Slovenija i Hrvatska strepe od ponedeljka: Da li superćelijske oluje sa Alpa i Jadrana stižu kod njih?
Nad severnim delom Atlantika formirao se ciklon, a u sklopu njega i veoma izražen hladni front, koji se ovog vikenda prostire od jugozapadne do centralne Evrope.
Tokom celog vikenda potez od istoka Španije, Pirineja i zapada Mediterana preko juga Francuske, severa Italije i Alpa do jugoistoka Nemačke, Austrije, Češke, Slovačke i Poljske nalazi se na udaru veoma obilnih padavina i snažnih grmljavinskih oluja. Lokalno ima i poplava, a bilo je i snažnih superćelijskih oluja, dok one danas prete zapadnom delu Mediterana, pri čemu postoji opasnost od tornada i morskih pijavica.
Temperature su zbog prodora osetno svežije vazdušne mase opale i za desetak stepeni, u oblasti Alpa i na oko 15°C, što su prave jesenje vrednosti, dok se u višim predelima Alpa očekuje i sneg.
Inače, istovremeno je ovog vikenda došlo do formiranja i sekundarnog ciklona iznad zapadnog i centralnog Mediterana.
I dok se napomenuti predeli Evrope bore sa jakim olujama i obilnim padavinama, nad našim područjem nalazi se jezgro vrele vazdušne mase, uz temperature i do 40°C.
Zbog zasttrašujućijuh snimaka sa zapada Evrope i iz oblasti Alpa, veliki strah od istih zavladao je u Sloveniji i u Hrvatskoj, koji su tokom leta u više navrata bili na udaru superćelijskih oluja, pri čemu je bilo poginulih, da bi potom Sloveniju pogodile i katastrofalne poplave.
Vrhunac toplotnog talasa u Sloveniji i u Hrvatskoj očekuje se danas. Maksimalna temperatura u mnogim predelima biće i do 35°C, a u severozapadnim i istočnim predelima Hrvatske i u zaleđu Jadrana i do 38°C.
U prilog veoma toplom vremenu ići će to što će se ovo područje nalaziti u prednjem delu ciklona i u sistemu južnog strujanja.
Već u nedelju uveče i u noći ka ponedeljku do severa Jadrana i do zapada Slovenije očekuje se naoblačenje sa kišom i pljuskovima sa grmljavinom, da bi se ovaj sistem potom premeštao ka Istri i severozapadu Hrvatske. Ponegde se očekuju i grmljavinske oluje, uz grad, a na pojedinim lokacijama palo bi preko 50 litara kiše po kvadratnom metru, uz opasnost od poplava i bujica.
Glavnina promena u Sloveniji i u Hrvatskoj očekuje se u ponedeljak, kada će uslediti i prodor hladnog fronta, uz obilne kiše i grmljavinske oluje, a lokalno se očekuju i superćelijske oluje. Ovo pogoršanje do krajna dana proširiće se prema jugu i istoku i najkasnije će stići do istoka Slavonije i do juga Dalmacije gde se veći deo dana očekuje sunčano i vrelo, uz temperature do 36°C.
Da li će Sloveniju i Hrvatsku pogodite superćelijske oluje, još je rano precizirati, ali dolazak osetno hladnijeg vazduha iznad vrele podloge usloviće da atmosfera burno odreaguje i da se hladni vazduh podvuče ispod toplog i stvori moćne kumulonimbuse, uz moguće jače oluje.
Očekuje se i pad temperature za desetak stepeni, zahlađenje i oluje neće zaobići ni jug Jadrana.
U utorak i u sredu u svim predelima biće osetno hladnije i kišovito, u Sloveniji uz temperature oko 20°C, a u Hrvatskoj od 23 do 27°C.
Dakle, najveća opasnost od olujnih grmljkavinskih nepogoda i obilnih pljuskova sa gradok na području Slovenije i Hrvatske očekuje se tokom ponedeljka.
Pogoršanje vremena potom će u ponedeljak uveče i tokom utorka zahvatiti i Srbiju.
Video: Novosađanka menjala grad za prostranstva Durmitora, sa konjem Bambijem krstari nestvarnim predelima
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Boža zemunac
Tražili ste gledajte.
Podelite komentar