Šokantno otkriće u Hrvatskoj: Oglasio se Europol, objavljene i fotografije, šteta je ogromna

M. P.
M. P.    ≫   
Čitanje: oko 3 min.
  • 1

Uskok je danas potvrdio da je otvorio istragu protiv varaždinskog preduzetnika Josipa Šinceka i još devet osumnjičenih, među kojima su njegova supruga i supruga zlatara Paška Dodića, Franciska.

Kako javlja Index.hr, oni se terete za teško krivično delo protiv životne sredine, falsifikovanje službenih i poslovnih isprava, utaju poreza i pranje novca. Uskok tvrdi da je Šincek zapravo vodio zločinačku organizaciju, koja je počinila sva ta krivična dela.

Europol objavio saopštenje

Iako Uskok navodi da je uhapšeno 10 osoba, Europol u svom saopštenju piše da je uhapšeno ukupno 13 ljudi.

"Procenjuje se da je ilegalno odloženo najmanje 35.000 tona otpada, čime su kriminalci zaradili najmanje 4 miliona evra", piše u saopštenju Europola.

U Uskokovom saopštenju navode se drugi iznosi, ukupno nešto više od milion evra.

Laboratorijska analiza pokazuje da se nezakonito odloženo smeće, koje su kriminalci lažno deklarisali kao reciklabilni plastični otpad, zakonski smatra opasnim otpadom. Hrvatske vlasti veruju da je kriminalna mreža takođe nezakonito zakopavala i odlagala medicinski otpad iz hrvatskih firmi, piše Europol.

Trgovina otpadom nezakonita je aktivnost koja kriminalnim mrežama omogućava sticanje ogromne zarade, a pritom se izlažu relativno niskom riziku. Ilegalno odlaganje otpada često uzrokuje nepopravljivu štetu životnoj sredini zagađujući tlo, vodu i vazduh. Ta krivična dela obično idu ruku pod ruku s falsifikovanjem dokumenata ili finansijskim krivičnim delima poput pranja novca i korupcije, navodi Europol, koji je objavio i fotografije.

Hronologija kriminala prema Uskoku

Prema onome što je zasad utvrđeno, Šincek je od početka 2022. pa sve do septembra 2024. odlagao plastični otpad u Varaždinu, Gospiću i Benkovcu. Pri tome je zanemario ograničenja za skladištenje takvog otpada, kao i propise prema kojima se takav otpad sme skladištiti. Zato su deponije bile prepune, a lokacija u Benkovcu uopšte nije imala dozvolu za upravljanje otpadom.

Uprkos tome, Šincek je preko jedne od svojih firmi nastavio da uvozi otpad jer je od dobavljača za to dobijao naknade. Osim plastike iz Slovenije i Italije, dovozio je i medicinski otpad, a od dobavljača iz Hrvatske preuzimao je i mešoviti otpad.

Ali umesto da ga zakonito zbrine, Šincek je, kako tvrdi Uskok, organizovao da se otpad zakopava u zemlju, dok je deo mlevene plastike rasut na otvorenom prostoru u Gospiću. Takvo rasipanje ugrožavalo je kvalitet tla, ali i zdravlje ljudi, navodi Uskok.

Skrivali da krše zakon

Da prikrije ovaj kriminal, Šincek je, prema tvrdnjama Uskoka, nabavljao lažnu dokumentaciju o prevozu otpada.

Ostali okrivljeni u ovom lancu obavljali su, navodi se u rešenju o sprovođenju istrage, finansijske i administrativne poslove, organizovali transport otpada, pribavljali i sastavljali lažnu dokumentaciju o nabavci, prevozu i preradi otpada, kao i drugu dokumentaciju o poslovima koji u stvarnosti nisu obavljeni. Među ovima koji su, prema sumnjama Uskoka, prikazivali lažnu poslovnu saradnju sa Šincekom bila je i Franciska Dodić, supruga poznatog zlatara.

Istražitelji su rekonstruisali da su lažno sačinjenu dokumentaciju dostavljali inspekciji zaštite životne sredine tokom nadzora, unosili netačne podatke o preradi i toku otpada, dogovarali i koordinisali radnike radi prevoza i zatrpavanja otpada u tlo te zatrpavanja otpada zemljom i šljunkom.

Štetne posledice za tlo i ljude

Već je dosad utvrđeno da su zbog ovakvog odlaganja otpada u životnu sredinu nastale brojne posledice na tlu, a onemogućeno je i da na tim parcelama rastu drveće ili poljoprivredne kulture.

Kod Gospića je i deo šume opustošen. Budući da se plastični otpad teško razgrađuje te prilikom razgradnje ispušta toksine, sve je ovo, smatra Uskok, naštetilo zdravlju ljudi i životinja, a moglo je dovesti i do požara, što bi imalo posledice u dužem periodu.

"Stoga je ovim zagađenjem životne sredine prouzrokovana znatna ekološka šteta Republici Hrvatskoj, kao i materijalna šteta u vidu sanacije zagađenja u zasad neutvrđenom iznosu", ističe Uskok.

Ogromna ilegalna zarada

Poreski inspektori i istražitelji izračunali su da je Šincekova firma koja je odlagala otpad u Benkovcu nezakonito zaradila oko 466.000 evra. Franciska Dodić zgrnula je oko 120.000 evra, a ostali akteri još oko 450.000 evra.

Kako bi umanjio osnovicu za plaćanje poreza, Šincek je preko saučesnika i njihovih firmi ispostavljao lažne račune na osnovu kojih se umanjivao PDV. Utvrđeno je da su utajili nešto manje od 95.000 evra poreza, dok su oko 350.000 evra ilegalne zarade oprali kroz lažne poslovne papire, ulaganja i pozajmice.

(Telegraf.rs)

Video: Kruži jeziv snimak: Ruski dron udario u kupolu koja prekriva Černobilj

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Гаргамел

    14. februar 2025 | 18:13

    Хрватска јесте чланица ЕУ али је и даље на Балкану.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA