Promenjen Statut Grada Vukovara: Ćirilica više nije ravnopravno pismo u upotrebi

 
  • 5

Odluka o izbacivanju ćirilice i srpskog jezika iz službene upotrebe doneta je na osnovu rezultata popisa stanovništva u Hrvatskoj, kojim je utvrđeno da u Vukovaru živi 29,73 odsto Srba, a za status službenog jezika potrebno je da ih bude jedna trećina

Gradsko veće Vukovara donelo je odluku o izmenama gradskog statuta kojima se brišu odredbe o službenoj upotrebi srpskog jezika i ćiriličnog pisma, te stavilo van snage odluku o ostvarivanju ravnopravne upotrebe jezika i pisma srpske nacionalne manjine na području Vukovara.

Odluka o izbacivanju ćirilice i srpskog jezika iz službene upotrebe doneta je na osnovu rezultata popisa stanovništva u Hrvatskoj, kojim je utvrđeno da u Vukovaru živi 29,73 odsto Srba, a za status službenog jezika potrebno je da ih bude jedna trećina, piše Večernji list.

Predsednik Demokratskog saveza Srba Srđan Milaković, inače bivši zamenik gradonačelnika Vukovara, rekao je kako je to "poklon vukovarskim Srbima na kraju godine od političke garniture na čelu sa gradonačelnikom Penavom".

"Ovim je okončano desetogodišnje nasilje nad ćirilicom i srpskim jezikom, a u tom periodu su razna državna tela učinila sve da do primene ovog prava srpske zajednice nikada ni ne dođe. Popis stanovništva 2021. čekao se kao spasonosno rešenje u nadi da će Srba u Vukovaru biti manje. Iako je popis pokazao procenat zastupljenosti srpske zajednice od gotovo 30 odsto, nikome ni na pamet nije palo da se ovo pravo srpske zajednice u Vukovaru zadrži", rekao je Milaković.

On je citirao i jednog od većnika Vukovara, koji je na sednici rekao kako „mi ne moramo menjati statut i ukinuti ovo pravo, ali hoćemo“.

"Tako to izgleda kada primena prava zavisi od onoga ko je na vlasti, a priznaje samo silu", rekao je Milaković.

On je dodao kako je, na žalost, to još jedna od mnogih poruka srpskoj nacionalnoj manjini od strane politike i institucija u Republici Hrvatskoj da se prava koja su joj zakonom zagarantovana primenjuju na "kašičicu" i od slučaja do slučaja, a da pravne zaštite pred institucijama u Republici Hrvatskoj nema.

"Iako Republika Hrvatska ulazi u sve jaču integraciju sa Evropskom unijom ipak u civilizacijskom smislu, u poštovanju ljudskih prava ne pokazuje da tu i pripada. Svi znamo da ovo pravo koje je sada ukinuto nikada stvarno nije ni zaživelo. Ali to je simbolika koja pokazuje odnos institucija prema pripadnicima jedne degradirane, ratom i politikom opustošene zajednice i pravima koje ona ima. A taj odnos je takav da sigurno neće obnoviti poverenje. Što se srpskog jezika i ćiriličnog pisma tiče, to nam ipak niko ne može oduzeti", kazao je Milaković.

(Telegraf.rs)

Video: Pravilna ishrana je osnova zdravlja: U kojim količinama možete koristiti šećer, a da se ne ugojite

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Kole

    29. decembar 2022 | 19:43

    Ali krosani su bukvalno jedva dočekali da urade ovo, pa posle navijajte za njih. Rat je bio davno a u njihovim glavama i dalje traje, samo smo mi uspavana nacija koja će stvsrno jednog dana da stane pod krušku.

  • Srbin

    29. decembar 2022 | 20:22

    Mislis stacemo svi pod maslackom!?

  • Sa

    29. decembar 2022 | 21:43

    Eu demokratija...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA