Razbijena mafijaška mreža Kamore i Koza Nostre, jedan trag vodi na Balkan: Na desetine uhapšenih

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

U istražnim radnjama utaje PDV-a u vrednosti većoj do 520 miliona evra, u koje je upleteno nekoliko mafijaških grupa, učestvuje i hrvatska policija, objavilo je danas Odeljenje evropskog javnog tužioca (EPPO) u Milanu i Palermu.

Tokom današnje akcije EPPO-a sprovodi se 160 istraga u više od 10 zemalja u kojima učestvuje na stotine policajaca, dok se istražne mere provode u Bugarskoj, Kipru, Češkoj, Hrvatskoj, Italiji, Luksemburgu, Holandiji, Slovačkoj i Španiji, kao i u zemljama koje nisu članice EU, stoji u saopštenju.

EPPO precizira da se u akciji nazvanoj Mobi Dik istražuje ukupno 195 osoba i više od 400 kompanija, a sudija istrage u Milanu odredio je pritvor za 43 osumnjičenih.

Takođe, u toku je zamrzavanje nepravno stečene imovinske koristi u vrednosti od preko 520 miliona evra kako bi se nadoknadila šteta za EU i nacionalne proračune. EPPO ističe da se samo u Italiji zamrzava 129 bankovnih računa i zapljenjuju 192 nekretnine, zajedno sa 44 luksuzna automobila i plovila.

Istraga je pokazala kako su osumnjičeni povezani sa nekoliko mafijaških klanova ulagali u zločinačku organizaciju koja je uspostavila vrlo profitabilnu šemu utaje poreza i da je reč o zloglasnim italijanskim mafijama Kamori i Koza Nostri, piše Politico.

"Mobi Dik je ključna istraga za EPPO. Prošlo je dosta vremena otkako smo počeli da oglašavamo uzbunu zbog umešanosti opasnih organizovanih kriminalnih grupa u prevarama s proračunom EU. Osim kolosalne štete koju stvaraju, upozoravali smo na pretnju našoj unutrašnjoj sigurnosti koju predstavlja njihova aktivnost na tom polju. Sada smo rasvetlili prvi tako velik slučaj‘‘, rekla je glavna evropska tužiteljka Laura Kuvesi.

EPPO navodi kako je nivo složenosti i učinka osumnjičenog zločinačkog udruženja koji sprovodi prevare s PDV-om bez presedana.

Grupa je, prema sumnjama tužilaštva, između 2020. i 2023. izdala fakture za prodaju elektronske robe u vrednosti većoj od 1,3 milijarde evra, a čini se da su za rešavanje međusobnih sukoba unutar zločinačke organizacije korišćene i mafijaške metode.

Kružne prevare s PDV-om iskorišćavaju pravila EU o prekograničnim transakcijama između država članica, budući da su one izuzete od poreza na dodatu vrednost.

Osumnjičenici su osnivali kompanije u Italiji i drugim članicama EU, kao i u zemljama koje nisu članice EU, kako bi trgovali robom metodom tzv. nestajućeg trgovca.

Ta prevara funkcioniše na način da se kompanija koja naruči robu ugasi pre plaćanja poreza, nakon čega u lažno stvorenom lancu kupovine i prodaje neka druga kompanija neopravdano traži isplatu povrata PDV-a.

(Telegraf.rs)

Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA