Srbi iz Kanade ujedinjeni da se obnovi svetinja u Mostaru
Više od deceniju traje borba sveštenstva i mostarskih Srba da obnove Sabornu crkvu Svete Trojice u Mostaru - simbol ovoga grada i simbol vremena kada je srpska zajednica bila temelj Mostara.
Donatorska konferencija za obnovu Saborne crkve održana je 2008. godine, kada je obećana velika količina novca, a obnova je počela 2010. godine i od tada ide sitnim koracima, pošto za obnovu ove svetinje treba dosta novca, prenosi Top Portal.
Crkva je podignuta iz pepela zahvaljujući brojnim institucijama i pojedincima među kojima u prvom redu Vladama Srbije i Republike Srpske.
Srbi iz Mostara, oni koji žive u tom gradu, ali i oni rasuti po svetu, skupljaju novac i ugrađuju ga u mostarski hram. Nakon skupljenih sredstava za malter, satove, krstionicu i mnoge druge sitne radove, apelu su se odazvali i Srbi u najudaljenijim delovima sveta.
Mostarci u Kanadi početkom oktobra organizovali su veliku donatorsku večeru sa jednim ciljem, da se prikupe sredstva za Sabornu crkvu. Njih oko 350 skupili su novac za veliki polilej, odnosno svećnjak ili luster u Sabornoj crkvi, a novca je i ostalo. Ostatak će biti upućen za ostale radove i neće se stati.
Donatorski ručak održan je nadomak Toronta, a organizovala ga je grupa od petnaestak Mostaraca koji žive u Torontu i Ontariju. Oranizatori su Zoran Dabić, Mihajlo Grahvac, Predrag Savić, Nebojša Marušić, Ozrenko Čvoro, Nebojša Peško, Božidar Dabić, Željko Grahovac, Nebojša Tilimbat, Vukašin Bejatović, Mirko Grahovac, Nikola Dabić, Miodrag Kandić i Danilo Oro.
Danilo Oro, jedan od organizatora akcije kaže da je cilj da se skupe pare za unutrašnje uređenje.
- Mi smo naše ljude u Mostaru pitali šta je njihova želja da doniramo i oni su izrazili želju da im se kupi centralni luster koji će biti postavljen nakon završetka radova na podovima - kaže Oro.
U razgovoru za Topportal naglašava da im je u organizaciju ovog donatorskog ručka pomogla i Crkva u Torontu koja je ustupila svoje prostorije za skup. Naglašava da još uvek stižu uplate naših ljudi iz Kanade i da se još ne zna koliko je prikupljeno, ali da će biti dovoljno i za luster i za još neke radove.
Na večeri su se uglavnom okupili Mostarci i Hercegovci, ali i Sarajlije, Srbi iz Hrvatske i Srbije i mnogih drugih mesta koji trenutno žive u okolini Toronta i Ontarija.
Oro naglašava da će srpska zajednica u Kanadi nastaviti da pomaže svoju crkvu i svoj grad iz koga su davno fizički otišli, ali nikada dušom.
- Crkva je simbol obnove Mostara i simbol obnove Srba u Mostaru. To je simbol vremena u kome smo živeli i cilj nam je da se vrati u prvobitni oblik. Naša dužnost je da u tome pomognemo koliko možemo - kaže Oro.
Sanja Peško je nakon donatorskog ručka rekla da je svima zadovoljstvo da učestvuju u ovoj akciji jer su Mostarci svi jako vezani za svoj grad ali i zbog toga što Srbima u Kanadi Saborna crkva predstavlja Mostar na neki način.
- Jako mi je drago da smo ugrađeni u ovaj hram. Mostar je nešto što mi nosimo u sebi i deo je nas - rekla je Peško.
Starešina Saborne crkve otac Duško Kojić kaže da mostarski Srbi kao zajednica osećaju veliku zahvalnost prema braći iz Kanade kojima ovo nije prvi put da pomažu obnovu Saborne crkve i zajednice u Mostaru.
- Ovo nije prvi put da pomažu. Uvek su nam dostupni. Molimo se Bogu za njih i nadamo se da ćemo se okupiti svi zajedno vrlo skoro na osveštanju Sabornog hrama - kaže otac Duško.
Nakon završetka grubih građevinskih radova na Sabornoj crkvi ostaje još ogromni posao da crkva bude onakva kakva je i bila.
Saborna crkva Svete Trojice zapaljena je 15. juna 1992. godine, a potom minirana i srušena do temelja. Njena obnova počela je 2010. godine. Saborna crkva u Mostaru nacionalni je spomenik i jedan od simbola grada na Neretvi.
(Telegraf.rs)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.