"Ako je more mutno, ne znači da je zagađeno": Poznato koliko je čista voda na primorju u Hrvatskoj
Sezona na moru je već počela ali se za "špic" svi posebno pripremaju. U prilog tome govori i prvo ispitivanje kvaliteta mora koje je urađeno čime je utvrđeno da Jadran u Hrvatskoj goste dočekuje sa izvrsnim kvalitetom.
Kristalno čisto more izvrsnog kvaliteta – i tako na gotovo 97 odsto lokacija od Savudrije do Dubrovnika, utvrđeno je nakon što je testiran 1081 uzorak morske vode.
Tokom pika sezone kvalitet mora meri se svakih 15 dana.
"Pre svega se gledaju mikrobiološki pokazatelji fekalnog zagađenja. U Hrvatskoj imamo strožije norme od onih koju propisuje Evropska unija", objasnio je Goran Crvelin iz Nastavnog zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije.
Ako primetite da je more na nekim mestima mutno, to ne mora nužno biti razlog za zabrinutost.
"Uglavnom se radi o nekakvim prirodnim pojavama, cvetanju mora koje se periodično ponavlja. Imamo i cvetanje drveća uz more pa taj polen završi u moru pa izgleda kao zagađenje, a nije", objasnio je Crvelin.
I dok se plaže tek pune kupačima, na bazenu traje obuka. Spremni su i spasioci, a samo na primorsko-goranske plaže stiže ih 14 novolicenciranih.
"U celoj Lijepoj našoj fali spasioca. Trenutno ih je u RH 400-tinak licenciranih, a potrebe su daleko veće. Statistika pokazuje da je na kupalištima gde su spasioci manji broj najgorih ishoda", objasnio je koordinator spasilaca Ivan Uravić, prenosi dnevnik.hr.
Prošle je godine u Hrvatskoj bilo 127 slučajeva utapanja, a 116 osoba smrtno je stradalo.
(Telegraf.rs)
Video: Hronologija krvavog pira koji danima potresa ceo region
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.