Ena (14) umrla zbog neispravnog bojlera, predmet stoji u sudu, majka Ljiljana očajna: "Muka mi je"
Slučaj 14-godišnje Ene, čija je smrt u martu 2019. godine potresla čitav region, i dalje čeka epilog na sudu.
Ena je stradala 3. marta 2019. u kupatilu podstanarskog stana u Županji u koji se s majkom Ljiljanom i godinu starijim bratom Mijom uselila samo tri meseca ranije.
Uzrok smrti bilo je trovanje ugljen-monoksidom. Usled neispravnih plinskih i električnih uređaja i instalacija došlo je do stvaranja po život opasne koncentracije ugljen-monoksida, čijim je udisanjem kod Ene došlo ‘"do otoka mozga i pluća, krvarenja u plućnim alveolama ...‘‘ što je uzrokovalo njenu smrt.
Istraga koja je sprovedena pokazala je osnovanu sumnju u čitav niz propusta, kako vlasnika stana, tako i ovlašćene dimničarske kompanije, odnosno kompanije za distribuciju gasa, piše Jutarnji.
Trebalo je da prođe tri godine da Županijsko državno tužilaštvo u Vukovaru okonča istragu i u decembru 2021. podigne optužnicu protiv pet osoba i dve kompanije koje se sumnjiče da su počinile teško krivično delo protiv opšte sigurnosti.
Reč je o vlasnicima stana, dimničaru i dvojici radnika kompanije za distribuciju gasa, kao i dimničarskoj kompaniji i distributeru gasa.
Od podizanja optužnice 14. decembra 2021. do danas, suđenje u ovom postupku još nije počelo.
Štaviše, navodi Jutarnji, na Županijskom sudu u Vukovaru, gde se vodi ovaj postupak, optužnica još nije ni potvrđena.
Sa suda su za Jutarnji odgovorili kako su do sada održane tri sednice optužnog veća, a spis predmeta se ‘‘od 22. novembra 2022. nalazi na Visokom krivičnom sudu RH radi odluke o žalbi na Rešenje ovog suda od 20. oktobra 2022. godine."
Međutim, kakvo je rešenje sud doneo ne znaju ni Enina majka Ljiljana Strepački, ni njen zakonski zastupnik Atila Šilješ, advokat iz Osijeka, jer im sa vukovarskog suda ne dolaze nikakva pismena niti su pozvani na sednice optužnog veća.
Ljutnja, ogorčenje i očaj. Mešaju se emocije kod Enine majke. Uskoro će četvrta godišnjica Enine smrti, a ona i porodica još čekaju pravdu.
"To su četiri godine agonije. Radi se o životu deteta, njena braća su se povukla u sebe, postali su bezvoljni, jedva su završili školu, a bili su odlični učenici. Muka mi je, ne znam kome da se obratim. Da je toliko dugo trajala istraga?! Da još nije potvrđena optužnica?! Ovaj nije pregledao bojler, iz Plinare nisu ragovali, ostavili su neispravno..., svi imaju neku svoju priču, izvlače se. Potresam se kad samo pomislim na to. Da se radi o detetu nekoga s tih sudova, ne bi tako bilo", kaže za Jutarnji Enina majka, koja se zbog postupanja suda oseća isključenom iz procesa.
"Dobili smo poziv samo na prvo optužno veće 16. februara 2022. Od onda ni ja niti moja stranka ne dobijamo pozive, pismena, žalbe, odluke, praktično ne znamo što se događa u postupku. Nisu nam omogućili ni uvid u e-Predmet, iako im je to obveza i iako sam to više puta tražio od sudije, tako da ne znam sadržaj odluka", tvrdi advokat Silješ.
On dodaje da je Županijski sud u Vukovaru praktično isključio oštećenu iz krivičnog postupka koji se vodi zbog smrti njene ćerke.
Osječki advokat ističe da je od sudije više puta, usmeno i pismeno, tražio da im se dostavljaju odluke, a 3. februara stavio je primedbe na rad sudije.
"Sledeći potez je zahtev za izuzeće sudije, odnosno Suda i podnesak Vrhovnom sudu. Majka je očajna", kaže Šilješ.
Sa Suda, s druge strane, birokratski odgovaraju kako je propisan način na koji stranke, njihovi punomoćnici i zastupnici mogu dobiti informacije o stanju sudskog predmeta i da stranke mogu same izvršiti uvid u podatke putem usluge e-Predmet.
"Nikada mi to nije omogućeno", tvrdi advokat Šilješ.
(Telegraf.rs)
Video: Ovi dani Srbiji će doneti temperature i do 20 stepeni: Stiže proleće usred zime
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.