Gotovo trećina lekara u budvanskom Domu zdravlja Rusi

M. P.
M. P.    
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

Gotovo trećina lekarskog kadra u Domu zdravlja Budva uskoro će biti lekari iz Rusije, kojima je metropola crnogorskog turizma postala drugi dom.

Dom zdravlja Budva je u protekle dve godine, otkako je upravljanje preuzeo Blažo Radoman, uspeo da, sa najnovijim konkursom koji je u toku, obezbedi potrebnih 17 lekara, duplo više nego što je imao 2022. godine, i time ispoštuje normu koju predviđaju zdravstveni propisi o broju lekara u odnosu na broj stanovnika. Naime, pet lekara, od kojih će dvoje uskoro dobiti radni angažman, su državljani Rusije, javljaju Vijesti.

Budva je u protekloj deceniji doživela demografski bum. Broj stanovnika se višestruko uvećao, što je dovelo do problema obezbeđivanja deficitarnog lekarskog kadra.

Radoman za Vijesti ističe da su uspeli da obezbede potreban broj lekara kako bi se pružila kvalitetna zdravstvena usluga.

"Neophodno je reći da je Budva, prema popisu stanovništva iz 2023. godine, imala 26.667 stanovnika, ili 39 odsto više nego na popisu iz 2011. Broj domaćinstava, prema poslednjem popisu, je 10.842, ili za 50 odsto više nego pre 14 godina, dok je broj stanova 34.255, što je povećanje od 46 odsto. Ovom broju stanovnika uvek treba dodati i broj izdatih privremenih boravaka od nekih 23 hiljade, što se u nekom delu slaže sa našim podacima da u Budvi imamo 45 hiljada osiguranika, odnosno lica koja su evidentirana u Fondu za zdravstveno osiguranje. Naravno, ovde ne računamo letnju turističku sezonu, kao ni onaj deo naših sugrađana koji su iz ostalih opština Crne Gore, a koji rade i žive u Budvi, a nisu promenili mesto boravka. Tako da smatram da je realan podatak da je Budva grad sa nekih 55.000 do 60.000 stanovnika", kazao je Radoman za Vijesti.

Prema njegovim rečima, uzimajući u obzir ove statističke podatke, Dom zdravlja je dužan da obezbedi lekarski kadar:

"Postoji Pravilnik o normativima i standardima koji na jednog izabranog lekara predviđa minimum 1.200 osiguranika, maksimum 2.000, a računa se neki prosek od 1.600. Ako uzmemo broj stanovnika po poslednjem popisu, prema Pravilniku o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mesta predviđeno je 17 izabranih lekara za odrasle."

Ističe da je Budva specifična kada je reč o lekarima, objašnjavajući da je veliki broj stranih državljana, među njima i lekara, došao, posebno nakon nemilih događaja u Ukrajini i Rusiji:

"Oni uz određenu proceduru mogu da zasnuju radni odnos, i mi imamo takve slučajeve u našem Domu zdravlja. Prema Zakonu o priznavanju inostranih obrazovnih isprava, lekarima iz Srbije koji su diplomirali do februara 2008. godine na Medicinskom fakultetu nije potrebna nostrifikacija diplome. Za sve ostale, konkretno iz Rusije i Ukrajine, prvi korak je nostrifikacija diplome kod Ministarstva prosvete, nauke i inovacija. Drugi korak je odobrenje Ministarstva zdravlja, odnosno Medicinskog fakulteta u Podgorici, koje daje rešenje o izjednačavanju kvalifikacija, a treći je sertifikat o položenom crnogorskom jeziku."

Tek sa ta tri dokumenta, kako navodi Radoman, strani državljani mogu da zasnuju radni odnos.

"Tada dobijaju odluku o prijemu, a sa njom u filijali MUP-a moraju da dobiju boravak, koji za lekare ide po ubrzanoj proceduri. Moram da pohvalim filijalu MUP-a u Budvi zbog saradnje i brzog izdavanja privremenog boravka, obično na godinu dana. Trenutno imamo tri lekara iz Rusije. Moram reći da su vrlo dobri radnici i da su naišli na dobar prijem kod osiguranika. Jedan od njih je zaposlen krajem prošle godine u zdravstvenoj stanici u Petrovcu, gde su pacijenti izuzetno zadovoljni. Trenutno je u proceduri zapošljavanje još troje lekara, od kojih su dvoje iz Rusije i jedan iz Srbije."

Radoman je istakao da još dvoje lekara iz Crne Gore i Srbije žele da rade u Domu zdravlja i izrazio nadu da će se stvoriti uslovi za njih.

"Treba planirati unapred. Novi zakon o zdravstvenoj zaštiti predviđa da se 75 do 80 odsto zdravstvenih usluga pruža na nivou primarne zdravstvene zaštite, čime se rasterećuju viši nivoi. Ovo uključuje povećanje broja specijalista u domovima zdravlja, što ćemo postići slanjem lekarana specijalizacije. Takođe, rešavanje stambenog pitanja lekara je ključno za njihovo dugoročno zadržavanje u Budvi."

Lekari sa Kube želeli posao

Radoman je naveo primer bračnog para sa Kube, koji je bio zainteresovan za rad, ali jezička barijera bila je prepreka.

Adaptacija prvog sprata

Radoman je najavio da uskoro počinje adaptacija prvog sprata Doma zdravlja, vredna 1,2 miliona evra. Radovi će trajati 365 dana, a planiraju se nove specijalističke ambulante i centar za mentalno zdravlje, u skladu sa standardima EU.

(Telegraf.rs)

Video: Labud Boža se vratio u vodu, ali je i dalje u nevolji: Drugi mužjaci su ga oterali

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA