Hrvatska ispunila uslove za uvođenje evra i ulazak u evrozonu: "Od 1. januara deo porodice velike 340 miliona"
Hrvatska je ispunila sve kriterijume i regulatorne uslove za uvođenje evra i jedina je od sedam zemalja van evrozone obuhvaćenih Izveštajem o konvergenciji, potvrdili su iz Evropske centralne banke i Evropske komisije.
Zadovoljstvo ovakvim ishodima izrazila je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, koja smatra da će to ojačati hrvatsku ekonomiju, prenosi Jutarnji.
- Manje od deset godina nakon ulaska u EU, Hrvatska je sada spremna da se pridruži evrozoni 1. januara. Uvođenje evra će ojačati hrvatsku ekonomiju, ali će i evro ojačati. Dvadeset godina nakon uvođenja prvih novčanica, evro je postao jedna od najjačih valuta na svetu i povećao je blagostanje miliona građana širom Evropske unije. Evro je simbol evropske snage i jedinstva. Čestitam, Hrvatska - poručila je Ursula fon der Lajen u svojoj poruci.
Congratulations, Croatia! 🇭🇷Today, Croatia has made a significant step towards joining the euro, our common currency.The @EU_Commission agrees that Croatia is ready to adopt the euro on 1 January 2023.We will continue our close cooperation, dear @AndrejPlenkovic.— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) June 1, 2022
Kriterijum inflacije
Ističući da je ovo "istorijski dan" za Hrvatsku, čestitke na "izuzetnom postignuću" njenog rukovodstva i građana uputio je i izvršni potpredsednik Evropske komisije Valdis Dombrovskis. On smatra i da će ekonomija i građani Hrvatske imati koristi od uvođenja evra, ali "veća i jača evrozona znači i globalno jačanje evra".
Prema rečima ekonomskog komesara Paola Đentilonija, Hrvati se pridružuju još 340 miliona građana EU koji već koriste evro, "stabilan kao kamen posle turbulentnih vremena".
Uoči konačnog Izveštaja o konvergenciji, najkontroverzniji od četiri nominalna kriterijuma za evropske institucije bila je stabilnost cena, jer je inflacija u Hrvatskoj neznatno premašila postavljene granice. Međutim, analiza ECB-a pokazuje da su, od sedam zemalja van evrozone, samo Hrvatska i Švedska ispunile ovaj kriterijum.
Prosečna jednogodišnja inflacija (do aprila) u Hrvatskoj iznosila je 4,7 odsto i bila je ispod "referentne vrednosti" od 4,9 odsto, na osnovu podataka o prosečnoj inflaciji u tri najuspešnije zemlje u poslednjih 12 meseci - Finskoj, Francuskoj i Grčkoj. Dve zemlje sa najnižom inflacijom, Malta i Portugal, isključene su iz obračuna zbog netipičnih i značajnih odstupanja.
U svih pet ostalih procenjenih zemalja - Bugarskoj, Češkoj Republici, Mađarskoj, Poljskoj i Rumuniji - stope inflacije su u posmatranom periodu bile znatno iznad referentne vrednosti, krećući se od 5,9 odsto u Bugarskoj do 7 odsto u Poljskoj. Sa budžetskim deficitom od 2,9 odsto BDP-a, Hrvatska je bila ispod granice od 3 odsto i ispunila je kriterijum javnog duga, iako je iznosio 79,9 odsto BDP-a, znatno iznad referentnih 60 odsto. Međutim, javni dug je naglo pao sa svog vrhunca u godini pandemije, na 87,3 odsto BDP-a.
Nakon krize izazvane kovid-19, budžetski deficiti su ostali visoki u svim zemljama osim u Švedskoj.
Kurs i kamatne stope
Kurs kune prema evru nije značajno odstupio od vrednosti utvrđene ulaskom u ERM II, od 7,53450, iako ovaj mehanizam dozvoljava oscilacije od 15 odsto u oba smera. Gotovo fiksni kurs i očekivanje da neće doći do promene su i razlog što su evropske institucije neposredno pre formalnog isteka dvogodišnjeg članstva u ERM II potvrdile ispunjenje kriterijuma kursa.
Kada je reč o dugoročnim kamatnim stopama, ECB navodi da su one u Hrvatskoj u referentnom periodu u proseku iznosile 0,8 odsto, "što je ispod 2,6 odsto merila za kriterijume konvergencije kamatnih stopa".
Najniže 12-mesečne prosečne dugoročne kamatne stope zabeležene su u Bugarskoj, Hrvatskoj i Švedskoj, a glavni razlog za to je, objasnila je Evropska centralna banka, stabilnost kursa i odsustvo premija rizika. Od 2012. godine, navodi se u izveštaju, dugoročne kamatne stope u Hrvatskoj pale su sa nešto manje od 7 odsto na manje od 1 odsto.
Najkraći boravak u ERM II
Pored četiri formalna kriterijuma konvergencije, procenjuju se i drugi faktori, uključujući tržište rada i institucionalno okruženje. Osim Švedske, međutim, nijedna država koja još nije uvela evro ne može se pohvaliti kvalitetom institucija i upravljanja, a najslabiji je u Bugarskoj, Rumuniji, Hrvatskoj i Mađarskoj.
- Ovo može predstavljati rizik za ekonomsku otpornost i održivost konvergencije - navodi se u izveštaju ECB i objašnjava da mnogi institucionalni indikatori (indikatori upravljanja, percepcija korupcije, izveštaj o konkurentnosti) potvrđuju loš kvalitet institucija. Uvođenje evra obaveza je svih članica EU osim Danske, koja je odavno izborila izuzeće.
Najnoviji izveštaj o konvergenciji pokazuje da je Republika Hrvatska ispunila sve kriterijume za uvođenje evra i čini se da će postati zemlja koja je najbrže ušla u evrozonu. Slovenija je do sada držala rekord dve i po godine, ali s obzirom na vreme provedeno u ERM II, Hrvatska bi taj rekord mogla da nadmaši za dve nedelje.
Nakon odluke EK o ispunjavanju kriterijuma, konačna odluka o uvođenju evra trebalo bi da bude formalnost. Očekuje se da će ga Savet usvojiti u julu, uz mišljenje Evropskog parlamenta i Evropske centralne banke.
Sada ostaje samo tehnička implementacija procesa konverzije kune u evre, pri čemu je Komisija poručila da "ostaje spremna da u tom procesu pomogne ako bude potrebno".
Video: Predstavljen izgled hrvatske kovanice evra sa likom Nikole Tesle
(Telegraf.rs)
Video: Ogromne gužve na granici sa Hrvatskom: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Gaga
Nece postojati kada se odradi denacifikacija Evrope
Podelite komentar
Tanja
Zao mi je hrvatskog naroda. Nikome ne zelim zlo. Sami su se ukopali. Sad su legitimna meta RF. Neka im je Bog u pomoci.
Podelite komentar
Mihajlo
Sada su punopravni clanovi robovlasnickog drustva zvanog EU, a mi im se ulizujemo...
Podelite komentar