Oborili rekord po dužini trajanja pritvora: Da li će optuženi za ubistvo biznismena Krunića na slobodu?

M. P.
M. P.    
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

Benedi Đukanović i Rodoljub Gajić, optuženi za ubistvo Slaviše Krunića i Žarka Pavlovića, postali su rekorderi u BiH po vremenu provedenom u pritvoru, a kako se suđenju ne nazire kraj njihovi branioci su zatražili od suda da im ukine pritvor.

S obzirom na to da će rekonstrukcija, kao i njena 3D verzija, verovatno čekati proleće, branioci su zatražili puštanje optuženih na slobodu, uz predlog da im se kao alternativna mera izrekne kućni pritvor, javlja ATV.

"Oni su u pritvoru već pet i po godina što je najduže trajanje pritvora u istoriji pravosuđa BiH. Predlažemo da im sud odredi najstrožu moguću meru kućnog pritvora. Ako je potrebno nek ih policija proverava po pet puta dnevno", rekla je Đukanovićev branilac, advokat Tatjana Vasić.

Gajićev advokat Svetozar Bajić najavio je da će oni tražiti veštačenje telefona svog klijenta i kaže da je upitno da li će postupak uopšte biti okončan u 2025. godini.

"Pritvor se ne može u nedogled produžavati zbog uznemirenja javnosti", rekao je Bajić.

Ukidanju pritvora se protivila tužilac Snježana Petković, koja je sarkastično prokomentarisala da vremenski uslovi, koji diktiraju rekonstrukciju, neće zavisti od toga da li je Benedi u pritvoru. Odluku o predlogu odbrane sud će naknadno doneti.

Sve spremno za 3D rekonstrukciju

Sudu se danas predstavio Nenad Šipka, stručnjak za forenzičku 3D rekonstrukciju, koji je rekao da je on već skenirao teren na mestu zločina i da može početi s radom. Pojasnio je da je potrebno da u narednom periodu uradi skeniranje unutrašnjosti "tojote lend kruzer", u kojoj su ubijeni Krunić i Pavlović.

"Iz dostavljenog materijala već vidim da je dosta dokaza kontradiktorno samo po sebi", rekao je Šipka, navodeći da će nakon njegovog nalaza i rekonstrukcije na mestu ubistva biti jasno kako su ubijeni Krunić i Pavlović.

Na džipu otkriveno 58 oštećenja od metaka

Pravce pucanja na džip danas je pred sudom prezentovao veštak Mladen Novaković, balističar MUP-a Republike Srpske. On kaže da je na vozilu pronašao 58 oštećenja od metaka, od čega je 37 ulaznih i 21 izlazno oštećenje.

Utvrdio je da je na džip pucano s prednje, desne i zadnje strane.

"Na prednjoj strani vozila bilo je 19 ulaznih oštećenja na haubi, tri na šoferšajbni, kao i na faru i braniku. Na desnoj strani je bilo 16 ulaznih oštećenja i dva na zadnjoj strani. Na levoj strani vozila postoji 17 oštećenja i sva su izlazna", rekao je Novaković.

On nije mogao da utvrdi daljinu s koje je pucano, navodeći da barutni ostaci nisu pronađeni na vozilu, što može biti i posledica protoka vremena, ali i činjenice da je vozilo bilo napolju i izloženo atmosferskim prilikama. Pojasnio je da je domet barutnih čestica 2,3 metra.

Nije mogao da utvrdi ni daljinu s koje je ubijen Željko Kovačević, navodeći da je na njega pucano s leđa.

Rasprava i pretnje kažnjavanjem

Đukanovićev branilac Tatjana Vasić nije bila zadovoljna količinom fotografija u nalazu veštaka, pa je zanimalo da li ima još fotografija da joj dostavi u digitalnoj formi. Predsednik sudskog veća Branimir Jukić je rekao da je on već nabavio CD sa dodatnim fotografijama, a kada je Vasić upitala zašto joj to nije dostavljeno došlo je do oštrije rasprave.

”Niste ni tražili. I ja sam to dobio juče, a sada kad ste tražili biće vam dostavljeno. Sud ništa ne krije od vas", rekao je Jukić koji je dalju raspravu prekinuo pretnjom da će kazniti advokata.

Veštak geodetske struke Zoran Galić utvrdio da je nagib puta na dužini od 50 metara na mestu gde se sve desilo 14,72 odsto. Pojasnio je da se radi o nagibu u padu gledano od Krunićeve vikendice prema Laktašima. U odnosu na vreme kada je ubistvo izvršeno sporni put je sada asflatiran, ali Galić kaže da to ne utiče na nagib puta.

Naložena dodatna veštačenja

Sud ništa ne prepušta slučaju, pa nakon što su balističari na prošlom ročištu rekli da su na zrnu metka, koje je izvađeno iz koljena Krunićevog vozača Gorana Ilića, uočili tragove prašine od stakla, naloženo je i hemijsko veštačenje kako bi se tačno utvrdili o kojoj je materiji reč.

Prihvaćen je i predlog tužilaštva da se izvrši saobraćajno-informatičko veštačenje koje bi trebalo da pokaže za koje je vreme drugooptuženi Еmilio Baldo mogao da stigne od kafića "Alabama" do mesta gde je ugašen signal s njegovog mobilnog telefona.

Zločin se dogodio 22. aprila 2019. godine u Glamočanima kod Banjaluke. Za planiranje i organizovanje ubistva optuženi su Benedi Đukanović i Еmilio Baldo, dok se nekadašnjem radniku "Sektor sekjuritija" Rodoljubu Gajiću na teret stavlja pomaganje pri ubistvu. U zločinu je učestvovao i Željko Kovačević koji je ubijen u razmeni vatre s Krunićevim vozačem Ilićem.

Podsetimo, Vrhovni sud je ukinuo prvostepenu presudu kojom je Đukanović bio osuđen na 40 godina zatvora, Gajić na 20, dok je Baldo oslobođen krivice u nedostatku dokaza. Naloženo je novo suđenje koje je počelo u martu ove godine, a od tada je održan samo jedan glavni pretres.

(Telegraf.rs)

Video: Sastanak Brnabić sa novoimenovanim predsednikom Venecuele

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA