Stopa suicida u Crnoj Gori dvostruko veća od proseka u EU, prema podacima SZO

 
A. P.
A. P.
 
 
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Stopa suicida u Crnoj Gori je, prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, u vrhu evropske lestvice, saopštili su danas iz Kliničkog centra Crne Gore (KC CG).

"Suicid je i dalje veliki javnozdravstveni izazov, sa više od 700.000 smrtnih slučajeva svake godine širom sveta. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (SZO), svakih 40 sekundi jedna osoba na svetu završi život suicidom, a svakih 11 minuta ta osoba je adolescent", naveli su iz KC CG.

Svako samoubistvo, ističu, ima dalekosežne društvene, emocionalne i ekonomske posledice i duboko pogađa, kako pojedince, tako i njegovu zajednicu.

"Stopa suicida u Crnoj Gori je, prema podacima koje imamo od Svetske zdravstvene organizacije, u vrhu evropske lestvice, i dvostruko veća od evropskog proseka", naveli su iz KC CG.

Ističu da ovaj poražavajući broj života izgubljenih od suicida govori u prilog tome da problem suicida u Crnoj Gori još uvek nije prepoznat od donosilaca odluka i kreatora zdravstvenih i socijalnih politika, i da mu se ne pristupa dovoljno posvećeno, odlučno i odgovorno.

"Prevencija suicida, a što podrazumeva i kreiranje strategije za prevenciju suicida, mora biti postavljena kao prioritet, a da bi mere sprečavanja ovog kompleksnog fenomena bile efikasne, one moraju uključivati saradnju brojnih društvenih sektora. Krajnje je vreme da svi, kao pojedinci, zajednice, institucije i Vlada, promenimo narativ i započnemo razgovor o problemu suicida i mentalnom zdravlju, naveli su iz KC CG.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Prolaznici sprečili muškarca da skoči sa nadvožnjaka u Ruzveltovoj: Pokušao da se ubije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA