Suzanin sin primao pomoć od države jer ima najteži oblik autizma: Sad mu je Grad Zagreb taj novac uskratio

 
J. P.
J. P.
 
 
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Sve se to sad zove "inkluzivni dodatak", isplaćuje se u pet kategorija, zavisno od nivoa oštećenja i rešenja države od početka godine polako pristižu na adrese njegovih korisnika

Zagreb se nije uskladio s državnim podacima pa ukida svoju naknadu deci s teškoćama i osobama s invaliditetom, kojima je stiglo rešenje države da su korisnici inkluzivnog dodatka. Sve se zakomplikovalo.

Na adrese korisnika nekadašnje državne pomoći invaliditetima i dodatka za pomoć i negu Grad Zagreb šalje rešenja po kojima više nemaju pravo i na gradsku naknadu od 26 ili 50 evra mesečno, vanrednu pomoć koju im je Grad pre isplaćivao, piše 24.hr.

Tu naknadu je dobijao i 15-godišnji Ivano, sin Suzane Rešetar, predsednice udruženja "Sjena" za pomoć deci s teškoćama i njihovim porodicama. Dečak s najtežim oblikom autizma na tu pomoć Grada više nema pravo.

Kako pojašnjava Rešetar, deca s teškoćama i osobe s invaliditetom su dosad primale naknadu Grada Zagreba no sve se promenilo kad je s 1. januarom na snagu stupio Zakon o inkluzivnom dodatku, kojim su sve naknade objedinjene pod isti naziv - i pomoć osobama sa invaliditetom, i naknada za negu, dečiji dodatak, sve.

Sve se to sad zove "inkluzivni dodatak", isplaćuje se u pet kategorija, zavisno od nivoa oštećenja i rešenja države od početka godine polako pristižu na adrese njegovih korisnika.

- Zagreb, međutim, paralelno s tim nije doneo odluku da nastavlja isplatu svoje naknade, zovu je "nadstandardom", korisnicima inkluzivnog dodatka. Moj Ivano je, i mnogi drugi, bez ikakve najave dobio rešenje da 50 evra više neće primati jer mu je, kako stoji u dokumentu Grada, "prestalo pravo", kaže mama Suzana.

- Potpuno apsurdno i suludo, jer mu nije prestalo to pravo, on je samo u martu dobio rešenje o inkluzivnom dodatku. Ivano i dalje ima najteži oblik autizma, i primaće inkluzivni dodatak, dosadašnju invalidninu. Ne i naknadu Zagreba, koji se nije uskladio s državom, kaže Rešetar.

Iz Grada za 24sata odgovaraju kako su izmene njihove odluke "trenutno u javnom savetovanju, no ne predviđaju uvođenje naknade na inkluzivni dodatak".

- Kako bismo Odluku o socijalnoj pomoći prilagodili zakonu, potrebni su nam podaci od strane države o broju korisnika inkluzivnog dodatka. Reč je o potpuno novom pravu te u ovom trenutku nije moguće proceniti koji bi bio njegov fiskalni učinak, odgovaraju iz Grada. Čim budu poznati temeljni parametri za oblikovanje novog nadstandarda koji će pratiti Zakon o inkluzivnom dodatku, kažu, pokrenuće izmenu Odluke o socijalnoj pomoći. Dakle, predložene izmene odluke sad ne predviđaju uvođenje naknade, ali će to uvrstiti na dnevni red u budućnosti. Zagreb ima preko 18.200 korisnika novčanih naknada za dodatak i negu i pomoć osobama sa invaliditetom.

Rešetar navodi i druge slučajeve - porodica sa dvoje dece s invaliditetom, u kojoj je jedno dete dobilo rešenje o inkluzivnom pa više neće primati naknadu od Grada, a za drugo dete rešenje još nije stiglo pa će ono do daljnjega primati gradski "nadstandard". Ili, slučaj samohrane majke čije je dete izgubilo naknadu Grada, jer je došlo rešenje o inkluzivnom. Mnogi se javljaju u udruženje "Sjena".

- Toj majci 50 evra znači puno. Očekivali smo da će se barem lokalna politika izdignuti iznad loše vođene državne socijalne politike, komentariše Rešetar.

Kako stoji u odgovoru Grada, nastaviće isplaćivanje dodatnu novčane pomoći onima kojima dosad nije izdato rešenje o inkluzivnom dodatku.

To će, kaže Rešetar, trajati još sigurno celu ovu godinu, možda i deo iduće, pa će njeno, i druga deca, koja su rešenje države dobila ranije, kroz taj period - biti diskriminisana. Dok god ne prime rešenje države o inkluzivnom dodatku, korisnici će od Zagreba dobijati gradsku pomoć od 26 ili 50 evra, znači i više meseci dalje od onih kojima je to rešenje stiglo već pre.

- Gradska uprava je ostala toliko nezainteresovana i indolentna da korisnike čak nisu ni obavestili o prekidanju isplate, a kamoli im obrazložili zašto naknadu ukidaju, hoće li im se ona vratiti, hoće li se isplatiti zaostaci i ostalo. Zakazali ste na svim nivoima, poručila je mama Rešetar.

(Telegraf.rs)

Video: Šta sve morate reći anesteziologu pre operacije i zašto je njihova uloga jedna od najavažnijih

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA