Odloženo spasavanje žene zarobljene u pećini, potrebno novo miniranje: Nastavlja se drama u Sloveniji
Rudari od juče eksplozijama proširuju uske prolaze kako bi spasili speleologa, 33-godišnju meštanku koja je u subotu uveče doživela tešku nesreću dok je istraživala novu pećinu na dubini od 100 metara. Neki prolazi su i dalje preuski.
U subotu uveče se dogodila nesreća prilikom istraživanja nove Vranjedolske pećine kod Dolenje vasi kod Cerknice. Slomljeni kamen pao je na glavu speleološkinji, probio joj šlem i naneo tešku povredu glave. Pored nje je medicinska ekipa na dubini od 100 metara.
Kako je za Televiziju Slovenija izjavila Barbara Renčof , rudari su polako i pažljivo počeli da rudare juče, a nastavili su i danas. Miniranje je trajalo skoro 20 sati. Završili su posao pre nekoliko sati, misleći da su toliko proširili moreuz u pećini dovoljno da spasilačke ekipe bezbedno odnesu žrtvu na nosilima.
Kako se ispostavilo, tunel je na dva mesta i dalje preuzak da bi se provukla nosila, pa će biti potrebno ponovo miniranje, što znači da danas neće moći da izvuku povređenu ženu.
Kako kreće izvlačenje?
Kada se deminiranje završi, spasavanje će nastaviti četiri spasilačka tima od šest članova.
"Mora se razumeti da proces spasavanja može da traje više od pet sati", objasnio je Sandi Ćurk , komandant Civilne zaštite za Notranjsku. "Kada lekar bude ocenio da povređena može da izađe iz pećine, počeće vađenje. Lekar će kontinuirano pratiti da li je sve u redu", objasnio je rukovodilac intervencije Luka Zalokar.
Pre nego što je akcija spasavanja prestala jer je ponovo bilo neophodno deminiranje, Valter Zakrajšek , šef speleološko-spasilačke službe pri Savezu speleologa Slovenije, objasnio je da četiri tima pripremaju "manevre izvlačenja". Prvi tim je u pećinu već isporučio dodatne boce sa kiseonikom i nosila specijalizovana za povrede glave. Kada se žrtva iznese napolje, odmah će biti prevezena kolima Hitne pomoći u Cerknicu, gde će, ukoliko vremenske prilike dozvole let, biti smeštena u policijski helikopter. On će je prevesti u UKC Ljubljana.
Žrtva je bez svesti, ali stabilno
Zdravstveno stanje žrtve i dalje je stabilno, pa medicinsko osoblje koje se brine o njoj u pećini predviđa da će podizanje iz pećine biti uspešno.
Kako su jutros na konferenciji za novinare objasnili učesnici akcije spasavanja, povređena žena, koja je bila deo tima od šest speleologa udruženja na Rakeku, je bez svesti, ali reaguje na bolne stimuluse.
Da bi se sprečila hipotermija, u pećini su uređena dva topla mesta sa zagrejanim bivacima, jedan za povređenu ženu i manju ekipu i jedan za tim za snabdevanje, rekao je Valter Zakrajšek, načelnik Pećinske službe spasavanja.
Fotografije akcije spasavanja pogledajte OVDE.
(Telegraf)
Video: Petnička pećina je prirodna granica Panonske nizije i Dinarida: U sebi krije mnoge misterije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.