Stigao obdukcioni nalaz ubice sa Cetinja: Borilović pogodilo pet metaka, još se ne zna čiji je bio koban
Obdukcioni nalazi za druga stradala lica još nisu dostavljani, kao ni nalazi drugih veštačenja, tako da će se tek nakon dostavljanja svih nalaza veštačenja i objedinjavanja svih dokaza moći da se donese odluka u predmetu
Obdukcioni nalaz tela masovnog ubice sa Cetinja, Vuka Borilovića (34), potvrdio je nezvanične informacije - zadobio je povrede u predelu tela od pet ispaljenih projektila.
Od čijeg metka je stradao - policajca ili sugrađanina Nenada Nena Kaluđerovića, utvrdiće istraga koja je u toku, prenose Vijesti.
Kako navode, to proizilazi iz odgovora Višeg državnog tužilaštva u Podgorici, iz kog objasnili da im još nisu dostavljeni obdukcioni nalazi tela deset Borilovićevih žrtava.
Obdukcioni nalaz tela Borilovića dostavljen je tužiteljki u petak, 19. avgusta, sedam dana nakon tragedije na Cetinju.
- Više državno tužilaštva u Podgorici, povodom događaja na Cetinju od 12. avgusta 2022. godine, u kontinuitetu preduzima brojne mere i radnje u cilju potpunog rasvetljavanja predmetnog događaja, a po naredbi tužilaštva obavljena je obdukcija i danas je dostavljen obdukcioni nalaz tela V. B., iz kojeg nalaza se zaključuje da je navedeno lice zadobilo povrede u predelu tela od pet ispaljenih projektila, dok obdukcioni nalazi za druga stradala lica još nisu dostavljani, kao ni nalazi drugih veštačenja, tako da će se tek nakon dostavljanja svih nalaza veštačenja i objedinjavanja svih dokaza moći da donese odluka u predmetu - odgovorila je 19. avgusta rukovoditelj i portparolka tog tužilaštva, viša državna tužiteljka Lepa Medenica.
U tom predmetu, u svojstvu građanina, saslušano je više osoba, a među njima i Kaluđerović. Taj Cetinjanin tužiteljki Andrijani Nastić ispričao je svoje viđenje događaja u naselju Medovina.
Tokom kravave drame u kojoj je ubio i dvoje maloletne dece, Borilović je iz lovačke puške nasumično pucao u komšije, ekipu Hitne medicinske pomoći, pripadnike policije i prolaznike.
U ubilačkom pohodu Borilovića živote su izgubili osmogodišnji M. njegov tri godine stariji brat M. i njihova majka Nataša Martinović (35).
I porodica Drecun sahranila je tri žrtve komšije Borilovića - Rajka Drecuna (56) i njegove roditelje Danicu (74) i Dimitrija (81).
Među nedužnim žrtvama su i tridesetsedmogodišnji Milan Mitrović, kum ubijenih Martinovića, i Goran Đurišić (54) - Borilovićev ujak, ubijen dok je pokušavao da ga urazumi.
Borilović je ubio i još dve komšinice, sestre Aleksandru (52) i Milu Radunović (50).
Pre nego je onesposobljen da kroz naselje u kom je živeo seje smrt, ranio je još pet komšija - Aleksandra Drecuna, Slavicu Zvicer, Filipa Đurkovića, Milevu Ramadanović i Darinku Čelebić, kao i policajca Ljubišu Maksimovića koji je pokušavao da ga savlada.
Na rasvetljavanju činjenica o tragediji na Cetinju, u kojoj je ubijeno deset, a ranjeno šest ljudi, radi i tamošnje Osnovno državno tužilaštvo.
Oni, po nalogu vršiteljke dužnosti Vrhovnog državnog tužilaštva Maje Jovanović, utvrđuju da li je bilo propusta u postupanju pripadnika Intervente jedinice Centra bezbednosti Nikšić, koja je tog dana bila angažovana na obezbeđenju Cetinjskog manastira.
Tužiteljka Jovanović im je, rečeno je “Vijestima”, prosledila informacije koje joj je dostavio aktivista za ljudska prava i jedan od čelnika Građanske inicijative “21. maj” Aleksandar Saša Zeković i naložila da formiraju predmet.
Nadležni nisu saopštili detalje i motive zbog kojih se Borilović odlučio na svirepi čin, a javnost danima osuđuje reakciju pripadnika policije tokom trajanja ubilačkog pohoda.
”Vijesti” su ranije objavile da policajci nisu bili obavezni, niti su smeli da čekaju odobrenje da upotrebe vatreno oružje i spreče tridesetčetvorogodišnjaka da nastavi s napadom u kom je ubio i ranio veliki broj ljudi na Cetinju.
Uprava policije tvrdi da nisu čekali, već da su oružje upotrebili kada su se za to stekli uslovi. Niko od nadležnih, međutim, ne objašnjava da li je iko stradao nakon što su prvi policajci stigli na mesto zločina.
Takođe, iz Uprave policije (UP) morali su u što kraćem roku, najkasnije sat ili dva nakon događaja, da obaveste javnost o dešavanjima makar osnovnom informacijom, kako bi sprečili uznemirenje javnosti.
Na to u nefomalnim ragovorima ukazuju i iskusni crnogorski policajci, penzionisani, ali nijedan od njih nije želeo javno da komentariše nezapamćeni zločin na Cetinju, niti postupanje svojih bivših kolega tokom krize u naselju Medovina.
Stručnjaci za bezbednost i postupanje policije nakon nezapamćene tragedije u Crnoj Gori, ukazali su na tri ključne tačke i slabosti crnogorske policije na Cetinju, što je, kako tvrde, rezultat višedecenijske zapuštenosti bezbednosnog sistema i ulaganja i obuku redovnog - operativnog sastava policije...
Prva karika u sistemu postupanja policije koja je, sasvim izvesno, tog dana zakazala na Cetinju je nedostatak jasnog protokola i procedura kako da se reaguje u visokorizičnim situacijama, kakva se desila 12. avgusta, posle 15.30 časova na Cetinju.
Uprava policije, tvrdi izvor “Vijesti”, nema propisane protokole obaveštavanja, izveštavanja i uzbunjivanja, a evidentan je bio i nedefinisan sistem rukovođenja, komandovanja i izdavanja naređenja tog dana na Cetinju.
Video: Prošli smo putem kojim je ubicao išao nakon što je ubio i ranio žrtve: Ovuda je pokašao da pobegne
(Telegraf.rs)
Video: Petra je prevremeno rođena beba: Na rođenju imala je svega 680 grama i 33 centimetra
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Pravda
Šta ste digli frku oko toga čiji je metak zaustavio dalje zversko ubijanje nedužnih ljudi? Ubila ga policija i tačka, pa makar da je bilo i drugačije.
Podelite komentar
Marko
Sta za njega ima da se zna koji je bio koban?! Mnogo pa bitno. Kobni su poubijali neduzne ljude!
Podelite komentar
Nenad
Nikad oni to utvrditi neće jer nemaju sprave za to. Treba iz Srbije da dođu stručnjaci da bi to otkrili.
Podelite komentar