Hrvatski ministar obrazovanja pisao direktorima škola zbog Beograda: Uklonite skalpele, palite svetla

 
 
Čitanje: oko 4 min.
  • 1

Pravila ponašanja u hrvatskim školama od ponedeljka, 8. maja

Nakon pucnjave u školi u "Vladislav Ribnikar" u Beogradu, kada je ubijeno osam učenika i radnik obezbeđenja, dok su šest učenika i nastavnica ranjeni iz vatrenog oružja, hrvatski ministar obrazovanja Radovan Fuš pozvao je sve direktore škola u Hrvatskoj da ulože dodatni naopor i obrate pažnju na škole kao sigurna okruženja s nultom tolerancijom na nasilje.

Ministar Fuš  je direktorima svih škola u Hrvatskoj poslao veoma opširno pismo u kojem ih poziva da, s obzirom na tragičan događaj koji se ovih dana dogodio u jednoj beogradskoj školi, ulože dodatan napor i obrate posebnu pažnju, te upozorio da nijedan oblik nasilja u obrazovnim institucijama nije dozvolje.

Zamolio ih je da u školskom okruženju sprovedu aktivnosti sa učenicima, učiteljima, nastavnicima i stručnim saradnicima i da u ponedeljak, 8. maja, organizuju okupljanje sve dece kako bi im preneli nekoliko osnovnih poruka:

- Događaj u Beogradu je tragedija koja je kod svih nas izazvala različita emocionalna stanja. O tome treba otvoreno razgovarati jer je to verovatno najbolji način nošenja s tim nemilim događajem;

- Naše škole sigurna su mesta i svi u njima treba da se osećamo sigurno i prihvaćeno;

- Nijedan oblik nasilja u školi nije dopušten te smo svi mi pozvani i odgovorni da se to uistinu i provede u delo;

- Organizujte da u svakom razrednom odeljenju, razredni, stručni saradnik ili drugi učitelj i nastavnik otvoreno razgovara s učenicima o događaju u Beogradu, o tome šta su sve učenici saznali i na koje načine su primili informacije, šta ih je posebno zastrašilo, zabrinulo ili rastužilo, koja razmišljanja i osećanja je to kod njih podstaklo, a posebno je potrebno jasno osuditi taj događaj i osmisliti i izraditi razredni plan postupanja u slučaju da učenici saznaju o bilo kakvom nasilju ili zabrinjavajućim aktivnostima i dogovorima;

- Nastavnici tehničke kulture treba da organizuju da skalpeli koji su sastavni deo nastavnog paketa za tehničku kulturu budu držani u školi izvan dohvata učenika i da ih treba uručiti učenicima samo na nastavi tehničke kulture i prikupiti odmah nakon korišćenja.

- U zabačenim hodnicima i ređe korišćenim prostorijama ostavite uključeno svetlo i otvorena vrata.

Ministar je, takođe, direktorima i nastavnicima poručio da podstaknu učenike da se obrate stručnom saradniku škole, razrednom starešini ili direktno direktorima s punim poverenjem da će zaštiti njihovu privatnost u slučaju svih sumnji i saznanja o potencijalno opasnim događajima u školi ili u školskom okruženju. Sugerisao je organizovanje edukacije za učenike i roditelje o nenasilju te, prema potrebi, uključiti stručnjake Zavoda za javno zdravstvo (lekare školske medicine i Službe za mentalno zdravlje, prevenciju i vanbolničko lečenje zavisnosti i druge stručnjake, uključujući pripadnike MUP-a. Naveo je da su edukacije posebno potrebne u razredima u kojima je primećeno bilo koji oblik nasilničkog ponašanja (uključujući on-line nasilje i zlostavljanje, kao i isključivanje iz grupe vršnjaka), te u razredima u kojima je primećena upotreba pića ili postoji sumnja na upotrebu alkohola i drugih sredstava zavisnosti.

Ministar Fuš je pozvao direktore i nastavnike da pojačaju sportske, likovne i muzičke sadržaje i druge aktivnosti koje podstiču druženje, kao i kvalitetno i kreativno provođenje vremena u opuštenoj, prijateljskoj i uključujućoj atmosferi i koje podstiče na učestvovanje onih koji inače u takvim aktivnostima ne učestvuju.

U opširnom pismu sa zadacima zadatim direktorima i nastavnom osoblju, Fuš je posebno pozvao da se stavi naglasak na školu i školsko okruženje kao sigurno mesto. Pozvao ih je i da na svim vidnim mestima od ulaza u škole postave vidljive poruke o zabrani svih oblika nasilja. Između ostalog, ministar je pozvao direktore i nastavno osoblje da organizuju da učenici mogu anonimno da prijave sve oblike nasilja i u ovom kontekstu zabrinjavajućih aktivnosti u školi i izvan nje.

Fuš je pozvao direktore i nastavno osoblje na blisku saradnju sa roditeljima učenika i pozvao ih da posebnu pažnju obrate na:

- učenice i učenike koji su isključeni iz vršnjačke grupe, koji su povučeni i u vreme odmora se ne druže sa vršnjacima, kao i na učenice i učenike koji su razdražljivi, nervozni, neposlušni i agresivni, na one koji su popustili u školi ili se njihovo ponašanje promenilo, a izvršavanje školskih zadataka se pogoršalo i najzad na one za koje posumnjaju da koriste sredstva ovisnosti.

"U slučaju nasilničkog ponašanja i korišćenja ilegalnih sredstava zavisnosti, molimo vas da odmah obavestite policiju i roditelje. Ostajemo stalna posrška i partner u rešavanju izazova s kojima se suočavate”, stoji između ostalog u pismu ministra obrazovanja.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Baka Mirjana Petrović iz Cikota u 99. godini igra, peva i radi sve fizičke poslove

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Tako treba uvek biti u skoli

    5. maj 2023 | 15:34

    Pa ovo je bilo normalno u moje vreme da deca crtaju, bave se sportom i da se igraju.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA