Održana komemoracija brutalno ubijenim Srbima u Glini: Počast za 1.564 Banijca
U Glini je, u organizaciji Antifašističke lige RH i Srpskog narodnog vijeća (SNV), održana komemoracija za 1.564 Banijca, žrtve stravičnog ustaškog zločina iz 1941. godine.
Počast srpskim žrtvama odata je u petak na mestu srušene pravoslavne crkve Rođenja presvete Bogorodice, na platou ispred nekadašnjeg Spomen-doma.
- Treba pamtiti i zločine i ideje koje su do njih dovele, ali istovremeno i ciniti sve da se ljudi izmire - poručio je u ime SNV-a Milorad Pupovac, prenosi Hina, a javlja Tanjug.
On je pozvao na suprotstavljanje nedostojanstvenoj upotrebi žrtava, zanemarivanju moralnih vrednosti i urastanju novih generacija u mržnju.
- Ima onih koji ne priznaju zločin koji se dogodio tu, u bivšoj crkvi Presvete Bogorodice i na drugim mestima, a mi priznanje razumemo kao osudu zločina i kao distanciranje od takvih ideja i dela - rekao je Pupovac.
Naglasio je da to priznanje treba da dođe sa hrvatske strane u Glini, ali i sa srpske strane na nekom drugom mestu.
- Trebamo se odmaknuti, distancirati od onih koji su ''u naše ime'' počinili zločin - rekao je Pupovac.
Potredsednica Antifašisticke lige Republike Hrvatske Vesna Teršelić podsetila je na spaljivanje nekoliko stotina muškaraca i dečaka u crkvi Presvete Bogorodice, koja se nalazila ispred Hrvatskog doma. To je ranije, dodala je, bio Spomen-dom, ali je 1995. godine preimenovan u Hrvatski dom.
- Mi već više od deset godina tražimo povrat Spomen-doma, za sada bez uspeha, takođe da se vrati i uklonjena spomen-ploča. Vreme je za razvijanje kulture secanja na sve žrtve - rekla je Teršelic.
Vedran Matić, izaslanik predsednika Srbije Aleksandra Vučića, rekao je da je potreban konsenzus oko odnosa prema žrtvama i istakao da se produljavanjem sporova samo troši vreme koje se može iskoristiti za unaprjedenje kvaliteta života.
- Molim se za trenutak kada ćemo prestati zloupotrebljavati žrtve - rekao je Matić i upitao da li bi i potraga za oko 2.000 nestalih mogla biti sprovedena uz opštu saradnju i empatiju kakva je postojala između institucija dveu zemlje i građana prilikom potrage u Beogradu za tragično stradalim Splićaninom Matejom Perišem.
U pravoslavnoj crkvi Presvete Bogorodice u Glini u julu 1941. godine počinjen je jedan od najstrašnijih ustaških zločina tokom Drugog svetskog rata.
Ustaše su krajem jula na prevaru sakupile Srbe i dovele ih u crkvu u Glini, gde su ih zaključale, a potom ih ubijale hladnim oružjem. Pokolj u Glini preživeo je samo Ljuban Jednak, pošto su ustaše mislile da je mrtav.
Video: Vučić: Nisu Srbi ubijali Hrvate, nego Hrvati Srbe
(Telegraf.rs)
Video: Od početka godine na putevima Srbije poginulo 25 osoba, posebno ugroženi pešaci
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
nibrS
A potomci ustaša prvo su tražili Ljubana Jednaka 1991 godine... Šta reći osim, nikada zaboraviti nikada oprostiti...
Podelite komentar
Mihailović
Kakve moralne vrednosti kod Hrvata, "ubiti Srbina", politika, škola, crkva šire lažnu propagandu protiv Srba. Najveća glupost da se sada prebroje ubijeni Srbi...80 godina, samo poneko dete iz tog vremena još živi. Čitave porodice su ubijene, niko nije ostao da svedoči...postoji izveštaj komisije koji su sondirali grobne jame, brojali koliko su u visinu stavljani u jame, i veličine jame i došli do 650 hiljada, a gde su pobijeni po celoj NDH (Hrvatskoj,BiH i deo Srbije), bacani u reke, mnogi Savom stigli do Beograda...postoje i Nemački dokumenti i najviše me užasava kada neki Srbi na tv umanjuju da bi se dodvorili Hrvatima, ili im deca žive u Hrvatskoj pa neće da ih ugrožavaju...strašna patnja i bol, stradanja, koja se ponovila devedestih kada je dovršen plan NDH...Postoje dokumenti i sada licitirati i umanjivati žrtve i to od Srba ne mogu shvatiti, igrati se žrtvama koje su umirale u najstrašnijim mukama i patnjama gledajući kako im kolju decu...
Podelite komentar