"Policija nije navela dokaze nasilja, ni da je Nermin osuđivan": Oglasio se ponovo sud iz Gradačca

 ≫   
Čitanje: oko 4 min.
  • 13

Predsednica Opštinskog suda Gradačac Slobodanka Kojić obrazložila je zbog čega sudija L. N. nije donela odluku o određivanju mera višestrukom ubici Nerminu Sulejmanović, a na osnovu prijave PU Gradačac.

Istakla je kako je policija tražila meru zabrane prilaska, ali da nije dostavila dokaze već samo službenu zabelešku iz koje se, kako navodi, ne mogu utvrditi ni detalji nasilja jer nisu navedeni. Istakla je i kako povezivanje sudije sa Sulejmanovićem nije prihvatljivo jer ona živi u Tuzli i samo radi u Gradačcu te je udata i majka dvoje dece koja nije poznavala ubicu niti sarađivala, prenosi N1 BiH.

- Ona nije na bilo koji način učestvovala u pomaganju Nerminu Sulejmanoviću. Društvene mreže su prenele neistinu i to što se radi na društvenim mrežama je strašno. Shvatam kao predsednik Suda i kao čovek da je ovo strašan događaj i da svi žele da komentarišu, ali na takav način, a to se ne može sankcionisati, a svakome se može desiti i to je strašno. Trebalo bi se preduzeti da se to sankcioniše ja kao predsednik suda nisam u prilici da to sankcionišem, to graniči s vulgarnošću - kazala je Kojić.

“Policija prijavu nije potkrepila dokazima”

Na komentare pravnika da je sudija mogla da odredi mere na osnovu policijskog izveštaja ili pozvati policajce da dostave dokaze, Kojić je kazala kako je tačno da je policija podnela zahtev u kojem stoje određene činjenice, ali da nisu potkrepljenje dokazima.

“Sve činjenice moraju se dokazati, ovde nije bilo dokaza. Ovde je samo bila službena zabeleška PU Gradačac i izjava da je oštećena Nizama Hećimović odbila dati izjavu, ali morala je policija insistirati da kaže da ako ne da izjavu svaka odluka suda bi bila nezakonita. Zakon o krivičnom postupku, nasilju o porodici i prekršajnom postupku, dokaze za sud prikuplja policija i tužilaštvo. Jesu li se mogla saslušati dvojica policajca – mogla su, ali to radi policija. Sudija ne saslušava ni nasilnika ni žrtvu. Donosi odluku samo na osnovu onoga što je policijska stanica dostavila. Kad dođe optužnica u sud, sudija je potvrđuje na osnovu dokaza koje je dostavio tužilac”, kazala je.

Navodi beleške policije

Istakla je kako sudija nije prihvatila policijsku belešku kao dokaz jer se beleška kakvu su poslali ne može prihvatiti kao dokaz.

Kojić je iščitala službenu belešku u kojoj su, kako je rekla, verovatno pobrkani datumi pa se navodi da je sačinjena 27.7.2023., da je nasilje bilo 3. na 4. august 2023. pa da je Sulejmanović saslušan 4.8.2023.

U beleški se navodi kako je Nizama Hećimović prijavila svog nevenčanog supruga za napad koji se desilo 3. na 4. august u porodičnoj kući iz koje se odselila, a da je Sulejmanović potom uputio niz pretnji zbog čega je ugasila telefon kako ne bi primala poruke. Potom se navodi da su policijski službenici otišli po navedenoj prijavi, pronašli Sulejmanovića koji je negirao navode prijave i izjavio da Nizami nije upućivao nikakve pretnje niti je imao ikakav kontakt s njom, o čemu je upoznat istražitelj OKP PU Gradačac.

“Je li vi vidite šta iz ove službene zabeleške?”, upitala je Kojić i dodala kako ne zna na osnovu čega su napravili ovakav zahtev kada nisu sačinili ni zapis povreda i dešavanja koje je, pretpostavlja, iznela Hećimović.

"Nisu dostavili podatak da je kažnjavan"

Na pitanje zbog čega se insistiralo na visokim standardima suda kada je reč o osobi s ranijim kriminalnim dosijeom, Koji je rekla: “Nema kod suda visokih standarda. Nešto prihvatite kao dokaz ili ne prihvatite. Tačno je da je Sulejmanović Nermin poznat pravosudnim organima u periodu 2006-2009, ja sam mu sudila kao sudija i odredila meru pritvora. Ali u spisu nije bio izvod iz kaznene evidencije, iz spisa policije proizlazi da on nije nikada kažnjavan. Mora postojati izvod iz kaznene evidencije koji ima policijska uprava da bi se sudu stavilo do znanja o kakvoj osobi se radi”.

Navela je i to kako je sudija odnela rešenje o obustavljanju postupka zbog nedostatka dokaza te da su o tome obaveštene sve strane postupka, uključujući i Nermina Sulejmanovića.


Ističe kako je javnost opravdano uznemirena te da je i ona lično uznemirena zbog monstruoznog zločina.

“Uznemirena sam, ja sam sudila tom čoveku. Znam ga, i druge sudije su mu sudile. To što je uradio… mogao je ući u sud i pobiti sve nas. To je takav čovek. Ne kažem da smo bitniji od ovih žrtava”, kazala je Kojić.

Krivicu, kaže, ne želi da prebaci već je organizovala konferenciju za novinare zbog žrtava i kako bi odgovorili na pitanja.

Novinarima je rekla kako nema informaciju da je VSTS pokrenuo disciplinski postupak protiv sudije L. N.. Ona je trenutno na bolovanju i jako je lošeg psihičkog stanja nakon svega.

Kojić je navela i to kako je potrebno menjati zakone te da bi oni, prema njenom mišljenju, za nasilnike trebalo da budu mnogo rigorozniji.

(Telegraf.rs)

Video: Potresna scena: Kovčeg Nizame građani iz ruke u ruku prenosili do džamije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ana

    16. avgust 2023 | 13:22

    Kaže predsednik Suda svakom se može desiti.Pa pored vas takvih se i dešava. Da ste reagovali to se ne bi desilo i to ne sme da se dešava. Da je žrtva tvoje dete interesuje me da li bi isto tako rekla “a svakome se može desiti i to je strašno”.Prvo sram da te bude, kao ljudsko biće, sa ovom izjavom.

  • A dete

    16. avgust 2023 | 13:13

    Ok znaci sudija kaze da su policija i tuzilac aljkavo radili onda oni snose krivicu kao institucija i treba da plate odstetu detetu za pretpljeno i da staratelj ih tuzi kao i drzavu.To sto oni sad svi izlaze cisti i da li ce neko da odgovara je jedno a odsteta i advokat koji tuzi u interesu deteta za nematerijalnu stetu i bol je drugo tu se mora uspeti jer realno dete je pretpelo sve i ako je njegov roditelj tj.majka vrsio prijave a organi nisu reagovali i zastitili ih JER I SUDIJA I SUD SU ZABORAVILI DA SE ONA NIJE BOJALS SAMO ZA SEBE NEGO I DETE I PRIJAVLJIVALA TE SU ORGANI MORALI DA PROVERE STA JE I SA DETEOM U TOJ PRICI I DA MU IDREDE MERU ZABRANE.

  • Jovan Ktć

    16. avgust 2023 | 13:38

    Šta uopšte znači zabrana prilaska ako je neko rešio da ubije? Ko to može da kontroliše da li nasilnik prati žrtvu? Niko, niti je može zaštititi, osim ako se on ne strpa u pritvor. I šta kad izađe, onda sledi osveta za prijavu policiji. I sigurna kuća nije trajno rešenje. Stvari su jako komplikovane, a zakoni nisu strogi.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA