Splitski lekari prvi put izvadili zloćudni tumor iz srca: Zahvat trajao više od 8 sati, pacijentkinja već sedi

 ≫ 
  • 0

U KBC-u Split u četvrtak je prvi put izvedena kompleksna operacija vađenja zloćudnog tumora iz srca mlađe pacijentkinje iz Varaždina, koja se dobro oporavlja, a operaciju je sa svojim timom izveo dr Mate Petričević, načelnik Zavoda za kardiohirurgiju.

​Kako je Hini rekao dr Petričević, reč je o "kompleksnoj proceduri hirurškog odstranjenja, ekstirpaciji zloćudnog tumora srca", javlja Indeks.

Radilo se o angiosarkomu, vrlo retkom tumoru srca, tako da su iskustva operacijskih centara u lečenju tog zloćudnog tumora minimalna.

Operacija od osam sati

Operacija je trajala više od osam sati, a pacijentkinja je dobro i jutro iza operacije već sedi na krevetu, dodao je.

​Objašnjava kako je tu primijenjen koncept "fast tracking", odnosno koncept "brzog oporavka", što je uvela prof. Višnja Ivančan, koja je nedavno došla raditi u splitski KBC Split na njegov poziv, nakon vi​š​e od 20 godina obavljanja dužnosti ​š​efi​c​e ​K​ardiohirur​š​ke anestezije KBC-a Rebro u Zagrebu.

U "fast trackingu" se uz posebnu kombinaciju anestezioloških lekova kardiohirurškim bolesnicima omogućuje brzo buđenje i oporavak. Tako se pacijentkinjaiz Varaždina probudila iz inducirane kome već tri sata nakon dolaska iz operacijske sale.

Vrlo redak zloćudni tumor srca

- Postoji vrlo mali broj centara koji su izvodili tu vrstu operacijskog zahvata. Taj zloćudni tumor je toliko redak da su najveći svetski centri, kao što su kardiohirurški centri u SAD-u, imali u 22 godine u bazi podataka svega 25 takvih bolesnika. Govorim o centrima koji rade više od hiljadu, pa čak i više kardiohirurških operacija godišnje. Toliko redak zloćudni tumor srca predstavlja izazov, jer on nije samo tumorska masa u sklopu srca već on infiltrira i pregradu srca, što njegov operacijski tretman čini zahtevnim i delikatnijim - objasnio je dr Petričević.

Objašnjava da nažalost postoje dva dela srca u kojima se takav tumor najčešće javlja. To su desna pretkomora i desna komora, kao i leva pretkomora sa levom komorom, koje su zbog pozicije srca teško dostupne za sam hirurški tretman.

- Ta zloćudna tvorevina ​je ​kod pacijentkinje iz Varaždina konkretno je bila smeštena u levoj pretkomori, što je operacijsko lečenje činilo izuzetno fizički zahtevnim - istakao je dr Petričević.

Napominje kako se žena prvotno obratila u zagrebački KBC Sestre milosrdnice, čije je stručno osoblje zatražilo pomoć od prvog čoveka splitske kardiohirurgije, koji je do sada obavio velik broj komplikovanih operacija.

(Telegraf.rs)

Video: Poslednjeg vikenda uoči Nove godine Beograd je prazan

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA