Popis stanovništva u Hrvatskoj: Očekuje se pad broja Srba ispod četiri odsto
Državni zavod za statistiku trebalo bi krajem juna ili početkom jula, da objavi rezultate prošlogodišnjeg Popisa stanovništva koji se odnose na etničku i versku strukturu populacije Hrvatske, a demograf Stjepan Šterc sa Fakulteta hrvatskih studija kaže da će oni verovatno pokazati pad udela pripadnika srpske manjine na manje od četiri odsto, u odnosu na 4,36 posto iz 2011.
U Hrvatskoj je 1921. živelo 16,9 posto Srba, 1961. ih je bilo 15 posto, a 1991. godine 12,2 posto, što je trostruko više nego danas. Nakon akcije Oluja 1995. velik broj Srba napustio je Hrvatsku i većinom se nisu vratili.
Prema mišljenju Šterca, nova nacionalna i verska slika Hrvatske, koja će biti poznata uskoro, kada DZS objavi službene podatke, neće pokazati dramatične promene u odnosu na onu pre deset godina.
- Zakonitost je da se u nekom prostoru smanjuje manjinska populacija kada nema velikog useljavanja. Do sada se u Hrvatskoj udeo manjinske populacije uvek smanjivao. To je delom vezano uz migracije, ali i uključivanje manjina u hrvatsko društvo. Nije to klasična asimilacija, nego funkcionalno uključivanje... - tvrdi ovaj demograf u izjavi za zagrebački Jutarnji list.
Navodi da su nacionalne manjine u Hrvatskog relikt bivše države.
U Hrvatskoj je, naglašava Šterc, vidljiva korelacija između broja Srba i pravoslavnih vernika. Taj je broj pođednak. Ispada, zaključuje on, da se etnički identitet izražava i kroz versku pripadnost jer manjinska populacija, iako se prilagođava sredini u kojoj živi, nastoji na razne načine da održava svoj identitet, a jedan od njih je i vera.
Dr. Stevo Ðurašković, docent na zagrebačkom Fakultetu političkih nauka, tvrdi da do pada broja Srba u Hrvatskoj dolazi kao i do pada svih drugih manjina.
A što se tiče asimilacija nacionalnih manjina, toga je, kaže, uvek bilo. I u SR Hrvatskoj je u doba Jugoslavije zbog toga padao broj Srba.
Kaže da je to normalno u društvu i da ko kaže suprotno, bavi se etnopoduzetništvom.
- Kao što se i neki vojvođanski Hrvati, ako se ožene ili udaju za Srpkinju ili Srbina i odu da žive u Beograd, prijavljuju kao Srbi, tako i Srbin iz Gračaca u Zagrebu postane Hrvat - kaže Ðurašković, koji asimilaciju vidi kao normalnu prirodnu pojavu.
Video: Velike gužve i kolone na ulasku u Srbiju iz Hrvatske
(Telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
….
Istrebise nas taamo a nema genocida nad Srbima
Podelite komentar
Nema frke
... i kćerke Nemanjića su se udavale za hrvatske, mađarske i druge vladare. Talijanke, Mađarice, Kumanke, Bugarke, Grkinje, se udavale za Nemanjiće. Rumunka (danske krvi) bila zadnja kraljica Jugoslavije (do 1941).
Podelite komentar
Slavko
Kako to pada broj srpskog stanovnistva a srbi u srbiji iz hrvatske imaju dvojno drzavljanstvo
Podelite komentar