≫ 

Vreme čitanja: oko 1 min.

Plenković: Politika sećanja na Jasenovac mora da se usadi u obrazovni sistem

Đ. Đ.

Vreme čitanja: oko 1 min.

On je podsetio da je Hrvatska proteklih godinu dana predsedavala Međunarodnim savezom na sećanje na Holokaust

  • 5
Hrvatska Jasenovac Andrej Plenković Fičer Foto-kolaž: Tanjug/HINA/Nikola Blaženković/nr., Wikipedia

Hrvatski državni vrh predvođen premijerom Andrejem Plenkovićem i predsednikom Hrvatskog sabora Gordanom Jandrokovićem, predstavnici nacionalnih manjina, antifašisti i preživeli zarobljenici logora, odali su danas poštu žrtvama ustaškog logora Jasenovac, kolonom sećanja od Memorijalnog muzeja do spomenika Cvet, kod kojeg su, umesto venaca, položili po jedan cvet.

Plenković je rekao da je od suštinske važnosti da se politika sećanja na najstrašnije zločine ugradi u hrvatski obrazovni sistem, kako bi mladi na vreme mogli da formiraju svoje stavove.

"Ponovo smo ovde u Jasenovcu, na 79. godišnjicu proboja iz ustaškog logora. Još jednom smo došli da osudimo totalitarni sistem, najgore zločine počinjene tokom drugog svetskog rata, da odamo poštu žrtvama, svima onima koji su nevino stradali ovde, ali i u drugim logorima tokom Drugog svetskog rata", rekao je Plenković.

On je podsetio da je Hrvatska proteklih godinu dana predsedavala Međunarodnim savezom na sećanje na Holokaust (IHR).

"Tema našeg predsedavanja je bila budućnost sećanja, jer dolazimo u situaciju da je broj preživelih stradalnika sve manji. Zato smo kao država koja predsedava IHR-om dobili smer rada na politici sećanja. Izuzetno je važno da se upravo ta politika sećanja na najstrašnije zločine totalitarnih sistema ugradi u naš obrazovni sistem, gde svi mladi na vreme dobiju pravu i istinitu informaciju, kako bi mogli pravovremeno da formiraju stavove ubuduće", dodao je on.

Hrvatska Jasenovac Andrej Plenković Foto: Tanjug/HINA/Nikola Blaženković/nr.

Komemoracija se održava u znak sećanja na 22. april 1945. godine, kada su logoraši iz zloglasnog ustaškog logora Jasenovac pokušali u očajničkom jurišu na stražare da se dokopaju slobode, ali je u tome uspelo samo 169 od njih 1.073.

Ustaški logor Jasenovac bio je najveći koncentracioni logor po broju zatočenika i stradalih na području Nezavisne države Hrvatske (NDH).

(Telegraf.rs/Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Vatrogasac

    21. april 2024 | 19:04

    Na svu sreću u vreme II sv. rata je bilo samo oko tri miliona Hrvata koji su u Jasenovcu i ostalim stratištima ubili oko dva miliona ljudi. U isto vreme Nemci kojih je u to vreme bilo oko 65 miliona u Aušvicu i drugim logorima i stratištima, ubili su oko 10,000.000 ljudi. Da je Hrvata bilo u to vreme koliko i Nemaca, oni bi ubili oko 44,000.000 ljudi. Toliko o našim susedima!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA