Izručenje Do Kvona iz Crne Gore opet na čekanju

I. N.
I. N.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Veće Vrhovnog suda Crne Gore doneće do kraja nedelje odluku da li da se odloži izručenje takozvanog "kralja kriptovaluta" Hjong Do Kvona matičnoj zemlji - Južnoj Koreji, a po Zahtevu za zaštitu zakonitosti koje je podiglo Vrhovno državno tužilaštvo.

Taj Zahtev podnet je 2. avgusta Vrhovnom sudu sa predlogom za odlaganje izvršenja odluka Višeg suda u Podgorici i Apelacionog suda o izručenju Do Kvona Južnoj Koreji sve do donošenja odluke vijeća Vrhovnog suda, prenose Vijesti.

Tužilaštvo, na čijem je čelu Milorad Marković, tražilo je da Vrhovni sud preispita da li je zakonita Višeg suda u Podgorici ali i Apelacionog suda, kojom je utvrđeno da su ispunjeni uslovi da Do Kvon bude izručen Južnoj Koreji, kao i da se odbije njegovo izručenje Sjedinjenim Američkim Državama.

"Predmetnim zahtevom je predloženo da Vrhovni sud Crne Gore, shodno zakonskim odredbama, odloži izvršenje odluka Višeg suda u Podgorici i Apelacionog suda Crne Gore do donošenja odluke Vrhovnog suda po podignutom Zahtevu za zaštitu zakonitosti izjavljenog na ove sudske odluke", rekli su u sudu.

Podizanje zahteva usledilo je dan nakon što je Apelacioni sud Crne Gore potvrdio 1. avgusta odluku Višeg suda kojom se dozvoljava izručenje Do Kvona matičnoj zemlji, a odbija izručenje SAD-u.

Obe države potraživale su Do Kvona zbog krivičnih dela prevara sa kripto valutama u vrednosti od najmanje 40 milijardi dolara, a procenjuje se da je tolika šteta pričinjena investitorima krahom njegovih kriptovaluta - Luna i Terra.

U saopštenju Apelacionog suda pisalo je da je odluka o izručenju Seulu - pravnosnažna.

Po oceni Apelacionog suda, Viši je pravilno utvrdio da Južna Koreja ima prednost jer je njena zamolnica za izručenje stigla pre američke.

Do Kvon se već mesecima nalazi u Prihvatilištu za strance i čeka ekstradiciju.

On je u martu 2023. godine uhapšen na podgoričkom aerodromu sa poslovnim partnerom Čang Junom kada su koristeći falsifikovane pasoše, pokušali da odlete za Dubai.

Čang Jun je, nakon što je izdržao kaznu zatvora u Spužu, 5. februara izručen Južnoj Koreji, ali ta odluka je bila laka jer ga je samo i potraživala matična zemlja.

Sudovi u Crnoj Gori su do sada više puta oprečno odlučivali o zahtevima SAD i Južne Koreje za izručenje Do Kvona, a verovatno će taj slučaj ostati zabeležen kao nesvakidašnji jer je oko iste pravni stvari odlučivano čak sedam puta.

Kako se navodi, za godinu i po od kako Do Kvon nakon hapšenja boravi u Crnoj Gori oko njegovog imena vežu se i mnoge afere ali i političke borbe između bivšeg i sadašnjeg premijera Dritana Abazovića i Milojka Spajića.

Nekoliko dana uoči prošlogodišnjih izbora, Do Kvon je Abazoviću i glavnom specijalnom tužiocu Vladimiru Novoviću dostavio pismo u kojem, navodno u negativnom kontekstu, pominje Spajića.

Do Kvonu je u odsustvu je počelo suđenje u Njujorku, a tamošnja porota proglasila je 5. aprila Do Kvona i njegovu kompaniju Terraform labs odgovornim za građansku prevaru, složivši se sa američkom Komisijom za hartije od vrednosti (SEC) da su obmanuli investitore, koji su izgubili oko 40 milijardi dolara.

Kompanija Terraform labs pristala je da plati oko 4,5 milijardi dolara u građanskom poravnanju sa SEC.

Uprkos tome što je njegova kompanija postigla poravnanje sa SEC, SAD su ostale pri zahtevu da im Crna Gora izruči Do Kvona.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: "Srbi imaju strast za muziku i život": Trubač iz Meksika iskreno o našoj zemlji, hrani, rakiji...

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA