Divlje svinje "preorale" njive i livade, meštani Morače očajni: Ne pomaže ni ograda
Krda divljih svinja ponovo "preoravaju" moračke njive i livade, a meštani tog dela kolašinske opštine tvrde da sada gotovo nema načina da zaštite imanja.
Nemaju načina ni da, kako objašnjavaju, nađu zajednički jezik sa lovačkim društvom, koje gazduje lovištem u Morači.
Pojedini meštani "Vijestima" su ispričali da sada kao odbrana od životinja ne pomaže ni dvostruka ograda.
"Ne pomaže ni ograda ni 'čobanica', sve pokidaju i poruše. Ne pomažu ni psi, jer i njih napadaju i povređuju. Novina je da su komšije koje su dolazile da utvrde štetu tražile i da postavljamo zvučnu zaštitu, pa su se neki od nas dovijali i to obezbedili, ali bez efekta. Jasno je, kao i prošle godine, da su se svinje toliko nakotile i 'odomaćile' da nema načina da imanja od njih zaštitimo", objašnjavaju Moračani.
Nekima smeta i što, kako kažu, iz Lovačkog društva "privatnu imovinu tretiraju kao svoje vlasništvo". Objašnjavaju da su na nekoliko stabala na privatnim imanjima postavljene table sa natpisima "Lovište Morača", a da vlasnici nisu dali dozvolu za to, pišu vijesti.me.
Iz Morače ponavljaju tvrdnju "da je zakon na strani divljih svinja i lovačkih društava". Apeluju na resorno ministarstvo da mijenja pravilnike i da uzme u obzir da je poljoprivreda jedna od strateških grana razvoja. Mještani vjeruju da postoji način da ratari sačuvaju svoje usjeve, a i da lovišta posluju održivo.
“Da nađu način na koji je to izvodljivo, valjda primaju zarade u Ministarstvu. Nedopustivo je da godinama imamo isti problem, trpimo sve veću štetu, da su divlje svinje sve brojnije, a sve manje sluha za naše muke. Neko treba da vodi računa o broju divljih svinja i o tome kako da se drže pod kontrolom. Neko treba i da plati trud i muku seljaka”, poručuju Moračani.
Iz lovačkog društva koje gazduje na tom području više puta su tvrdili da nisu odgovorni za štetu koju nanose divlje svinje. Oni su i ranije rekli "Vijestima" da sličan problem postoji svuda gde su lovišta. Podsetili su i da se na jednoj trećini lovišta mora uspostaviti zabrana.
Meštanima su preporučili da, u skladu s propisima, zaštite svoja imanja.
Prema propisima, zahteve koji se odnose na štete koju pričini divljač meštani upućuju lovačkom društvu koje gazduje lovištem, Lovačkom savezu i Ministarstvu poljoprivrede. Prema članu 77 Zakona o divljači i lovstvu, za štetu koju pričini divljač, odgovoran je korisnik lovišta (lovačko društvo).
Međutim, na osnovu Pravilnika o merama za sprečavanje šteta i načinu i postupku za ostvarivanje štete od divljači, vlasnici zemljišta dužni su, između ostalog, da svoje zasejane površine i plastove sena ograđuju drvenom ili žičanom ogradom "na način koji onemogućava prolazak bilo kakve dlakave divljači".
Deo meštana nekoliko rovačkih i moračkih mesnih zajednica u novembru prošle godine najavljivali su blokadu auto-puta ukoliko, kako su tada saopštili, resorno ministarstvo "ne uvede red u ponašanje lovačkih društava sa tog područja kolašinske opštine".
(Telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Lena
Stetu treba da plati drzava jer je zastitila te divlje svinje
Podelite komentar