Zver: Cetinje se još nije oporavilo od masakra Vuka Borilovića u avgustu 2022, a sada im se opet desio horor!

E. S.
E. S.    ≫   
Čitanje: oko 4 min.
  • 2

Cetinje je ponovo zavijeno u crno: danas, 1. januara 2025. godine šest osoba, od kojih dvoje dece, ubijeno je kad je A. M. u mestu Bajice kod Cetinja ušao u jedan ugostiteljski objekat i počeo da ubija ljude. Prema navodima policije, nakon krvavog zločina se dao u bekstvo.

Policija je apelovala na građane Cetinja da ostanu prisebni i u svojim objektima stanovanja.

Ovaj užasni masakr zadesio je Cetinjane samo dve i po godine posle stravičnog događaja 2022. u naselju Medovina, kada je  ubijeno jedanaest, a povređeno šest osoba, a počinilac je bio tridesetčetvorogodišnji Vučko Borilović koga je ubio sugrađanin u trenutku pucnjave s policijom.

Vlada Crne Gore je istog dana proglasila trodnevnu žalost. Ovo je bilo najveće masovno ubistvo koje je zadesilo Crnu Goru u skorašnjoj istoriji.

Podsetimo, oko 15.30 časova, 12. avgusta 2022. godine, Vučko Borilović je hicima iz vatrenog oružja ubio jednu ženu i dvoje dece koji su boravili kao podstanari u njegovoj kući koja je smeštena u kraju Medovina na Cetinju. Posle toga je izašao na ulicu i nasumično je krenuo da puca na druge građane. Pucnjava se odigrala nedaleko od Narodnog muzeja Crne Gore. Građani su ubrzo pozvali policiju. Borilović je odbio da se preda i otvorio je vatru na policajce pri čemu je ozledio jednog službenika. Takođe je pucao na osoblje hitne pomoći kako bi ih sprečio da pomognu unesrećenima. Napadač je potom počeo da beži ka Orlovom kršu. Policija je ranila napadača, nakon čega nisu mogli da mu priđu zbog nepristupačnog terena i zbog toga što je naoružan, a civili su od policije tražili oružje da ga oni upucaju. Ubrzo ga je usmrtio drugi civil — Nenad Kaluđerović, hicima iz pištolja.

Žrtve

Ukupno je jedanaest osoba ubijeno u pokolju, uključujući i izvršioca.Među stradalima su i dva deteta, starosti od osam i jedanaest godina, koja su ubijena u Borilovićevoj kući. Tom prilikom je Borilović ranio i njihovu majku koja je kasnije podlegla povredama. Zatim je napustio kuću i počeo da puca na stanovnike naselja kojom prilikom je lišio života još sedam osoba, a ranio šest. Dvoje povređenih lica odvezena su u cetinjsku bolnicu, a preostale četiri povređene osobe s ozledama opasnim po život odvedene su u Klinički centar Crne Gore u Podgorici.

Motiv i počinilac

Nadležni organi nisu saopštili detalje i motive koji su Borilovića naveli da izvrši masakr, zaključno s 13. avgustom. Prema Borilovićevoj rođaci, motiv za ovaj zločin bili su neplaćeni dugovi.

Vučko Borilović, poznat i kao Vuk, rođen je 21. novembra 1988. godine na Cetinju. Školovao se u rodnom gradu i u Beogradu. Radio je kao konobar, a bio je i lovac. Nije imao krivični dosije. Bio je oženjen i otac troje dece. Bio je član opštinskog odbora socijaldemokrata u Cetinju, a prethodno se lečio u psihijatrijskoj bolnici u Kotoru.

Branilac

Nenad Neno Kaluđerović je civil koji je pucao i ubio Borilovića iz pištolja tokom obračuna između Borilovića i policije. Njegov identitet je 13. avgusta potvrdila tužiteljka Andrijana Nastić. Nakon otkrivanja njegovog identiteta, građani su počeli da ga slave kao junaka preko društvenih mreža. Kaluđerović je bio kum Milana Mitrovića, jedne od žrtava koju je ubio Borilović. Do 13. avgusta Kaluđerović nije uhapšen i nije objašnjeno kako će njegova akcija biti okarakterisana. Takođe, nakon tog događaja, Kaluđerović je otišao s lica mesta i nije se predao policiji.

On je više puta bio optuživan za krivična dela. Bio je osumnjičen za ubistvo Željka Jovanovića 13. avgusta 2006, a nakon više od dve godine bekstva, u novembru 2008. predao se pravosudnim organima Crne Gore. U oktobru 2010. godine Viši sud u Podgorici ga je osudio na deset godina zatvora zbog ubistva Jovanovića, ali je sedam meseci kasnije Apelacioni sud Crne Gore vratio predmet prvostepenom sudu na ponovno suđenje pred potpuno izmenjenim sudskim većem, a istovremeno je i pušten iz pritvora. Kaluđerović je na kraju oslobođen optužbi za ubistvo Jovanovića u oktobru 2012.

U septembru 2021. godine uhapšen je zbog izvršenja krivičnog dela terorizam, pošto je bio član grupe koja je pokušala da spreči ustoličenje mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija.

Reakcije

Predsednik i premijer Crne Gore Milo Đukanović i Dritan Abazović istakli su da je ova pucnjava nezapamćena tragedija i uputili su poruke saučešća porodicama stradalih u pokolju.Abazović je takođe potvrdio da je Vlada Crne Gore proslasila tri dana žalosti u Crnoj Gori. Zoran Brđanin, direktor crnogorske policije, istakao je da je zasad nepoznato šta je nateralo izvršioca na ovako gnusan čin.

Saučešća su iskazali patrijarh srpski Porfirije i mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije. Saučešće je takođe uputio princ Nikola Petrović Njegoš.

Saučešće je uputilo i više međunarodnih zvaničnika: član predsedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić, predsednik Severne Makedonije Stevo Pendarovski, predsednik Srbije Aleksandar Vučić i drugi.

U ime Evropske unije, saučešće su izrazili visoki predstavnik Unije za inostrane poslove Žozep Borelj i poslanik u Evropskom parlamentu Tonino Picula.

Zbog proglašenja dana žalosti otkazane su utakmice Prve i Druge lige Crne Gore u fudbalu kao i održavanje drugih sportskih događaja. Planirana poseta patrijarha srpskog Porfirija Herceg Novom takođe je odložena.

Komemorativna sednica povodom ove tragedije održana je u skupštini opštine Prijestonica Cetinje.

Minutom ćutanja u spomen na stradale u pucnjavi počela je košarkaška utakmica između Crne Gore i Srbije koja je odigrana 13. avgusta u Beogradu.

Sve najvažnije informacije o masakru na Cetinju možete pročitati ovde na našem blogu uživo.

(Telegraf.rs/Wikipedia)

Video: Komemoracija stardalima u masakru na Cetinju

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA