Šta se zaista desilo u Jablanici, pa je sve zatrpano kamenjem i vodom: U ovih 5 gradova je potraga za nestalim
Potraga za nestalima u poplavama i odronima na području Jablanice, Konjica, Kiseljaka, Kreševa i Fojnice u BiH se nastavlja. Do sada je zvanično potvrđeno da je poginulo najmanje 16 ljudi, dok se 40 vodi kao nestalo. Haos u Hercegovini počeo je prekjuče usled obilne kiše, međutim, danas se pojavljuju spekulacije da uzrok katastrofe nije samo kiša već - kamenolom iznad grada. Telegraf.rs prati situaciju iz minuta u minut.
Kako pišu lokalni mediji, iznad Jablanice nalazi se kamenolom, iz kog se pod pritiskom vode survala ogromna količina kamenja.
U velikoj kameno-vodeno-zemljanoj lavini nestale su čitave porodice.
Nestalih je mnogo.
U teškom stanju je i trudnica, koja je izgubila bebu u 8. mesecu trudnoće. Jedan bračni par je izvučen iz ruševina mrtav, i dalje zagrljen.
Istraga će utvrditi šta se desilo, a prvo dežurne službe imaju pune ruke posla da izvuku povređene, pronađu nestale.
Na terenu su bageri.
Slike su stravične.
Ipak, slučaj Jablanica može poslužiti kao opomena. Nisu retka mesta u Crnoj Gori i BiH gde ispod brda postoji naselje, a u brdu - ko zna kakva situacija.
Oni koji obilaze ove krajeve, znaju da se dešava da se u brdo odvozi i šut iz podnožja. Kako to uriče na prirodu, ostaje da se vidi u danima koji dolaze.
Da li svi vode računa, propisno odlažu šut? Ova opomena može biti podsetnik za sve države na Balkanu da isproveravaju situaciju na svom terenu.
Što se kaže - zlu ne trebalo.
Da li znate nekog iz poplavljenog područja ili imate svoju priču da podelite? Pišite nam na mejl redakcija@telegraf.rs, ne ustručavajte se.
Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić kazao je za BHRT kako podaci o kamenolomu iznad Donje Jablanice ne postoje u evidencijama nadležnog federalnog ministarstva.
“Vlasnik je navodno porodica Hondžo. Evidentno je i ne treba biti istražitelj da bi se zaključilo kako se na ove žrtve koje su poginule obrušilo brdo i zbrisalo s lica zemlje naselje. U Buturović Polju je bila bujična poplava, ali samo one ne bi izazvale ovakvu katastrofu. Čije je odgovornost, to treba ispitati. Ministarka me informirala da u evidenciji federalnog ministarstva ne postoji podatak o radu tog kamenoloma”, rekao je Nikšić.
Istaknuo je kako je trenutno nejasno je li on eksploatiran u posljednjih 10 godina ili nije jer i izjave meštana su oprečne. Neki kažu da jeste, drugi kažu da nije.
“U ovom trenutku prioritet je da kao Vlada rešavamo sanaciju i zbrinjavanje preživelih i uspostavljanje komunikacije”, naveo je. Nažalost, još se traga za nestalima. Nikšić je kazao kako su jutros spasioci došli do vozila koja su prazna, ali koja nisu s područja Jablanice, pa je nejasno je li u njima netko bio kada su poplave i klizišta krenuli.
“Ljudi su pokazali veliku solidarnost i sva mehanizacija svih javnih i privatnih firmi stavljena je na raspolaganje i pre nego što smo proglasili stanje prirodne nesreće”, rekao je Nikšić.
Naveo je i to kako je rešeno pitanje dionice M-17 kod Komadinovog vrela te da se radi na vraćanju u funkciju jedne trake.
(Telegraf.rs)
Video: Srbijavoz preporučuje putnicima da karte kupuju putem mobilne aplikacije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
zahvalite
stručnjacima
Podelite komentar
Srbija
Kod nas najavise slicno stanje za Pirot, jel i tamo ima kamenolom?
Podelite komentar