti poslat u ovu specijalizovanu jedinicu Europola.
Bračni par Šincek sada se suočava sa teškim optužbama, a istraga će otkriti koliko je još osoba bilo uključeno u ovu ekološku katastrofu i kriminalnu šemu.
(Telegraf.rs)
Video: Pronađeno vozilo osumnjičenog dvostrukog ubice iz Kalesijej
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
ARS
Pa šta se čudite od kad je na Papuku deponovan radioaktivan otpad Nemačke ?
Podelite komentar