U Hrvatskoj stižu pozivi za vojnu vežbu: Ko ih dobija i zašto?

M. M.
M. M.    
Čitanje: oko 1 min.
  • 3

U Hrvatskoj se poslednjih sedmica intenzivno promoviše vraćanje služenja obaveznog vojnog roka, a u međuvremenu građani dobijaju pozive za vojnu vežbu.

Iz Ministarstva odbrane za zagrebačku N1 TV, kažu, da je reč o planiranoj aktivnosti pripadnika rezervnog sastava Hrvatske vojske.

"Konkretno, u ovom ciklusu na osmodnevno osposobljavanje je pozvano ključno osoblje Komande 1. pešadijskog puka – Zagreb, odnosno 26 rezervesta, koji su većinom vojni obveznici stariji od 45 godina”, naveli su iz ovog resora.

Iz MORH-a dodaju da se osposobljavanje rezervista sprovodi u cilju podizanja nivoa njihovih veština za uspešno sprovođenje zadataka, a težište u obuci odnosi se na pomoć civilnim institucijama u zaštiti i spašavanju u slučaju katastrofa, protivpozarne zaštite, traganja i spašavanja.

Iz Ministarstva su pojasnili da se pozivanje rezervista radi prema potrebama, da osposobljavanje traje osam dana i da najduže može da traje 30 dana tokom jedne kalendarske godine.

Navode i da pozive dobijaju samo rezervisti sa rasporedom, a to su vojni obveznici koji su odslužili vojni rok, ili su bili na dobrovoljnom vojnom osposobljavanju ili su bili zaposleni u vojnoj službi, gde im je određena vojno stručna specijalnost i imaju raspored u rezernom sastavu Oružanih snaga.

"Vojno obrazovanje nema alternativu, ili je imamo ili je nemamo, civilna zaštita to ne može zameniti. U slučaju vojne krize, svi muškarci od 18 do određenih godina su vojni obveznici, mogu biti mobilizovani, imali vojn vojno obrazovanje ili nemaju. S njom će biti svakako lakše”, izjavio je ranije ministar odbrane Ivan Anušić odgovarajući na pitanje da li je ovo priprema za eventualni sukob većih razmera koji preti Evropi i svetu.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Svečana proslava povodom obeležavanja 90 godina nedeljnika NIN održana u Narodnom muzeju u Beogradu.

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Vlada

    16. februar 2024 | 11:10

    Ajde komšije vreme je da pomognete ukrajincima

  • Darosava

    16. februar 2024 | 11:26

    Srbija spava dok se komšiluk obučava kako delovati kod kataklizmičnih događanja. To se ne odnosi samo na ratna stanja i razaranja već i na prirodne katastrofe. U onoj nekadašnjoj Jugoslaviji u školama se učio predmet pod nazivom ONO i DSZ (opšta narodna odbrana i društvena samo- zaštita) od petog do osmog razreda za oba pola. Tu se učilo o oružju a i izvodila se gađanja sa puškom M-48 na strelištu. Pored učenja o korišćenju oružja učilo se i kako postupiti u pozadini prilikom borbenih dejstava a i prirodnih katastrofa. Onda su muškarci odlazili na odsluženje vojnog roka a po povratku u svoje radne organizacije upisivani su u rezervni sastav a u firmama u CZ (civilna zaštita). Vojnici u rezervnom sastavu su imali vojne vežbe do najmanje sedam dana u godini i dobijali su dnevnice kao nadoknadu zbog odsustva sa posla. U firmama se organizovale CZ i bile su obavezne kao radna obaveza gde se trenirali za spašavanje iz ruševina, previjanje ranjenih, nošenje na nosilima, gašenje požara i sl. Za ove lekemude i narcise sve osim kafića, zadimljenih budžaka, lopovskih splavova i tulumarenja je gubljenje vremena. Pod hitno uvesti služenje vojnog roka od 12 meseci, u firmama bilo državnim ili privatnim uvesti CZ i to kao radnu obavezu koja podleže zakonu o radu i uspostavljanje rezervnog sastava od onih koji su odslužili vojni rok. Najmanje jednom godišnje izvesti vojnu logorsku vežbu u trajanju najmanje od sedam dana.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA