Pre 29 godina srušili su Stari most u Mostaru: Simbol grada sručio se u hladnu Neretvu

 ≫ 
  • 11

Na današnji dan pre 29 godina, nakon višestrukog gađanja projektilima Hrvatskog veća odbrane (HVO), srušio se Stari most u Mostaru, simbol grada na Neretvi i najvrednije kulturno-istorijsko nasleđe u Bosni i Hercegovini.

Rušenje Starog mosta u Mostaru 9. novembra 1993. bila je vest koja je šokirala svetsku javnost, a i nakon 29 godina u gradu na Neretvi, tema je koja otvara stare rane i budi bolna sećanja.

Stari most u Mostaru srušen je granatiranjem HVO. Uz njega je i celo staro jezgro Starog grada, među kojima je nekoliko monumentalnih džamija, medresa i jedini hamam u Hercegovini.

Rušenje Starog mosta počelo je dvadesetak dana ranije, a intenzivno 8. novembra 1993. Granate su padale i na kule Tare i Halebinke, koje su svojevrsna statička težina za most. Čitava ulica sa radnjama Kujundžiluk potpuno je nestala. Granate su dva dana zaredom intenzivno rušile most deo po deo. I konačno, 9. novembra u 10 sati i 16 minuta, remek-delo Mimara Hajrudina je podleglo. Pao je u hladnu Neretvu.

Stari most, Mostar, rušenje Foto: PASCAL GUYOT / AFP / Profimedia

Obnova Starog mosta, koju finansiraju Turska, Hrvatska, Italija, Holandija, Svetska banka, Evropska banka za obnovu i Grad Mostar, počela je 2003. godine.

Prvi kamen u novi luk Starog mosta postavio je tadašnji potpredsednik Vlade Republike Turske Bulent Arinč. Renoviranje je završeno u julu 2004. godine, a svečano otvaranje je održano 23. jula 2004. godine. Radove na restauraciji mosta uspešno je izvela turska kompanija ER-BU.

U julu 2005. godine, na skupu u Južnoafričkoj Republici, Stari most na Neretvi uvršten je na listu zaštićenih spomenika UNESCO-a, kao spomenik kulture i pomirenja.

Stari most je izgrađen po nacrtima turskog arhitekte Mimara Hajrudina između 1557. i 1566. godine. Prema legendi, pre nego što je uklonio skelu, u strahu od tadašnjih vlasti pobegao je u Bijelo Polje, severno od Mostara, gde je, čekajući vesti da se most "diže", uklesao kamenicu u velikoj stijeni, koja je danas jedna od turističkih atrakcija u ovom delu Mostara.

Video: Zavrteće vam se u glavi: Pogledajte najteži skok s mosta u Mostaru

(Telegraf.rs)

Video: Potresne scene iz Zagreba, stotine sveća, molitve građana i neverica

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA